Firtos vára, a legendák földje
Énlaka felett, a Firtos-lova hátán lehajtott fővel elaludt a Gondviselés - írta egykoron Tamási Áron egyik novellájában. A hely szellemisége, misztikuma, a hozzá kapcsolódó mondák és az elénk táruló kilátás páratlan élményt nyújthat a látogatóknak.
Firtosváralja fölött magaslik a Firtos-hegy, ahol egykoron vár állott. Mára sajnos a természet visszavette, ami az övé, és már csak a régészeti ásatások során előkerült romjai láthatóak az egykori erődnek. Mégis ez egy igazán varázslatos hely, ahová – ha szépet szeretnénk látni – érdemes ellátogatni. Több irányból, Székelypálfalva után és Fitosváraljáról is megközelíthetjük a helyet, ám ezt mindenképpen ajánlatos terepjáróval megtenni. Ha túrázni szeretnénk, akkor fel a bakancsot, és irány a hegy! Az őszi, vörös, sárga és narancssárga színekben pompázó erdők fái igazi mesebeli tájjá változtatják a helyet. Firtost őseink szent hegyként tisztelték. Magához a várhoz és környékéhez számos népi legenda kapcsolódik: Firtos és Tartod tündérek és a Likaskő legendája, vagy a Firtos lova legendája. Ahogy egyre fennebb érünk, úgy tárul elénk a varázslatos táj, a gyönyörű kilátás. A távolban Atyha, Korond, másik irányba Énlaka, Firtosváralja, Firtosmartonos látható, tiszta időben pedig a Déli-Kárpátok hegyvonulatai is jól megfigyelhetők.
Látszik a Bucegi, a Királykő, a Fogarasi-havasok és a Retyezát-hegység is. A hegytetőre érve, az északnyugati magaslaton található Firtos várának maradványa. A nagyjából ovális alakú vár két méter vastagságú falainak maradványait már majdnem mindenütt betemette a föld, az 1950-ben kezdődő ásatásoknak köszönhetően került felszínre az andezittömbökből, mészkőhabarccsal rakott fal egy része. A Firtos vára Tartóddal és Budvárral egy időben keletkezett, és a XII. század elején a feudális magyar királyság határvédő várrendszerének egyik tagja volt. A vár területén a XIII. században épített félköríves templom és később keletkezett épületek maradványait találták. A minoritáknak kolostoruk volt itt a XVIII. században, a vár XIX. századi pusztulása pedig azok elköltözésével is összefüggésben áll. A tetőre érve a vár történetét ismertető háromnyelvű információs táblát találhatunk, Korond Turisztikai Egyesületének jóvoltából, és egy térképet is a székelyföldi hegyikerékpárút-hálózatról. Szomorú látvány, hogy a vandalizmus még az ilyen eldugott helyekre is elér, a román és a magyar feliratról egyaránt letörték a Székelyföld megnevezést. Mindezek mellett egy födött pihenőhely is várja az ide látogatókat, asztallal és paddal, de Firtos lova legendáját is megismerhetjük egy másik kihelyezett információs táblának köszönhetően. Firtos vára mellett a Mária-út és a Via Transilvanica útvonal is elhalad.