Miért jó a méz?
A méz mindig is része volt az emberiség történetének, és végigkísérte annak fejlődését az évezredek során. A mézhez az emberek számos jótékony tulajdonságot társítanak, például azt, hogy egészséges élelmiszer, és biológiailag aktív anyagokat tartalmaz. Sokszor halljuk, hogy a hízás veszélye nélkül fogyasztható. Arra kerestük a választ, hogy mindez igaz-e, és ebben Lajos F. Ferenc méztermelő, az Országos Vidékfejlesztési Program (PNDR) keretében vissza nem térítendő európai forrásokból finanszírozott Mézözön projektvezetője segített.
A méz sokak számára nemcsak tápláló élelmiszer, hanem természetes édesítőszer is, amely különösen alkalmas a mesterséges cukrok helyettesítésére. Gazdag ízének és aromájának köszönhetően jól használható italok, édességek és különféle fogások ízesítésére, melyekben nemcsak az ízeket gazdagítja, de jótékony hatásai is érvényesülnek.
– Elsőkörben fontos tisztázni, hogy mi a méz – tájékoztat Lajos Ferenc. Élelmiszerkémiai szempontból lényegében egy telített cukoroldat, amely kis mennyiségben egyéb anyagokat is tartalmazhat, például ásványi anyagokat, fehérjéket és enzimeket. A méz 80-85%-ban szénhidrátokat és 16-19%-ban vizet tartalmaz. A maradék, alig egy százaléknyi részben pedig virágpor maradványai, méhből származó enzimek, ásványi anyagok és vitaminok találhatók.
A méhészkedés fontossága nemcsak a méztermelésben rejlik, hanem a biodiverzitás megőrzésében is. A méhek beporzó tevékenysége nélkülözhetetlen a növények szaporodásához és a természetes ökoszisztémák fenntartásához, így a helyi méztermékek vásárlásával a fenntartható mezőgazdaságot is támogatjuk.
A virágmézek kilogrammonként legtöbb 100 milligramm ásványi anyagot és csupán egy grammnyi fehérjét tartalmaznak. A szénhidrátok közül legnagyobb mennyiségben, 30-40 százalékban fruktózt (gyümölcscukor) 25-35 százalékban pedig glükózt (szőlőcukor) tartalmaz. Az összetett szénhidrátokból az oligoszacharidok néhány típusát találjuk meg benne, ez viszont fajtára jellemző, miként a pollentartalma is, viszont ezek segítségével is lehet azonosítani a méz típusát. Magas szénhidráttartalma miatt természetesen energiadús élelmiszer: 100 gramm méz energiatartalma 300-330 kalóriának felelhet meg.
Itt tévedhetnek azok a hölgyek és urak, akik fogyókúráznak, de fontos tisztázni, hogy bár egyértelműen egészségesebb a méz, mint a kristálycukor (a mézben – a cukortól eltérően – azonban vannak ásványi anyagok, sőt vitaminok is: előbbiekből a vas, a cink, a mangán, a réz és a króm említésre méltó, utóbbiak közül a B1, B2, B5, B6, C- és K-vitamin emelhető ki), de magas kalória tartalma miatt, hibás étrend esetében nem várható pozitív eredmény a testsúlyt tekintve.
A méz édes íze ellenére is jó választás lehet cukorbetegek számára, habár itt is különösen fontos a mértékletesség. Fruktóz tartalmának köszönhetően lassabban emésztődik, ami hozzájárulhat a vércukorszint stabilitásához, de a túlzott fogyasztás kerülendő.
– Az viszont alátámasztott tény, hogy a méz évezredek óta jelen van a népi gyógyászatban, s most már elmondhatjuk, hogy az intézményes betegellátásban is: megfázásra, rekedtségre, álmatlanságra, nyugtalanságra, az immunrendszer erősítésére és fejfájásra is – foglal állást a mézfogyasztás előnyei mellett Lajos Ferenc. Mint mondja, kevesen tudják, hogy a méz magas cukortartalma miatt – és ebből származó jelentős ozmolaritása miatt – átmenetileg sebkezelésre, fertőtlenítésre is használható, persze csak szükség esetén és kisebb sebeknél, például kiránduláson szerzett horzsolások azonnali kezelése esetén.
– Alapvetően a méz jótékony hatású mindenkire nézve, bár a csecsemőknek nem ajánlott, és néhány immunrendszert érintő betegségben szenvedő személynek érdemes tartózkodnia a fogyasztásától. Ezt szorgalmazza a Mézözön projektünk is, ahol azon dolgozunk partnereinkkel, hogy a prémium minőségű helyi termékeket a lehető legrövidebb úton juttassuk el a helyi fogyasztókhoz – ismertette céljaikat a termelő.
A Csíkpálfalvi Mézözön partnersége Csíkpálfalva és annak 50 kilométeres körzetében működik, ahol a helyi méhészekkel közösen azon dolgoznak, hogy a legfinomabb és legfrissebb mézet juttassák el a vásárlókhoz. A rövid ellátási láncnak köszönhetően a méz közvetlenül a méhészetből kerül a fogyasztók asztalára, megőrizve annak természetes ízeit és tápanyagait. Tőlük vásárolva, a fogyasztók nemcsak a saját egészségüket támogatják, hanem hozzájárulnak a helyi gazdaság fejlődéséhez, miközben a környezeti lábnyom is csökken.