Hirdetés

Pirlea Alessandra: kismamaként is az okostányér elvét kövessük

Több mint harminc előadást tartott tavaly a csíkszeredai Pirlea Alessandra dietetikus egészséges étkezés témában Csíkszeredában, népszerűek a workshopjai és az online webinárjai is. A fiatal szakemberrel a kismamák és gyermekágyas édesanyák táplálkozási irányelveiről beszélgettünk.

Barabás Emőke
Pirlea Alessandra: kismamaként is az okostányér elvét kövessük
Fotó: Pirlea Alessandra archívumából

– Egyre nagyobb figyelmet kap ez a foglalkozás. Ön miért lett dietetikus?

– A szüleim fogorvosok, mondhatni a rendelőben nőttem fel, így az egészségügy mindig is közel állt a szívemhez. Szerencsés vagyok, mert az egyik nagymamám, aki még itt van közöttünk, főzni és sütni is megtanított. Sokáig úgy gondoltam, hogy nőgyógyász vagy gyermekorvos leszek, idővel ez alakult, de a kismamák és gyermekek iránti szeretetem egyáltalán nem változott, dietetikusként is ők jelentik a fő célcsoportot nekem. A dietetika számomra nemcsak munka, hanem szenvedély, nagyon szeretek új recepteket kipróbálni, kísérletezni és mindenekelőtt másokon segíteni. 

– Várandósság és táplálkozás. Vágjunk a közepébe: mit ne együnk?

– Úgy mondanám: fokozottabb figyelmet kell fordítanunk ebben az időszakban arra, hogy friss ételeket fogyasszunk, amelyek tiszta, jó minőségi alapanyagokból származnak. Semmiképp ne fogyasszunk nyers húsokat, nyers tojást tartalmazó ételeket és penészes sajtot. Minden étel legyen jól megfőzve és kerüljük a cukros, zsíros, az élelmiszeripar által előkészített félkész vagy kész élelmiszereket. 

– Mik a helyes táplálkozás alapelvei kismamaként és gyermekágyasként? 
– Először is szeretném megcáfolni azt a tévhitet, miszerint kismamaként két ember helyett eszünk. Dietetikusként sokszor találkozom ezzel, főleg azoknál a nőknél, akik első gyermeküket várják. Kismamaként is úgy étkezzünk, mint máskor, figyelembe véve az egészséges táplálkozás alapelveit. Ilyenkor nagy segítség az ún. okostányér, ami voltaképpen a kulcsfontosságú tápanyagok arányainak tányérra emlékeztető kördiagramja. A tányér felére szezonális zöldségek kerüljenek, azt a pácienseimre szoktam bízni, hogy friss formában, párolva, sütőben sütve vagy savanyúságként fogyasztják ezeket, a lényeg az, hogy mindegyik főétkezés tartalmazzon zöldségforrást. A tányér egynegyedén fehérjében gazdag tápanyagok legyenek, az az ideális, ha ennek fele állati, másik fele pedig növényi eredetű. Csirkehús, pulykahús, hal, de lehet tojást vagy hüvelyeseket, tofut, szóját is választani. Várandósság alatt is nyugodtan fogyaszthatók a hüvelyesek, s bár sok helyen találkozom tévhitekkel a szójával kapcsolatban, szakemberként kijelenthetem, hogy az is biztonságosan fogyasztható. A tányérunkon megmaradt egynegyed rész a jó minőségű szénhidrátoké. Fontos, hogy ezek lassú felszívódásúak legyenek, mint például vadkovászos vagy teljes kiőrlésű gabonaféléből készült pékáru, basmati rizs, bulgur, kinoa, hajdina vagy köles. Várandósság alatt ajánlom, hogy olyan ételeket fogyasszunk, amiket otthon készítünk el. 


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

– Miért kell fokozottan odafigyelni a táplálkozásra kismamaként és gyermekágyasként? 

