Egyenlőtlen partnerség, erkölcstelen játék
A családorvosi hivatás Hargita megyében, de akár országos szinten is létszámhiánnyal küzd és az elöregedés szélén áll. A családorvosok megyei szövetségének elnöke az egészségbiztosító pénztárt és az egészségügyi minisztériumot okolja a kialakult helyzetért.
A családorvosi szakmát vonzóvá kellene tenni, ehhez a következő dolgokra lenne szükség: szakmai kiteljesedés lehetősége, anyagi biztonság és társadalmi megbecsülés. A mindenkori kormány és az egészségbiztosító pénztár vezetősége a felelős a mostani kialakult helyzetért – jelentette ki dr. Soós Szabó Klára, a Családorvosok Hargita Megyei Szövetségének elnöke.
A döntéshozók felelőssége
Mint mondta, az alapellátás – családorvosi szolgáltatás – elnéptelenedése a vezetők felelőssége. A mai fiataloktól nem lehet elvárni, hogy puszta szlogenek pufogtatásának hatására válasszák a családorvosi pályát. Az alkotmányban is szerepel a humánerőforrás észszerű kiaknázása, továbbá a kormány kötelessége, hogy az állampolgárok egészségügyi ellátásához szükséges feltételeket megteremtse, tehát kétszeres mulasztás is történt.
– Ezen a téren kellene sürgősen lépni – hangsúlyozta a családorvos. – Átnéztem az idei keretszerződéseket, ez is arról szól, hogy az országos egészségbiztosító, az egészségügyi minisztériummal karöltve, olyan keretszerződést tett elénk, ami a fiatalokat még inkább elrettenti a pályától, de bizonyosan az időseket is elgondolkodtatja, hogy praxisukat vállalják.
Mint mondta, „itt a piros, hol a piros” erkölcstelen balkáni játékot űznek a családorvosokkal a per capita rendszerben (az ellátásban részesült beteg után a biztosító által a családorvosnak fizetett összeg – szerk. megjegyzése). A kétféle kifizetési rendszer az imént említett játékhoz hasonló helyzetet idézett elő az elmúlt húsz évben. A per capitában egyre több szolgáltatás szerepel, amiért nagyon kis összeget fizetnek, így a családorvosi rendelő kevés pénzhez juthat, ezért az alkalmazottak bére is elmarad akár az állami kórházi alkalmazottak béréhez viszonyítva. Egy állami alkalmazásban álló orvos alapfizetése majdnem annyi, mint egy családorvosi praxis bevétele, amiből a rendelőt, a személyzetet és az eszközöket is fizetni kell, az ingatlant fenn kell tartani. A szakmai szervezet elnöke szerint a családorvosnak a medikális részen túl egyéb felelősségei is vannak. Szerződések megkötése, szemétszállítás, adók és illetékek befizetése.
– És mindezek után kevés haszna marad a családorvosnak – jegyezte meg –, lássuk be, ez nem vonzó.
Az adminisztratív intézkedésekkel a családorvosok szakmai kompetenciáját nyirbálják meg, ez törvénytelen, több szakmai szervezet is pert indított a vizsgával megszerzett jogok visszaállításáért.
– Ugyanis az egészségbiztosító pénztár sok esetben megnyirbálja a családorvosok jogait, nem írhatunk fel egyik-másik kezelést, csak más szakirányú orvos, holott külföldön ezzel a vizsgával a családorvos is megteheti. Alapellátási hálózat nélkül egyetlen egészségbiztosító sem képes fennmaradni. Ellenséges magatartás tapasztalható az alapellátásban dolgozók irányába az egészségbiztosítók és a minisztérium részéről egyaránt – hangsúlyozta.
Jogtalan büntetések?
Az orvosnő szerint a családorvosokon kívül álló tényezők miatt szabnak ki büntetéseket, például mert nem működik az egészségbiztosító pénztár informatikai rendszere.
– Nehéz, kész kínszenvedés így dolgozni. A szerződésben az áll, hogy ha nem működik az online rendszer, akkor a vényt kiállítjuk papíron, de ha a hónap végéig nem vezetjük be a rendszerbe, abban az esetben büntet a biztosító, vagyis az, akinek a rendszert hibátlanul kellene működtetnie. Elírt beutaló – ún. küldőpapír –, recept esetén, hogyha az egészségbiztosító pénztár úgy ítéli meg, hogy a családorvos kárt okozott, utaláskor önkényesen nem számolja el a vélt anyagi kár mértékében a szolgáltatást – emelte ki.
Mint mondta, a családorvosok az egészségbiztosítóval polgári jogviszonyban állnak, azaz egyenlő felekről beszélünk, nincs alá- és fölérendeltségi viszony. Viszont az egészségbiztosító esetenként mégis megengedi magának az önkényes elbírálást, érvényes igazságszolgáltatási eljárás nélkül.
– Országos viszonylatban is sok példát tudnék ilyen esetekre felhozni, ahol az egészségbiztosító pénztár jogtalanul járt el – fűzte hozzá.
A Családorvosi Szövetségről
A Családorvosi Szövetség szakmai szervezet, az Orvosi Szakkollégiumtól az különbözteti meg, hogy míg utóbbinak kötelező módon tagja kell lenni, addig a Családorvosi Szövetségnek nem, saját döntése alapján válhat valaki tagjává. A Családorvosi Szövetség nincs felruházva hatósági jogkörrel, szemben az Orvosi Szakkollégiummal.
A családorvos egy évben harminc napot hiányozhat, de arra az időre a helyettesítésről gondoskodnia kell.
– Ez jelen pillanatban nagyon nehéz, nem is beszélve arról, milyen nehézségekbe ütközik, tegyük fel, az a kolléganő, aki gyereket szeretne szülni – jegyezte meg.
Az orvosnő azt tapasztalta, hogy a mai fiataloknak nem életcél, hogy valahol szolgálati lakást kapjanak, mert saját ház építésére vagy vásárlására kevés esélyük van. A családorvos havi jövedelme nem egyenlő a bevételével, mégis folyamatosan ezt hangsúlyozzák, pedig számtalanszor jelezték a rendszer hiányosságait is, de nem tettek semmit.
– A rendszer tervezésekor tudták, mekkora az ország népessége, akár korcsoportra leosztva is tudták, és tisztában voltak a családorvosi rendelők és kórházak számával is. Olcsó kifogás az, hogy sokan használják a rendszert, és ezért túlterhelt… Ugyan, a közösségi médiát hányan használják, ez ma már nevetséges kifogás. A rendszer terhelt, mert kevesen vagyunk, és minket is megnyomorítanak. Ez a legzavaróbb tényező: hülyének nézik a családorvosokat – szögezte le dr. Soós Szabó Klára.
Kapcsolódó cikkek:
Heveny családorvoshiány
Egy nap a rendelőben
Pályaválasztás dilemmákkal
A megelőzés lenne a feladat
Családorvosaink