Mérföldkőhöz érkezett a mangalica jelenkori székelyföldi története
Ágazati kimutatások szerint Székelyföldön, így Hargita megyében is egyre keresettebbek a mangalica húsából készült termékek – ennek ellenére az őshonos sertésfajta tartása egyáltalán nem elterjedt, megyénkben alig néhány száz egyedet tartanak hagyományos, háztáji körülmények között. Most viszont mérföldkőhöz érkezett a mangalica jelenkori székelyföldi története: a Székelykeresztúr melletti Csekefalván egy több ezer sertést befogadó telep – úgynevezett malacoztatófarm – épül, és hamarosan egy Keresztúr melletti hizlalda építése is megkezdődhet.
Kolumbán Dávid gazdálkodó, vállalkozó, megyei önkormányzati képviselő és a Hargita Megyei Mangalicatenyésztők Egyesületének elnöke öt évvel ezelőtt döntött úgy, hogy belevág egy nagy mangalicafarm megépítésébe. Tervét az Országos Vidékfejlesztési Program (PNDR) pályázati lehetőségének sikeres kihasználásával indította el, az építkezés a Székelykeresztúrtól három kilométerre levő Csekefalván 2023-ban kezdődött, és a tervek szerint az idén be is fejeződik. A nagy léptékű tenyésztésre berendezkedő korszerű sertésteleppel Kolumbán Dávidnak az a célja , hogy – magyarországi mintákat követve – biztos piacot teremtsen a helyi mangalicának, a lehetséges legnagyobb mértékben megőrizve a fajta hagyományos tenyésztési módját.
Lassan növő fajta: háztáji gazdaságból nagyüzem
Eredetét tekintve a mangalica nemcsak Magyarország határain belül, hanem Erdélyben is őshonos fajtának számít. Tenyésztése Hargita megyében jelenleg nem tömeges, alig néhány száz példányt tartanak, főleg kisebb gazdaságokban, jellemzően a fajta iránt elkötelezett gazdák. Ez nem csak helyi viszony: a mangalica a 20. század végére szinte teljesen eltűnt a Kárpát-medencéből, elhivatott embereknek – például a magyarországi Tóth Péter agrármérnöknek – köszönhetően került be aztán ismét a köztudatba. Az elmúlt években a mangalicát nem elhanyagolható mértékben fedezte fel újra a piac: zsírjának és a húsának a minősége kifejezetten keresetté teszi, fogyasztói percepcióját jól mutatja, hogy sok szakmabeli a világhírű spanyol Ibérico sonkával emlegeti egy helyen. Ugyanakkor nem könnyen hozzáférhető termék.
– A tenyésztés költséges és időigényes: a mangalica lassabban nő, mint a fehér sertés – míg az utóbbi hat hónap alatt eléri a vágósúlyt, a mangalicának legkevesebb tizenkét hónapra van szüksége. Viszont a zsír minősége, a hús márványossága, a belőle készülő termékek egyedülálló ízvilága miatt egyre nagyobb az igény rá. Ugyanakkor a mangalica nem tömegtermelésre alkalmas, hanem igényes, minőségi termékek előállítására – mutat rá Kolumbán Dávid. Motivációjáról azt mondja: kezdeti célja az volt, hogy családjának egészséges, természetes élelmiszert állítson elő, de a kis farmja nem volt fenntartható hosszú távon, ezért döntött úgy, hogy szintet lép és egy nagyobb telepet épít. – Egy nagyüzem gazdaságilag ugyan hatékonyabb lehet, de nagy kihívásokkal is jár. Először is, ha kis léptékben termelsz, akkor nem tudsz folyamatosan ellátni például egy éttermet. Ha van húsz hízód, akkor három hét alatt levágod mindet, és utána már nincs mit eladni. Ezért vagy kisgazda maradsz, ahol minden folyamat a te kezedben van a termeléstől a feldolgozásig, vagy nagyobb üzemet hozol létre, amihez viszont már komoly befektetésekre és felvevőpiacra van szükség. Én az utóbbit választottam, és egy olyan telep építésébe kezdtem, mint amilyenek például Magyarországon is működnek, ahol a mangalicatenyésztés sokkal fejlettebb szintű – fejtegeti.
Malacbölcsődéből kikerülő boldog disznók
A csekefalvi mangalicatelep a régió – vagy talán az ország – egyik legnagyobb ilyen jellegű létesítménye lesz. A tervezett kezdeti 184 koca mellett kapacitása idővel 280-ra bővíthető, ami évente 3–4 ezer malac felnevelését teszi lehetővé.
– A mangalicákat 10–12 hónapig neveljük, amíg elérik a 120–150 kilogramm közötti vágósúlyt, ez jelentősen hosszabb idő, mint a hagyományos sertéseknél. Ez persze drágább termelést jelent, de a minőség miatt megéri – állítja a szakember. Mint megjegyezte: a mangalica egyáltalán nem az az „igénytelen fajta”, aminek sokan gondolják. Nagyon oda kell figyelni rá, megfelelő tartási körülményeket kell biztosítani neki, például meleg pajtát, de „ha jól bánunk vele, meghálálja”.
Miként a helyszínen járva megtapasztaltuk, a telep minden részletében modern felszereltségű lesz: fedett kifutók, nagy kapacitású takarmánykeverő, biomasszás kazán, korszerű hizlalda segíti majd a gazdálkodást. A malacoztató közel 2000 négyzetméteres lesz kifutóval, vemhesítővel, vemheskoca-osztállyal, úgynevezett szülészettel és malacbölcsődével, és még az idén szeretnénk engedélyeztetni és megkezdeni a telepítést. A vállalkozó reményei szerint hamarosan a Keresztúr melletti hizlalda építése is megkezdődik, amely 2400 négyzetméter lesz, minél több természetes napfénnyel, hogy mai divatos szóhasználattal élve „boldog disznók” legyenek az ott nevelkedő állatok.
Hogyan hasznosítható egy újra felfedezett érték?
Miközben Kolumbán végigvezet az épülő telepen, arról beszél, hogy a mangalicatermékek iránti kereslet folyamatosan nő.
– A hazai piacon egyre többen ismerik fel a mangalica előnyeit. A nemzetközi piacon pedig kifejezetten nagy az érdeklődés: Magyarországról exportálnak Kanadába, Hongkongba, Sao Paulóba, de mi jelenleg csak a belső piacra koncentrálunk, egyébként is, amíg az országban jelen van a sertéspestis, a külföldi piacok elérése nem lehetséges.
Ugyanakkor rámutatott, hogy a sertés rentábilis feldolgozásához szükségesek a megfelelő és a lehető legközelebb lévő vágóhidak. Továbbá, Kolumbán Dávid szerint, a mangalicatenyésztés nemcsak egy gazdasági lehetőség, hanem egy kulturális és gasztronómiai örökség megőrzése is. Mint mondta, „nem csupán egy farmot építünk, hanem egy hagyományra alapozott, fenntartható és minőségi termelést biztosító rendszert”. A helyi termelés felfuttatásával, a feldolgozás fejlesztésével és a belső piaci értékesítés erősítésével Hargita megye is fontos szereplőjévé válhat a mangalicatenyésztésnek.