Régiségek tárháza Parajdon
Régiségek tárháza látogatható Parajdon: a Stefánkovits család házi múzeumában a régi falusi házakban fellelhető használati tárgyak, szerszámok, bútorok és kézimunkák láthatók.
Egyedi néprajzi múzeumot, számos régiség tárházát hozta létre Parajdon a Stefánkovits család. A házaspár hosszú éveken át gyűjtötte a régiségeket, Székelyföldön ismert használati tárgyakat és munkaeszközöket.
Stefánkovits Judit a Hargita Népének elmondta, hosszú évek gyűjtése előzte meg a régiségek tárházának megnyitását, közel huszonöt éven át férjével gyűjtőutakat szerveztek, keresték a környéken a régi tárgyakat, eszközöket. A tárgyak többnyire a környező településekről, székelyföldi falvakból, városokból származnak, de sok eszközt szereztek be a parajdi gazdáktól, családoktól is. Van ott kályha, varrógép, kézzel készült falvédő, függöny, abrosz, csipkék, ágynemű, de láthatók régi fényképek, valamint számos, a különböző kinti munkák elvégzéséhez alkalmas szerszám is. A ház szobáit korhűen rendezték be régi bútorokkal és használati tárgyakkal, így nemcsak az eszközöket lehet megtekinteni, hanem azt is, hogy nézett ki régen egy falusi ház.
Stefánkovits Judit szerint egyre többeket, főként egyre több fiatalt érdekel a régiségek tárháza, míg a kezdeti években inkább az idősebb korosztály látogatta előszeretettel a múzeumot, manapság már a fiatalok is érdeklődést mutatnak a régiségek iránt.
Többnyire a nyári időszakban, tavasztól kora őszig tartanak nyitva, télen zárva van a múzeum, ez idő alatt takarítanak, rendet raknak, gondozzák és rendezik a gyűjteményt. A nyári szezonban mindennap nyitva vannak reggeltől egészen sötétedésig, mindaddig, amíg van érdeklődő látogató.
– A legtöbb látogató belföldről érkezik – jegyezte meg Stefánkovits Judit. – A román turisták rendkívül érdeklődők és kíváncsiak a tárházra, érdekes számukra, szeretik összehasonlítani az itt látottakat saját régiségeikkel.