A muzsika hangja a Csíki Játékszínben
A muzsika hangja című nagyszínpadi musicalt mutatja be december 20-án a Csíki Játékszín társulata Szenteczki Zita rendezésében. A darab dramaturgja szerint a mű olyan témákat és gondolatokat dolgoz fel, melyek mindig ismerősek és fontosak voltak az emberiség számára.
Tizenkét gyermekszereplő bevonásával állítja színpadra a Csíki Játékszín az idei év utolsó premierjét, ugyanakkor első musicaljét, A muzsika hangját. A munkafolyamatról a színház társulata és az alkotócsapat hétfő délelőtt számolt be a sajtó képviselőinek.
– A színészekkel és a gyermekszereplőkkel egyaránt gördülékeny volt a közös munka, a próbafolyamat során igyekeztünk felszabadítani a gyermekeket, nyitottan és kíváncsian viszonyulni hozzájuk, lehetőségeinkhez mérten személyre szabtuk a szerepeket. Kíváncsisággal kell feléjük fordulunk, hiszen ebben van a jövő, de a darab épp ennek ellentéte, hiszen egy – több szempontból is – elnyomó társadalmi helyzetben játszódik – vélekedett Szenteczki Zita, a darab rendezője, aki első alkalommal dolgozott a csíkszeredai társulattal és rendezett musicalt.
Az előadás dramaturgja Kész Orsolya, a színház irodalmi titkára elmondta: a színre vitt szöveg alapját az eredeti musical szövege képezi, de más forrásokból is vett át szövegrészleteket, például a híres filmből is. Úgy véli, a darab univerzális, hiszen olyan témákkal és gondolatokkal foglalkozik, melyek mindig ismerősek és fontosak voltak az emberiség számára. A muzsika hangja a zenés színházi irodalom egyik legsikeresebb darabja, az évtizedek során a benne szereplő dalok ikonikus slágerekké váltak. A csíkszeredai változat zenei vezetője Bene Zoltán, aki szerint az előadás hangzásvilágára a századközepi amerikai, broadwayi hangzás jellemző. A látványvilágért elsősorban Golicza Előd díszlet- és György Eszter jelmeztervező felelnek, akik szerint: a darab vizuális világát leglényegesebben a gyermekek jelenléte határozza meg. Mint mondták, a jelmezek korhűbbek a díszletnél, az öltözékek klasszikusak, a tér pedig inkább kortalan és absztrakt, egy, a musical összetevőit tartalmazó „főzet”, mely végül is egy „játszótér”.
A musical csíkszeredai bemutatója december 20-án, pénteken lesz, majd ismét játsszák 22-én, vasárnap, melyek bérletes előadások, illetve 30-án, hétfőn, a színház miniévadának részeként. 2025 januárjában pedig 22-én, 23-án, 26-án és 28-án tekinthető meg.
A történet szerint a megözvegyült Georg von Trapp kapitány (Veress Albert) felesége halála óta egyedül neveli hét gyermekét. Otthonában katonás rend és szigorú fegyelem uralkodik, ám nehezen birkózik meg gyermekei nevelésével, a nevelőnők pedig szinte naponta váltják egymást. Mígnem megérkezik Maria Rainer (Tóth Jess), a különc, jó kedélyű, szókimondó apácanövendék, hogy a kapitány segítségére legyen. Az üde, életigenlő lány ráébreszti a gyermekeket az élet valódi szépségeire, énekelni, táncolni tanítja őket, de nevelési módszereit az apa eleinte nem nézi jó szemmel. Aztán valahogy lassan az ő kapcsolatuk is megváltozik. A történetet erős politikai kontextus szövi át, hiszen a 20. század harmincas éveinek Ausztriájában játszódik, amikor a második világháború viharfelhői már gyülekeznek az idilli hegyek fölött.