Hirdetés

Bajorföldön 3.

Péter Ágnes
Becsült olvasási idő: 4 perc
Bajorföldön 3.
Fotó: Péter Ágnes

Bajorország fővárosa, München első látásra nem tűnik grandiózusnak. Bővelkedik látnivalókban, rengeteg történelmi épület és múzeum van a városban, mégsem fullasztóan zsúfolt és forgalmas. Aki Münchenben jár, biztosan megnézi az egykori piacteret, a Marienplatzot, a város központi terét, ahol a neogótikus stílusú Neues Rathaus (új városháza) és a ma már csak reprezentatív funkciókat betöltő Altes Rathaus (régi városháza) látható. A Marienplatzhoz közel van a Peterskirche (Szent Péter-templom), ahol megtalálható München legnépszerűbb kilátóhelye, ahonnan jól látszanak a Frauenkirche (Miasszonyunk-templom) ikonikus ikertornyai. A hatalmas gótikus székesegyház majdnem százméteres tornyai a város távolabbi részéből is segítenek a tájékozódásban. A híres sörcsarnok, a Hofbräuhaus, a Residenz palotakomplexum és a Viktualienmarkt is a központban van. Utóbbi a nagy városi piac, ahol minden van, ami szem-szájnak ingere: élelmiszert, virágokat, ajándéktárgyakat lehet vásárolni, és sok kis étterem is helyet kapott a piacon, ahol állandó nyüzsgés van. A Theresienwiese is olyan látványosság, amelyet a turisták többsége megnéz. Minden év októberében itt tartják az Oktoberfestet, de az év többi részében üresen áll a hatalmas tér. A szélén található a hatalmas, közel húsz méter magas női bronzszobor is, amely Bajorország hatalmát szimbolizálja.

Péter Ágnes
Münchenben egyébként egyik múzeum éri a másikat. A természettudományi múzeumoktól a műszakin át a művészetiig mindenféle múzeum van a városban, és egyik jobb, mint a másik. Többek között megemlítendő a Deutsches Museum (Német Múzeum), amely a világ legnagyobb műszaki múzeuma, az Alte Pinakothek (Régi Képtár), a Neue Pinakothek (Új Képtár), a Pinakothek der Moderne (Modern Képtár), a Bayerisches Nationalmuseum (Bajor Nemzeti Múzeum), a Lenbachhaus és a BMW Múzeum. 


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés


A központban olykor-olykor szörfdeszkás, neoprénruhába öltözött sportolókat lehet látni, akik a kezükben vagy biciklijükre felerősítve szörfdeszkával jönnek-mennek. Az Eisbach-csatorna ugyanis – amely a müncheni Angolkert mellett található – szörfözésre alkalmas, a szörfösök pedig még a leghidegebb hónapokban is a város közepén, a hullámokon gyakorolnak. Az Englischer Garten, vagyis az Angolkert, a város legnagyobb zöldfelülete, amely hosszan nyúlik el az Isar folyó mentén. 

Péter Ágnes
Érdekesség, hogy az Angolkert szélén helyezkedett el a Szabad Európa Rádió szerkesztősége. A rádió európai központja 1951-ben került Münchenbe, abban az évben először jelentkezett Münchenből magyar nyelven a rádió, és egy évvel később már több mint száz magyar alkalmazottja volt. A müncheni magyar rádiót amerikaiak alapították és tartották fenn, Németországból sugározta műsorait, amelyeket magyar emigránsok írtak. A magyar osztály munkájáról a rádió munkatársa, Borbándi Gyula írt Magyarok az Angol Kertben [sic] című könyvében. Mint írja, magyar rádiós gettó alakult ki azokban az években Münchennek ezen a részén, ahonnan csak azok a fiatalok törtek ki, akik német feleséget választottak maguknak. 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!