Cseke László, a reakciós disc jockey

Mindig szerettem volna elolvasni Ekecs Géza A mikrofonnál és a lemezjátszónál Cseke László című könyvét, de az 1996-ban kiadott kötet valahogy elkerült. Minap viszont a könyvtárban járva beleütköztem, s nem haboztam és kikölcsönöztem a könyvet.

Csermák Zoltán
Cseke László, a reakciós disc jockey
A SZER müncheni székháza Fotó: Fortepan

Cseke László neve fogalom volt fiatalkoromban, a bizalmatlan közegben soha, csak szoros baráti társaságban lehetett műsoráról beszélni, pedig több százezer fiatal kapcsolta be nap mint nap a Szabad Európa Rádiót. Családunkban nagyapám a Gallicus rovatát, a Reflectort, valamint Bálint gazda műsorát hallgatta nagy lelkesen, míg engem, – ha rádióhoz jutottam – a könnyűzenei Teenager Party, valamint a Délutáni randevú bilincselt le.
A hatalom igen rosszul viselte a műsor népszerűségét, s a maga diktatórikus eszközeivel próbálta aláásni. Először agyonhallgatták, majd akcióba lendültek. Az 1966-ban forgatott Teenager Party című film érzékletesen mutatja be, mi módon szeretné a fasiszta ellenforradalmár csürhe behálózni a tiszta lelkű magyar fiatalokat. Ellensúlyozásként beindították Komjáthy György tánczenei műsorait, de látniuk kellett, hogy a két műsorvezető nincs azonos súlycsoportban.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés


A könyv ebbe a világba vezet vissza. Bepillanthatunk a Szabad Európa Rádió mindennapjaiba Párizsban és Münchenben. Látjuk lelki szemeink előtt, hogy az egyik élelmes kollégájuk magyar Glóbus-konzervet és téliszalámit árusít a SZER épületében. Cseke nagyvonalúságára vall, hogyan szerez hősünk a magyar pártideológusnak, Aczél Györgynek autogramot az isteni Lollótól, azaz Gina Lollobrigidától. A rendszerváltás előtt már haza is térhetett, azután már a rádióban is felléphetett, s egy másik rádióban saját műsort is kapott.
A könyv külön fejezetet szentel a leveleknek, amik százával érkeztek mindennap a szerkesztőségbe. Mivel a Magyar Posta is résen volt, így az írás jobban elért céljához, ha Jugoszláviában vagy az NDK-ban adták fel. A levelek egyben igazi korrajzok. A fiatalok beszámolnak mindennapjaikról, örömeikről, bánataikról, a kiábrándultságukról, a megaláztatásukról, s a számos rendőri túlkapásról. Természetesen szerelmi történetek is megjelennek a levelekben. A tollat ragadók nem feledkeznek el arról sem, hogy egy pesti viccel kedveskedjenek a népszerű műsorvezetőnek. Egyébként disszidensek Nyugaton is hallgatták az adót.
A leveleket – érthető okokból – ritkán írták alá, viszont a jeligék kiválasztásában igencsak kreatívok voltak íróik. Fülig Gimi; Szégyen a futás, de Isten verje meg azt, aki kerget; A Tosca el van vetve; Ványa, a kolhoz réme; Helyem sernyó, hogy kis ízelítőt adjak a legjobbakból. Még egy jeligére világosan emlékszem a 60-as évekből: Az őszbe csavarodott csősz becsavarodott jeligét nem találtam a válogatásban, így ezúton teszem közkinccsé.
 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!