A mai, gyorsan változó világban nem elég egyszer jól dönteni pályaválasztáskor
Olyan világot élünk, amelynek meghatározó jellemzői a kiszámíthatatlanság és a változékonyság. Ez különösen igaz a munka világára, és mi mégis azt várjuk a fiataloktól, hogy megfontolt pályaválasztási döntést hozzanak. Pedig ma már tudható, hogy a „nagy” döntésnél vannak sokkal fontosabb tényezők, amelyekkel foglalkozni kell.
Óriási hatással van a szakmák világára a globalizáció, a technológiai fejlődés (pl. digitalizáció, mesterséges intelligencia, automatizálás stb.) és a társadalmi változások sorozata. Ma a pályaválasztás előtt álló fiataloknak közel sem olyan egyszerű a dolguk, mint volt a szülők, nagyszülők idején. Anno az út többnyire egyenes, a jövő meg jóval beláthatóbb volt: az ember kiválasztott egy foglalkozási területet, tanult, belépett a munka világába, előbb-utóbb összejött a biztos megélhetés, a társadalmi státusz, és tartott évtizedeken át, akár egy munkakörben, akár egészen a nyugdíjig. Most? Ettől a képlettől elbúcsúzhatunk.
Hiánycikk az oktatásban
Mindeközben nálunk még a „klasszikus” pályaválasztási tanácsadás is döcögősen működik. Vannak jó programok (sulibörzék, pályabörzék, szakmai napok stb.), mégis a szakszerű pályaorientáció vagy karriertanácsadás „hiánycikk” a közoktatásban. Ha van is, többnyire olyan módszerrel él, ami ma már nem ad hatékony viszonyulást és muníciót a diákoknak, olyasmit, amire támaszkodva rugalmasan tudnak kapcsolódni a változó munkaerőpiachoz. A „klasszikus” pályaválasztási tanácsadás nagyjából így néz ki: a döntés előtt álló fiatal rálátást kap képességeire, érdeklődési területeire, munkával kapcsolatos értékeire, és ehhez a „profilhoz” lehet találtatni a szakmákat. Vannak évtizedes múltú tesztek, kérdőívek erre (online is elérhetők több platformon is), és persze a folyamat szakmaismeretet is feltételez, tehát arról is információkat kap a fiatal, hogy az adott foglalkozás milyen típusú embert „igényel”.
Pályaorientáció középcsoportosoknak?
A szakirodalom viszont a pályaválasztási tanácsadás helyett már egy ideje az életút-támogató vagy életpálya-támogató pályaorientációt használja. Ez több egy pár alkalmas, kampányszerű tevékenységnél, és nemcsak abban az évben téma, amikor dönteni kell, hanem tantárgyszerű, rendszeres foglalkozás után jutnak el a diákok az egyéni fejlődési célok meghatározásáig, amit egy cselekvési terv felállítása követ. Sőt, ma már azt is mondják, hogy óvodától középiskola végéig folyamatos kéne legyen a pályaorientáció! Nyugati országokban a karrier véletlenszerűségét és a kínálkozó döntési alkalmak megragadását is tanítják a fiataloknak.
A Z generáció (a 2000–2010 között születettek) és az utánuk jövők esetében szülőként is át kell formálnunk a munkáról való véleményünket, ha jól akarjuk támogatni gyermekeinket választásaikban. Ajánlatos túllépni azon, hogy a munka önmagában érték, vagy hogy el kell fogadni az első kínálkozó munkahelyet… Nincs más út, mint megérteni: ők más szintjeit és tereit látják a világnak, más elképzeléseik vannak az életről, és a kihívásaik is másak.
Felértékelődött puha készségek
Bár mifelénk a diploma, a szaktudás még érték, azért jó, ha a fiatalokat az élethosszig tartó tanulásra készítjük fel, mert a világ alakulását nézve akármit is választ, majdnem biztos, hogy folyamatosan frissítenie kell majd a felkészültségét és kompetenciáit, vagy adott esetben teljesen más területen kell érvényesülnie. Már számunkra is ismerős a felnőttképzés, és láthatjuk, hogy a pályakorrekció sem ördögtől való.
A korszerű pályaorientáció olyasmivel is foglalkozik, mint az érdekérvényesítő képességek támogatása; nagyon fontosnak tartja az önálló és folyamatos tájékozódásra, a többszöri döntéshozatalra való képességet. Abból indul ki, hogy az egyéni pályafutás során egyre fontosabbak az úgynevezett soft skillek, azaz „puha” munkavállalói készségek, amelyek az élethosszig tartó tanulást is támogatják, és amelyek alapján többféle munkakörben, több pályamódosítás mentén is képes lesz érvényesülni az egyén.
Döntő-e, hogy hányasa van matekból?
Minél jobbak a készségek, annál nagyobb az esély a jobb munkára, ezáltal a jobb életre, ugyanakkor ezek hiányában nagyobb az esélye a sodródásnak, kiszolgáltatottságnak, peremre szorulásnak. Nem véletlen, hogy a formális végzettség helyett egyre inkább a kompetenciák, soft skillek fontossága felé billen a mérleg.
Számos kutatás rámutat: már nem tartható az a megközelítés, hogy a fiatal jegyeiből, tantárgyi érdeklődéséből, a család lehetőségeiből kiindulva, a saját munka-, karriertapasztalataink mentén adjunk „tanácsot” egy pályaválasztás előtt állónak, netán fogalmazzunk meg elvárásokat, hogy mi legyen, hol tanuljon tovább stb. Ideális az lenne, ha az iskolás évek alatt a személyiség- és kompetenciafejlesztésnek biztos helye és tere lenne az oktatásban.
Kár a stresszért
Szülőnek és főleg az iskolának a riogatás, a végletesség hangsúlyozása (vö. „ha most nem jutsz be, akkor végleg elszúrod az életed”) helyett az önálló életpálya-építési készségek, az említett soft skillek fejlesztésére kellene összpontosítani. Mondjuk ki, hogy a nyolcadikos döntés például igazából nem pályaválasztás, hanem középiskola-választási döntés, még csak nem is feltétlenül foglalkozásválasztás, kár tehát a stresszért, mert az oktatás szintjei között van átjárás, és a jövőben bármikor lehetséges a korrekció.
A pályaválasztási döntés mint egyszeri és megmásíthatatlan aktus helyett tanuljunk meg pályarugalmasságban gondolkodni. Könnyebb lesz nekünk, de gyerekeinknek is.