Hirdetés

Úton Jézus lábnyomához és a Kőzúgó-vízeséshez

Boncina-Székely Szidónia
Úton Jézus lábnyomához és a Kőzúgó-vízeséshez
Fotó: Boncina-Székely Szidónia

Délhegy mezejének szélén van egy lapos kő, amelyben a hiedelem sze­rint Jézus lábának és botjának nyoma látható. A régi öregek úgy tartották, hogy amikor Jézus a földön járt, itt maradt a lábnyoma, amelyből sosem szárad ki a víz. Ezért kérte sok beteg, hogy ebből a vízből vigyenek neki, a gyógyulás reményében – ez olvasható Gyergyócsomafalva honlapján, a község egyik nevezetességéről, annak a régi közösségek által éltetett hiedelméről.
A Veresvirág sípályától délkeleti irányba indulva, 1100 méteres magasságban, jelzett turistaút mentén juthatunk el Jézus lábnyomához. Az út bal oldalán lévő, bemohásodott, fekete bazaltos andezittömb felszínén lábnyom formájú mélyedés található, amelyben csak rendkívül száraz időben nincs víz.
A természeti csodákban bővelkedő település egy másik látványossága a Kőzúgó-vízesés, amely természetes vadságával, gyönyörű környezetével ejti ámulatba a látogatót. A 3,5 méterből lezúduló víz, a sebes folyású patak Orbán Balázst is megihlette, ezt írta róla A Székelyföld leírásában:
,,E zuhatag nem annyira nagy esése (alig 3 öl), mint környezete miatt nem csak meglepően szép, hanem nagyszerünek mondható. Mindkét oldalán függélyesen felmeredő sziklák emelkednek, melyeknek fenyves-árnyalta alján szirtfokról zobognak le a pataknak habbá tört hullámai, ezredévek türelmével vájt gyönyörü sziklamedenczébe veszve, mely fölé függő pallókat maga a patak elsodort fatörzsekből alkot, keresztül fekteté szirtöble felett azokat, hogy legyen erkély, a honnan elbámulja a néző vizének szeszélyes játékát …”
A Kőzúgó a település központjától megközelítőleg kilenc kilométerre található, a Kicsilok felé vezető úton, a sárga turistajelzést követve, ahová vadregényes tájakon át juthatunk el. 
A patakon átvezető hidat 2012-ben külföldi és erdélyi építészhallgató egyetemisták kalákában készítették el: a fahidat, Orbán Balázs leírásából táplálkozva, a kidőlt fák által meghatározott alakzat adta. 
A Kőzúgóhoz vezető meredek ösvény lépcsőit és a padokkal ellátott pihenőhelyet az önkormányzat építette; az elkorhadt hidat 2018-ban építette újra az egykori építészcsapat, a helyi közbirtokosság által felajánlott faanyagból. A régi építmény gerendáit egy vízgát kialakításában hasznosították a fiatal építészek.
 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!