Jó hangulat, minőségi együttlét
Idén sem maradt el a fergeteges hangulatú legényes találkozó. Ezúttal Rugonfalvát választották a rendezvény helyszínéül a szervezők, ahol a néptánc mellett előadások keretében esett szó mindarról, ami a férfiszerephez kapcsolódik.
Több mint harmincan érkeztek szombat délelőtt Rugonfalvára, hogy részt vegyenek az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány és a Máréfalvi Rozetta Ifjúsági Egyesület közös rendezvényén, a III. Erdélyi Legényes Találkozón. Az esemény középpontjában a folyamatosan változó férfi szerepkör állt, de a férfitáncok rejtelmeiben is elmélyülhettek a résztvevők – elméletben és gyakorlatban egyaránt. Kinda Botond, az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány székelyudvarhelyi irodavezetője elmondta, nagyon sok felnőtt tánccsoport működik Udvarhelyszéken és egész Erdélyben, számos felnőtt találkozót tartottak az elmúlt években, amelyek elsősorban pároknak szóltak, de a legényes találkozóval a férfiakat célozták meg.
A táncban a férfi vezet, neki kell megerősödni és magabiztossá válni, ezért is fontosak ezek az események – vélekedett.
Hozzátette, a férfiszerep erősítése a családban és a közösségekben is igazán fontos, ezt kívánták hangsúlyozni a nap során. A találkozóra Székelyudvarhely mellett Marosvásárhelyről, a Homoródmentéről és Máréfalváról is érkeztek résztvevők. A délelőtt folyamán ,,legénykedős” táncokat tanultak László Csaba koreográfustól, aki a Pipacsok Néptáncegyüttes alapítója és a székelyföldi néptáncmozgalom egyik elindítója.
Mint mondta, olyan táncot választott erre az alkalomra, ami a környékre jellemző.
Táncházas berkekben mindenféle táncot ismerünk, de illik tudni a saját vidékünk táncát is. Ez egy olyan elv, amit érdemes betartani, hiszen másként nem maradhat fent, nem tudjuk továbbadni a néphagyományt. Egy pálpataki adatközlő táncát választottam, egy verbunkost, ami elég különleges volt – ismertette.
A táncfigurák hatos és hármas ütemekre tagolódtak a megszokott négyes helyett, ez pedig alaposan megnehezítette a táncosok dolgát és megizzasztotta a résztvevőket.
A nap folyamán az előadásokon táncokról és társadalmi szerepekről hallhattak a résztvevők, többek között Fülöp Szabolcs székelydályai református lelkész tolmácsolásában, de népdalkurzuson is részt vehettek Nyitrai Marianna népdalénekes, Erdélyi Zsuzsanna díjas néprajzkutató, a Népművészet Ifjú Mesterének vezetésével, az estét pedig borkóstoló zárta. A népszerű vándorrendezvénynek a tervek szerint jövőre is lesz folytatása.