Hirdetés

Nagyboldogasszony ünnepe

Szűz Mária mennybemenetelét, azaz Nagyboldogasszony napját üli augusztus 15-én a katolikus egyház. Ezen a napon arra is emlékezünk, hogy Szent István király Magyarországot Mária oltalmába ajánlotta. Országunkban augusztus 15-e hivatalos munkaszüneti nap. Megyénk számos településén búcsúünnepet tartanak.

Bíró István
Becsült olvasási idő: 2 perc

Az ősegyházig visszanyúló hagyomány szerint a Megváltó édesanyjának, Máriának a holttestét nem engedte át a földi enyészetnek, hanem röviddel halála után föltámasztotta és magához emelte a mennyei dicsőségbe.

Jeruzsálemben az 5. században már biztosan megemlékeztek a Boldogságos Szűz égi születésnapjáról. Az ünnepet Dormitio sanctae Mariae, azaz „a szentséges Szűz elszenderülése” névvel illették. A 6. század során egész Keleten elterjedt az ünnep. Róma a 7. században vette át, és a 8. századtól kezdve Assumptio beatae Mariae-nak, azaz „a Boldogságos Szűz mennybevételé”-nek nevezték. XII. Piusz pápa 1950. november 1-jén hirdette ki hittételként, hogy a „Boldogságos Szűz Mária földi életpályája befejezése után testével és lelkével együtt felvétetett a mennyei dicsőségbe” – olvasható a Magyar Katolikus Püspökkari Konferencia (MKPK) leírásában.

Szűz Mária mennybemenetelének ünnepe, népies megnevezésén Nagyboldogasszony, azért is jelentős ünnep a magyarság életében, mert Szent István király olyan fontosnak tartotta Mária égi születésnapját, hogy ezen a napon ajánlotta Magyarországot Szűz Mária oltalmába. Ezért nevezzük őt Magyarország égi pártfogójának, vagyis Patrona Hungariae-nak. Szent István 1038-ban, Nagyboldogasszony napján hunyt el – tájékoztat ugyancsak az MKPK.

Nagyboldogasszony-napi búcsúk megyénkben

  • Csíkszentgyörgyön a Pósa-hegyi búcsú augusztus 15-én 12 órától kezdődik.
  • Gyergyószárhegyen a ferences templom búcsúja augusztus 15-én 12 órától lesz.
  • Karcfalván a templombúcsút az ünnep napján 12 óra 30 perctől tartják.
  • Felsőboldogfalván, Székelyudvarhely filiájában délben 12 órakor ünneplik a búcsús szentmisét.
  • Kászonújfaluban 12.30-kor harangszentelés és oltármegáldás is lesz a búcsús szentmisén. Az ünnep szónoka: Vadkerti József pozsonypüspöki esperes-plébános.
  • Gyimesbükkben a Kontumácon a búcsús szentmise Nagyboldogasszony ünnepén 12 órától lesz.


Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!