Hirdetés

Citerareneszánsz

Hadnagy Éva
Becsült olvasási idő: 3 perc
Citerareneszánsz
Különleges hangzás, erdélyi dallamok Fotó: Hadnagy Éva

Tizenhárom éves múltra tekint vissza a székelyföldi citeraoktató tábor, amely ezen a héten zajlik Nyikómalomfalván. 

Reneszánszát éli a citeraoktatás, hiszen egyre többen kezdtek az utóbbi években érdeklődni a kissé feledésbe merült népi hangszer iránt. Lelkes pedagógusoknak köszönhetően pedig egyre több gyermek is megismerkedik ezzel a könnyen kezelhető hangszerrel. Ezt a célt hivatott segíteni a székelyföldi citeraoktató tábor is, amely több mint félszáz résztvevővel zajlik Nyikómalomfalván. Nagy Márta Izabella, a tábor főszervezője, a Székelyszentmihályi Citerazenekar vezetője elmondta, céljuk, a hangszer megszerettetése, és hogy ismét visszakerüljön a köztudatba.
A táborban másodikos gyermekektől egészen hetvenévesig terjed a résztvevők életkora, akik lelkesedéssel ismerkednek a különböző dallamokkal, tudásuknak megfelelően. Több csoportra osztották a résztvevőket, a kezdőktől a haladókon át egészen a profikig.
– A napot közös bemelegítéssel kezdjük, éneklés, aláciterázás, hangszálak bemelegítése, majd mindenki a saját csoportjában folytatja a tanulást, gyakorlást. Délután és este kézműves-, illetve gyerekfoglalkozásaink vannak, de kirándulásokat, előadásokat, könyvbemutatót, népdaloktatást is tartunk – fogalmazott Nagy Márta Izabella. 
Bíró László népzenész, népzene- és népi kultúra tanár, a Vass Lajos Népzenei Szövetség vezetőségi tagja, a tábor szakmai vezetője elmondta, a citerának régen nagy hagyománya volt, fontos volt az emberek életében ez a hangszer, hiszen általa tudtak közösségi életet formálni elődeink a fonókban, a hangszer mellé énekeltek és akár táncoltak is hangjára. 
– A citera könnyen elsajátítható hangszer, gyorsan ad sikerélményt, hamar meg tudunk rajta szólaltatni dallamokat és utána már csak technikailag kell részletesen foglalkozni vele – mondta az oktató.
Hozzátette, a kezdő csoportban zetelaki gyerekdalokat, a középhaladók nyárádmenti dallamokat tanulnak, a haladó csoportban udvarhelyi dallamokat oktatnak, a profik pedig észak-mezőségi, búzai dallamokkal ismerkednek.
A székelyföldi citeraoktató tábor házigazdája a Szé­kely­szent­mi­há­lyi citerazenekar, társ­szervezője pedig a marosvá­sár­helyi Fagyöngy Citerazenekar. Fazakas Ildikó, a marosvásárhelyi együttes vezetője elmondta, az elmúlt tizenhárom év alatt rengeteget fejlődött a tábor, akárcsak az Erdélyben működő citerazenekarok, köszönhető az Erdélyi Hagyományok Házának, amely felkarolta a citeraoktatást, hiszen az országban nincs népi hangszer- és néptáncoktatás állami keretek között. Mint mondta, együttesük is számos elismerést tudhat magáénak, legutóbb július 1-jén Mezőtúron vettek részt az V. Nemzetközi Citerazenekari Fesztiválon. A KÓTA Aranypáva Országos Népzenei Minősítőn Aranypáva fokozatot értek el, illetve a fesztivál keretein belül a tradicionális kategóriában első helyezést, ugyanakkor a Fesztiváldíjat is elnyerték.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!