Jó tanácsok hatékony raktározáshoz
A megfelelő feltételek biztosításával tárolt zöldség, gyümölcs hosszabb ideig őrzi meg minőségét és élvezeti értékét, ami különösen fontos az értékesítés szempontjából. A hagyományos és ezért olcsóbb tárolási módszerekről, azok hatékonyságáról Gergely Levente agrármérnökkel beszélgettünk.
Hiába, hogy a tárolóhelyiség előkészítése az egyik legfontosabb lépés, sokan hajlamosak ezt alábecsülni. Pedig ha már sikerült egészséges, sérülésmentes terményt előállítani, akkor kár az abba fektetett munkát azzal kockáztatni, hogy nem gondoskodunk róla: tárolónk tiszta, fertőtlenített és jól szellőztetett legyen.
Száraz, hűvös pince a jó pince
A tisztítás és fertőtlenítés nemcsak a tárolás megkezdése előtt fontos, hanem a tárolás során is folyamatosan oda kell rá figyelni. Különösen fontos a légtér-fertőtlenítés, amely segít megelőzni a penész és egyéb káros anyagok elszaporodását. A tároló típusa nagymértékben függ az adott körülményektől és anyagi lehetőségektől. Jól megfelel a célra a hagyományos székely pince, ha hideg és jól szellőztethető, de használhatók egyszerűbb fészerek, kis hangárok is. A megfelelő tárolási körülmények megteremtése tehát nem igényel feltétlenül nagy beruházást.
Hosszú távú tárolásnál a hőmérséklet az egyik legfontosabb tényező, ezért ajánlott a tárolóhelyiség előhűtése, hogy a termény eleve hűvös környezetbe kerüljön. Ezzel az érési folyamatok is jelentősen lassíthatók. Egyszerű, olcsó megoldás lehet például ventilátorok használata, amelyekkel éjszakánként a hűvösebb levegőt a helyiségben áramoltatjuk, így a légtér és a falak fokozatosan lehűlnek. Ezt az őszi időszakban, a lehűlést kihasználva jó elvégezni, amikor éjszaka már 8-10 Celsius-fok alá csökken a hőmérséklet.
A meleg termény visszafűti a helyiséget
Ha hagymát, gyökérzöldséget, gyümölcsöt meleg állapotban helyezünk el a tárolóban, az visszafűti a helyiséget, és az érési folyamatok beindulnak. Az eltarthatósági idő meghosszabbításáért fontos tehát a termény hűtése is, amit begyűjtés után azonnal el kellene kezdeni: a hűvös őszi éjszakák „maguktól” gondoskodnak erről, csak fedett, fagymentes helyen kell elhelyezni a termést, ügyelve, hogy hóharmat ne essen rá – tanácsolja a szakember.
A „természetes hűtés” kihasználásával, előhűtött tárolókkal és a helyes szellőztetési technikákkal akár hat hónapig is megőrizhetjük a termények frissességét.