Hirdetés

Csak egy leány van a gáton

A magyar női felnőtt kézilabda-válogatottban jelenleg mindössze egyetlen olyan játékos van, aki minden felmérésből hozza az elvárt szintet az erőnlét terén.

Jakab Árpád
Becsült olvasási idő: 2 perc
Csak egy leány van a gáton
A magyar válogatott. Erőnlétben elégtelen Fotó: mksz.hu

Döbbenetes adatokkal rukkolt ki Szűcs Martin, a magyar női kézilabda-válogatott erőnléti edzője nem sokkal a világbajnokság előtt: a válogatott játékosai erőnlétben messze elmaradnak az elvárt szinttől.
A magyar utánpótlásképzés és -nevelés aktualitásai elnevezésű konferencia elején már Ilyés Ferenc, a Magyar Kézilabda-szövetség székelyudvarhelyi elnöke is megkongatta a vészharangot, rávilágítva, hogy a probléma nem új keletű, hiszen játékosként tizenkét világverse­nyen szerzett tapasztalata alap­­ján kijelentheti, hogy „nagyon sokszor jól indultunk, de erőnlétben sokszor elfogytunk, ezen pedig javítanunk kell”.
Szűcs Martin erőnléti edző ismertette, hogy rendszerint felmérik a serdülő, az ifjúsági, a junior és a felnőtt női válogatott játékosokat, hogy érdemben össze tudják hasonlítani az adatokat, és ahol van elérhető nemzetközi referencia, ott azt is felhasználják. „A rendelkezésünkre álló felmérések alapján minden posztra meghatároztunk elvárt értékeket, de ez csak az első lépcsőfok, tehát még nem az a szint, amit szeretnénk” – hangsúlyozta. Ehhez képest a 21 felmért felnőtt játékosból állóképességben kilenc – tehát kevesebb mint a fele –, guggolásban közel a csapat fele, sprintben még kevesebb, irányváltási és felugrási képességben pedig a 21 főből három, illetve négy játékos hozta a szintet „ami még nem az, ahova szeretnénk eljutni, csak az első lépcsőfok”.
Szűcs elárulta, a felnőtt válogatottban jelenleg mindössze egyetlen olyan kézilabdázó van, aki minden mérésből hozta az elvárt szintet. A junioroknál kettő, az ifjúságiaknál kettő, a serdülőknél pedig egy ilyen játékos van.
Az erőnléti edző hozzáfűzte, az egyik legelszomorítóbb, hogy a kapusok esetében meg kellett változtatniuk a skálázást, olyan szinten térnek el – negatívan – az elvárt értékektől, ráadásul ez a tendencia a serdülő, az ifjúsági, a junior és a felnőtt válogatottnál is.
A női kézilabda-világbajnokságot november 29. és december 17. között rendezik Dániában, Norvégiában és Svédországban, a magyarok a B csoportban Montenegró, Paraguay és Kamerun ellen játszanak Helsingborgban.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!