– Nem mindegy az sem, hogy a kismama hogyan éli meg ezt az állapotot, ahogy az sem, hogyan táplálkozik és a baba hogyan fejlődik. Kulcsfontosságú figyelni arra, hogy minél színesebben és tápanyagdúsan táplálkozzunk, hogy az anyuka is és a baba is megkapja az elegendő tápértéket, és a magzat egészségesen fejlődjön. A tejtermelődés is ilyenkor történik, hiszen a várandós nő teste készül a szoptatásra, a szülésre, a terhesség utáni időszakra. A szervezetünk nagyon okos, tudja, hogy mi vár rá, de fontos, hogy támogassuk a megfelelő táplálkozással. 
– Milyen tápanyagigénye van a szervezetnek ebben az időszakban?

– Már a várandósság előtt fél évvel érdemes lenne elkezdeni a táplálékkiegészítők szedését, ezekből én a folátot emelném ki, a folsav egyik variánsát, ami ilyen formában teljes mértékben felszívódik a szervezetünkben. A terhesség alatt az Omega3 segíti a baba agyi fejlődését és szerepet játszik a koraszülés megelőzésében is, fontos még a D-vitamin, a kalcium és a jód is. A táplálékkiegészítők szedését azonban minden esetben beszéljük meg a nőgyógyásszal, családorvossal vagy egy dietetikussal, ezek egy részének szedését csak véranalízis elvégzése után ajánlják a szakemberek. 

– Milyen étrendi szokásokat érdemes kialakítani?

– Sok kismama szembesül rosszullétekkel ebben az időszakban, ezért azt szoktam tanácsolni, hogy többször étkezzenek és kevesebbet. Figyeljünk arra is, hogy mikor mit eszünk: a nap első részében fogyasszuk a nehezebben emészthető ételeket, estefelé inkább könnyen felszívódó ennivalót válasszunk. Ezenkívül figyeljünk a testünk jelzéseire, mert nincs két egyforma szervezet és két egyforma várandósság. 

– Hogyan kerülhetjük el a túlzott súlygyarapodást kismamaként?

– A várandósság három trimesztere alatt változik a kismama kalóriaszükséglete. Az első trimeszterben nincs szükség pluszkalóriára, a második trimeszter alatt 250-300, míg a harmadik trimeszterben 450-500 kalóriatöbbletre van szüksége a kismamának. Hangsúlyozom, hogy ilyenkor is be kell tartani az okostányérra vonatkozó szabályokat. A terhesség alatt viszont nem diétázunk, nem koplalunk, nem fogyókúrázunk, mert ez negatív hatással lehet a kismamára, a babára és gyermekágyi időszak alatt a szoptatásra is. Egy normális testsúlyú kismamánál a maximális súlynövekedés 14 kilóig mehet el. Az elhízott kismamák azonban maximum 6 kilóval gyarapodhatnak, egyébként veszélyeztetik a magzat fejlődését, kialakulhat a babánál cukorbetegség, de vetélés vagy koraszülés veszélye is. Ne feledkezzünk meg a testmozgásról sem, nyugodtan lehet sportolni várandósan is!

– Mit jelent a gyakorlatban ez a 250-500 kalóriás plusz?

– Aki szereti a mogyoróvajat, fogyaszthatja egy szelet tenyérnyi méretű teljes kiőrlésű kenyérrel és banánkarikákkal, vagy krémsajttal, humusszal, babpástétommal és szezonális zöldségekkel. Joghurt friss gyümölccsel és egy kis zabpehellyel, vagy egy szendvics is beillik egy kisebb étkezésnek, ezekkel lehet pluszkalóriát bevinni. 

– Milyen ételek segíthetik leginkább a gyermekágyi regenerációt? 

– Azt szoktam mondani, hogy a szoptatás pont olyan, mint egy kemény edzés, ilyenkor a szervezet 600-700 kalóriát szokott elégetni, amit pótolni kell, ezért többször és minél színesebben étkezzünk. Jó, ha ilyenkor az apuka is besegít a vásárlásba és a háztartásba. 

– Mi történhet, ha valaki nem megfelelően táplálkozik a terhesség alatt? 

– Kialakulhat a terhességi cukorbetegség, elhízás, szív- és érrendszeri problémák, ezek mind hatással vannak a baba fejlődésére, de koraszülést is okozhatnak. 
 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!