Gál Sándor szülőháza – Csíkszentgyörgy
Gál Sándor Csíkszentgyörgyön született 1817. szeptember 21-én, Olaszországban, Nuterinában hunyt el 1866. június 17-én. Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc honvéd vezérőrnagya volt. A szabadságharc leverése után a magyar emigráció aktív tagja, és 1860-ban alapító tagja az olaszországi magyar légiónak.
Az 1848-as forradalom és szabadságharc kiemelkedő székelyföldi alakjaként Gál Sándor nevét emlegetik. Szülőfaluja, Csíkszentgyörgy közössége az elmúlt években is tett emlékének és munkásságának megőrzéséért. Réti Zsófia, Csíkszentgyörgy polgármestere szerint hosszú folyamat vezetett addig, hogy a ház újjáépítése után ismét régi pompájában ragyogjon. A módos gazdák által emelt épület a maga korában is kiemelkedett a falu építményei közül, hiszen ritka volt az öt helyiségből álló ház abban az időben. Amint a községvezető felidézte, az épület hosszú időn át elhanyagolt állapotban volt, majd Daczó Katalin dokumentumfilmje irányította rá a figyelmet, hogy érdemes volna megmenteni az enyészettől az egykori szabadságharcos gyermek- és ifjúkorának fontos helyszínét, ugyanis a tábornok példaként kell álljon a székely közösség előtt. A csíkszentgyörgyi ház a székely népi építészet szép példája, tizenegy méter széles és tizenhat méter hosszú, öt helyiségből áll.
Többszöri nekifutásra sikerült helyreállítani, először az eredeti helyéről átköltöztették a polgármesteri hivatal melletti területre, és önerőből, közösségi összefogással, szakmai partnerek bevonásával próbálták rendbe hozni. Végül a vidéki beruházások finanszírozási ügynöksége pályázatának köszönhetően korszerűsítették Csíkszentgyörgy történelmi szempontból egyik legjelentősebb épületét.
Réti Zsófia a házra olyan értékként tekint, amely a következő nemzedék számára üzenetet hordoz.
– Üzenetet kell hordozzon nemcsak nekünk, hanem gyerekeinknek, unokáinknak is. Érezzük magunkénak, töltsük meg élettel és értékeljük, hiszen Gál Sándor csak egy van a magyar történelemben, és ő a miénk, csíkszentgyörgyieké
– hangsúlyozta.
Az elöljáró komoly kihívásként tekinti a ház élettel való megtöltését, ezáltal is hozzájárulva Gál Sándor emlékének ápolásához, a község turisztikai vonzerejének növeléséhez.