Hirdetés

Emlékezzünk a rockvagabondra!

Korábban a Zene füleimnek sorozat leghosszabb írása Kopecsni Györggyel foglalkozott. Néhány napja kaptam a szomorú hírt György haláláról, így rövid visszaemlékezésben búcsúzom tőle.

Csermák Zoltán
Becsült olvasási idő: 3 perc
Emlékezzünk a rockvagabondra!
Kopecsni a Horváth kertben Fotó: Csermák Zoltán

Amikor először találkoztam Kopecsni Györggyel, nem gondoltam, hogy újságírói pályafutásom talán leghosszabb interjújába futok bele. Györgyöt Magyarország kanári-szigeteki tiszteletbeli főkonzulja, Hermann-Boér Nóra ajánlotta figyelmembe, s az első telefon után ráállt a találkozásra. Las Palmas egyik parkjában vártam rá, s mikor megláttam, egy kicsit bizalmatlanná váltam, kinézete ugyancsak alternatívnak hatott: szandál zoknival, rövidnadrág, egy sokat látott izomtrikó, a nyakában amulettek. Egy valami mégis megfogott: a tüzes szemei, nyílt tekintete. Egy bodegába ültünk be beszélgetni, szavait magnóra vettem. Nem sokat vártam az interjútól, mivel Györgyről az interneten kevés anyagot találtam, de szerencsére tévedtem. Elindult a történet, ismert és ismeretlen nevek, események röpködtek, s az elmondottak elágazásainál már előre féltem, hogyan is fogom kordában tartani és rendszerezni a jövendő írást. Szavai nyomán egy nagy ívű, sokat ígérő pálya bontakozott ki.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés


György a 70-es években a magyar beatnemzedék aktív résztvevője volt, zenekarokat alapított, tolmácsként külföldi híres zenekaroknál segédkezett, egyszóval benne volt az élet sűrűjében. Az akkori zenészsors neki is osztályrészül jutott, külföldön a vendéglátásban próbálta megkeresni a kenyerét. A szerencse Nyugat-Németországban mosolygott rá, amikor megalapította a Gipsy Vagabonds együttesét, amivel sikereket, de nem világsikereket ért el. Egy-egy szomorkásabb pillanatában elárulta, hogy sokszor visszaéltek jóhiszeműségével, s igencsak kihasználták, dalait, ötleteit „lenyúlták”, nagyon sokan pénzzel tartoznak neki. A több évtizedes megfeszített munkában György elfáradt, s a Kanári-szigeteken keresett megnyugvást, amit egy időre meg is talált. 
A cikken sokat dolgoztam, majd megküldtem elfogadásra interjúalanyomnak. S ekkor kezdődött egy újabb féléves munka, György többször átírta az általa elmondott szöveget, vagy lényeges információkkal egészítette ki a textust. A munkát a Nagycsarnok közelében örökölt lakásában folytattuk: szeretett édesanyja néhány hónappal korábban hunyt el. Mikor végre megegyeztünk, a fotók összeválogatása kezdődött: világsztárok tucatjaival feszített a képeken. 
Egy fotó kedvéért elmentünk a budai Horváth kertbe, ahol kollégája, Benkő Laci emlékfájánál készítettem róla egy felvételt. Ekkor már nem nézett ki túl jól. A harmadik emeleti lakásába feljutva többször megállt, nehezen vett levegőt, az emlékfánál félrefordulva ellenőrizte a cukorszintjét. 
De nem lankadt, lelkesedéssel beszélt terveiről, egy új Omega megalapításáról, zenészekkel tárgyalt, ugyanakkor egy pesti szórakozóhelyen játszott aprópénzért. Elmondása szerint egy vastag könyvben adta volna közre életét, a világról alkotott gondolatait, ehhez folyamatosan gyűjtötte az anyagokat. Velem is tervei voltak, mivel végül tetszett neki az interjú. Az internetes oldalán bukkantam halálhírére, amit egy volt osztálytársa megerősített. Isten nyugosztalja! 
 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!