Hirdetés

Méhészportré: Lázár Tibor

HN-információ

A Csíkpálfalvi Mézözön partnersége Csíkpálfalván és annak 50 kilométeres körzetében működik, ahol a helyi méhészekkel közösen azon dolgoznak, hogy a legfinomabb és legfrissebb mézet juttassák el vásárlóikhoz. A rövid ellátási láncuknak köszönhetően a méz közvetlenül a méhészetből kerül a fogyasztók asztalára, megőrizve annak természetes ízeit és tápanyagait. Tőlük vásárolva a fogyasztók nemcsak a saját egészségüket támogatják, hanem hozzájárulnak a helyi gazdaság fejlődéséhez, miközben a környezeti lábnyom is csökken. Az elkövetkező cikksorozatban a partnerség résztvevőit mutatjuk be. Előző cikkünkbe Lajos Ferencet, a Mézözön projektfelelősét, valamint Bara Csilla Mária és Zöldi István került bemutatásra.

Méhészportré: Lázár Tibor

A partnerségben talán legtapasztaltabb résztvevő Lázár Tibor, aki egyben a Hargita Megyei Méhészegyesület elnöke is mindjárt 40 éve. Ahogy ő fogalmazta, a méhek között született. Édesapja már születésekor méhészkedett, így a gyerekkorát méhekkel együtt töltötte. A partnerségben egy üzemszintű mézfeldolgozó létrehozására pályáztak. Elmondása szerint mindent megtesz azért, hogy a környékbeli méhészeket segítse, és hogy a méhészet megmaradjon az utódok számára.

- A megyei tanácson keresztül kapcsolatban voltunk, és Lajos Ferenccel, Zöldi Istvánnal közösen úgy döntöttünk, hogy ebbe a partnerségbe beállunk, hogy legyen egy olyan mézfeldolgozó, amit üzem szinten lehet működtetni. Én a méhészetben nevelkedtem, mindent elkövetek ahhoz, hogy a környékbeli méhészeket megsegítsük, és valamit a méhészetből hagyjunk az utódoknak is. Ma a világban mindent össze-vissza hordoznak, és mindent olcsóbban behoznak, ha jó, ha nem, és eladnak. Ha megnézzük itt, ahol most is 860 méter magasságban vagyunk, a Hargitán, akkor a legtöbb gyógynövény, amiről nektárt gyűjtenek a méhek, és akkor nem vitás, hogy milyen mézeket tudunk termelni. És ezt akarjuk elmondani a fogyasztóknak, hogy igenis ezeket a mézeket használják és fogyasszák, hiszen ennek tudják az eredetét és ismerik vagy megismerhetik a termelőjét. Ez egy olyan garancia, amit más nem fog tudni nekik nyújtani, csak a helyi termelő – indokolta a pályázat szükségességét a termelő.

Méhészportré: Lázár TiborMéhészportré: Lázár Tibor



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!