Ahol tüske nélkül is terem rózsa
Balázsi Ildikó és férje nyolc évvel ezelőtt kezdett rózsatermesztésbe, azóta már négy fóliaházban ötezer rózsatővel gazdálkodnak. Virágtermesztésük egyedi Udvarhelyszéken, sőt egész Hargita megyében.
Nyolc évvel ezelőtt, egy véletlennek köszönhetően vásárolta meg első rózsatöveit a kénosi Balázsi házaspár, családi vállalkozásuk mára népszerű a környéken, hiszen minőségi, szemet gyönyörködtető virágot termelnek. Balázsi Ildikó elmondta, nem volt előre meghatározott, tudatos döntés részükről, hogy rózsákkal foglalkozzanak, csupán a véletlennek köszönhetően alakult így.
– Volt egy szabad területünk, amit szerettünk volna gyümölcsfákkal beültetni. Elmentünk Nagyenyed mellé csemetéket vásárolni, és ott láttuk meg a gyönyörű rózsaföldeket, beszéltünk egy-két termelővel, és végül gyümölcsfacsemeték helyett rózsatövekkel tértünk haza – kezd bele történetükbe Ildikó.
Mint mondta, bár azelőtt is voltak rózsái, akkoriban még nem tudta, mekkora fába vágta a fejszéjét, és hogyan lehet minőségi virágot termelni.
Az első év egyfajta tanulóév volt számukra, hiszen szembe kellett nézzenek az időjárás viszontagságaival, megküzdöttek a különféle betegségekkel, és az értékesítés sem volt zökkenőmentes. A kezdeti nehézségek után azonban sikerült beszerezzék a megfelelő rózsafajtákat, és sorra elkészültek fóliaházaik.
– Az első nagy fóliánkat a férjem készítette 2015-ben, ebbe már 1600 rózsatövet ültettünk el – jegyezte meg.
Jelenleg négy fóliaházzal rendelkeznek, ebből háromban termesztenek rózsákat, több mint ötezer tővel rendelkeznek.
– Rózsáink mind teahibrid fajták, különböző vad alanyokra vannak oltva szemzéssel. A színek változnak, illetve az, hogy egy száron egy nagyobb fejet hoznak, vagy pedig egy száron több apróbb virágot növesztenek, ezek az úgynevezett spray rózsák – részletezte.
Tavasz a rózsakertben
Bár tavasszal kezdődik a kertészkedés időszaka, a rózsakertben már januárban megkezdték a munkát. Az előkészületek között a rózsatövek metszése a legfontosabb, ezt már január végére be is fejezték. A magasított, kiemelt ágyások között is rendet tettek, kicserélték a csepegőrendszert, pótolták a kiszáradt növényeket, és a rózsatövek is megkapták már a tavaszi lemosó kezelést, valamint a tápoldatot, így már csak az van hátra, hogy növekedjenek, fejlődjenek. Ahhoz, hogy minőségi virágot tudjanak termelni, és ezáltal fel tudják venni a versenyt a külföldről behozott virágokkal, szükség van tápoldatozásra és permetezésre is.
– Amennyire csak lehet, mi is próbálunk természetes módszereket használni, de vannak olyan betegségek, mint pl. az atkatámadás, amelyet vegyszerek nélkül sajnos nem tudunk megfékezni – fogalmazott Balázsi Ildikó.
Mint mondta, sok törődést, odafigyelést igényelnek a növények. Tyúk- és marhagané-granulátummal táplálják, de algát is használnak a tövek erősítésére. Ilyenkor még nincs felszerelve az automata öntözőrendszer, ezért, ha szükség van rá, manuálisan locsolnak, de gyomlálni is kell a növényeket ilyenkor.
– Egy-két héten belül oda kerül a növekedés, hogy már kell kacsozni, ami azt jelenti, hogy letörjük a mellékhajtásokat, ahhoz, hogy egy nagy virág maradjon a száron. A spray rózsánál pedig éppen fordítva, a középső hajtást kell letörni, hogy több kicsi virág nőjön – részletezte a szakember.
A virágzási szezont az időjárás is meghatározza, de átlagosan május elejétől október végéig tart. Szezonban mindennap vágják a virágokat, ezt általában kora reggel végzik, de van, hogy napi két alkalommal is szükség van rá. A rózsákat hűtőházban tárolják, és megrendelésektől függően hetente egy-két alkalommal szállítják ki. A legkedveltebbek a fehér virágok, de nagy a kereslet a pasztellszínű rózsák iránt. Kedvelt szín a bordó, a mélyvörös és kapósak a lilás árnyalatok is.
– Mivel a dekorációs cégek is az egyik fő célközönségünk, ezért
az esküvői trendek színe a virágokon is meglátszik, hiszen azt termeljük, ami iránt leginkább van kereslet
– húzta alá.
Kénosban arra a közmondásra is rácáfoltak, hogy nincsen rózsa tövis nélkül, hiszen tövis nélküli rózsafajtát is termesztenek.
A megnövekedett kereslet és a Covid
Balázsi Ildikó elmondta, a rózsák értékesítése nem volt zökkenőmentes a kezdeti években, hiszen sokan előnyben részesítették a külföldről származó növényeket az itt termeltekkel szemben. A világjárvány időszaka azonban áttörést jelentett számukra, hiszen a Covid következtében voltak olyan időszakok, amikor külföldről nem lehetett behozni a virágot sem, így igencsak megnőtt a kereslet a Kénosban termelt rózsák iránt.
– Sokan kerestek meg, hogy kipróbálnák a virágainkat, és azóta is visszatérő, elégedett vásárlóink – fogalmazott.
Bár úgy tudják, a megyében nem működik az övékhez hasonló vállalkozás, konkurenciájuk sok van, hiszen sok beszállító, virágkereskedés, lerakat működik, ahonnan a virágüzletek vásárolhatnak.
Tervek a jövőre
Ildikó tervei között szerepel, hogy a rózsák mellett más virágokat is megtermeljen, olyanokat, amelyeket akár csokrok készítéséhez is fel tud használni. A rózsatermesztés mellett ugyanis több képzést is elvégzett, tavaly pedig már virágdekorációkat, esküvői csokrokat is készített saját rózsáiból.
– Úgy éreztem, hogy a rózsák mellett csak kellene még más virág is a csokrokba, de feltett szándékom, hogy csak olyan virágot használjak, amit én itthon termelek meg – nyomatékosította.
Tavaly már szaporított magról eukaliptuszt, idén tavasszal pedig próbálkozott nárcisz, jácint, primula termesztésével is. Céljai között szerepel továbbá a régi virágfajták nemesített változatának a termesztése is a jövőben, illetve egy süllyesztett fóliával is próbálkoznak, amelyet a földben alakítottak ki, kihasználva a talaj melegét.
– Tavaly ősszel építettük, és ez még csak a kísérleti időszak, hogy mit és hogy lehet. Amikor a télen kint –12 Celsius-fok volt, akkor a süllyesztett fóliában +4 Celsius-fokot mértünk – jegyezte meg.
Elmondta ugyanakkor azt is, hogy családi vállalkozásukat teljes egészében önerőből építették, állami támogatásokról nincs tudomásuk.