Útmutató szerzők számára:
A Fórum a Hargita Népe napilap weboldalának integrált platformja, ezért minden szerző, aki itt publikál, felelősséget vállal azért, amit ír. A Hargita Népe Fóruma garantálja az ötletek és azok közlésének szabadságát, ha azok megfelelnek az oldalon közzétett jó gyakorlatoknak és feltételeknek. A szerkesztőség visszautasítja olyan anyagok publikálását, amelyek eltérnek ezektől a jó gyakorlatoktól, és amelyek potenciálisan sérthetik a törvényt és/vagy az emberi jogokat.
A rovat célja, hogy támogassa és népszerűsítse a releváns, elemző és érvelő szövegeket, anélkül, hogy támadná más emberek szabadságát, jogait és méltóságát, függetlenül azok bármilyen irányultságától.
A fórumon megjelenő anyagok szerzői több esetben nem újságírók, ezért nem kell követniük ugyanazt az etikai kódexet, viszont tisztában kell lenniük azzal, hogy nyilvános diskurzust folytatnak, és ezért bizonyos etikai kötelezettségeik vannak az olvasókkal, illetve azokkal az emberekkel szemben, akikről írnak, és általában a társadalommal szemben.
Az integritás a hitelesség sarokköve. Azok a bloggerek, akik elfogadják ezt az alapelvi és gyakorlati kódexet, nemcsak az etikai szabályokat tartják be, hanem az olvasókban is bizalmat kelthetnek.
A Fórum szerzői kötelesek betartani a hatályos jogszabályokat és az alább található útmutatót. Minden szerző, aki írását a Hargita Népe Fórum rovatában való közlés céljából elküldi a forum[kukac]hargitanepe.ro címre, automatikusan elfogadta jelen útmutató előírásait:
1) A 2006/107. számú törvény értelmében tilos a béke és az emberiség elleni bűncselekményt elkövető személyek kultuszának népszerűsítése, valamint a fasiszta, rasszista vagy idegengyűlölő ideológia népszerűsítése. A holokauszt vagy hatásainak nyilvános tagadása bűncselekmény.
2) A román alkotmány 30. cikke szerint törvény tiltja az ország és a nemzet becsmérlését, a háborúra vagy bármilyen agresszióra, nemzeti, faji, osztály- vagy vallási gyűlöletre, megkülönböztetésre, területi szeparatizmusra vagy nyilvános erőszakra való felbujtást, valamint az erkölcsbe ütköző obszcén megnyilvánulásokat. A nyilvánosságra hozott információkért vagy alkotásokért a szerzőt terheli a polgári jogi felelősség.
3) A szerzőknek mindig őszintének és tisztességesnek kell lenniük a beszámolóikban és az információk értelmezésében.
4) Tilos plagizálni; adott esetben mindig jelölje meg a forrást, hivatkozzon rá, és adjon hiperhivatkozást az olvasó számára további információkhoz.
5) A tartalom relevanciája nagyon fontos, a szövegtől és a képektől kezdve a videókon át a linkekig; még a (tényszerű információktól eltérő) megjegyzéseknek és az azokat alátámasztó szövegeknek is pontosnak kell lenniük, a tények és/vagy az összefüggések elferdítése nélkül.
6) Nyilvánosságra kell hozni minden összeférhetetlenséget, kötődést vagy személyes programot (tilos a rejtett reklám).
7) A szerzőknek felelősségteljesnek kell lenniük írásukkal, még akkor is, ha ezzel azt kockáztatják, hogy egy bizonyos közönség számára kevésbé lesznek érdekesek.
8) Tilos a trágár, sértő, gyalázkodó vagy rágalmazó nyelvezet, és nem tanúsíthatnak antiszemita, idegengyűlölő, rasszista vagy az emberi jogokat sértő magatartást.
9) Tilos bármely személy imázsának rombolása, hacsak nincs kézzelfogható érvekkel és bizonyítékokkal alátámasztva.
10) Tilos az erőszakra uszítás.
11) Tilos a propaganda.
12) Tévedés esetén be kell ismerni a hibákat, és ki kell javítani azokat, szükség esetén a szöveg módosításával visszatérni és a módosításokat külön megjelölni.
13) Létfontosságú, hogy a szerzők ellenőrizzék forrásaikat, különösen akkor, ha azok alkalmasak arra, hogy egy személyt vagy szervezetet sértsenek vagy károsítsanak.