Hirdetés

Van-e még elég lelkes felnőtt?

Pál Bíborka
Becsült olvasási idő: 2 perc

A Csíkszeredai Könyvvásár gyermek- és ifjúsági programjának díszvendége volt Berg Judit József Attila-díjas író. A népszerű Maszat-mesék és a Rumini-sorozat kitalálóját lendületes és a fiatalok olvasási szokásait jól ismerő előadóként is megismerhettük, aki a pedagógusok és könyvtárosok számára hozott számos jó gondolatot, ötletet arról, hogyan motiválhatják a kicsiket és a fiatalokat, és terelgethetik őket a könyvek irányába. Az egyik ilyen – kiskamaszoknál jól bevethető – példa az Olvasás éjszakája, amit eredetileg egy magyarországi pedagógus próbált ki az osztályával. Az eseményről készült fotón számtalan apró zseblámpa világítja meg a sötét tanteremben a könyvek fölött kuporgó gyermekeket, akik, gondolom, az izgalom fokozásaként találták ki ezt a hangulatvilágítást.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés


Berg Judit szerint családban is jól működik a közös olvasás, sőt a nagyobb korosztály is könnyebben megszólítható egy-egy izgalmas történettel, ha azt anya vagy apa, az ágyba bekuckózva, akár nasit bekészítve, közös programként ajánlja fel nekik. – Ki mondja, hogy csak a kicsiknek szabad felolvasni? – kacag erre reflektálva Berg Judit. Az pedig már egyértelmű, hiszen olyan sokat és sok helyen beszéltek már erről, hogy a könyvek megismerésében, az olvasás megszeretésében az egyik legfontosabb a szülői minta, az otthoni szoktatás, nevelés. 
Ezzel kapcsolatosan pedig az jut eszembe, ahogyan a csíki könyvvásáron Berg Judit alakja elvész a körülötte tülekedő gyermekek között, a dedikáló asztalnál ülve csak a feje búbja látszik ki, ahol egy-egy személyes gondolat kíséretében aláírja a gyermekek könyveit. Ehhez képest mi, felnőttek, jóval visszafogottabb lelkesedést mutattunk, ha az írókkal való személyes találkozásra gondolok, legyen az könyvbemutató vagy dedikálás. Legalábbis a könyvvásár kapcsán bennem úgy tevődött fel a kérdés: van-e még elég lelkes szülő, pedagógus és könyvtáros, aki következetesen, kreatív ötleteket bevetve olvasóvá neveli a gyermekeket?  
Akár olyan elszántsággal, mint Berg Judit elbeszélésén az a könyvtáros, aki naponta kicserélte a wifi-jelszót, hogy az amúgy internetezni oda járó fiatalokat egy vers vagy novella elolvasására ösztönözze az új kódért cserébe. Pár hét elteltével aztán a fiatalok már azzal a kérdéssel nyitottak be a könyvtár ajtaján, hogy: – Ma mit kell olvasni? 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!