Hirdetés

Újabb szivattyúkat helyeztek üzembe Parajdon

Szombattól négy nagy kapacitású szivattyút állítottak működésbe, amelyek segítségével másodpercenként 200 literrel tudják csökkenteni a Korond-patak hozamát. Az intézkedéstől az ökoszisztémára gyakorolt negatív hatás enyhítését remélik.

Sarány István
Becsült olvasási idő: Kevesebb mint egy perc
Újabb szivattyúkat helyeztek üzembe Parajdon
Szivattyú a Korond-patakon Fotó: Hargita Megyei Katasztrófavédelmi Felügyelőség

Parajdon Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter szombaton kifejtette, továbbra is aggasztóan magas a sókoncentráció mind a Korond-patak és a Kis-Küküllő, mind a Nagy-Küküllő és a Maros vizében. Az Agerpres beszámolója szerint a tárcavezető elmondta, hogy jelenleg a Korond-patak vizének sótartalma 1400 mg/liter, a Kis-Küküllőé pedig 1700 mg/liter, azaz tízszerese a víztisztító állomások kezelési kapacitásának. A miniszter szerint három alternatíva megvitatására készültek a nap folyamán a hatóságokkal: az egyik a víz sótalanításának lehetősége, a másik mélyfúrású kutak mielőbbi kialakítása a vízhiány kompenzálására, a harmadik pedig egy alternatív vízellátási forrás kialakítása a Marosból az ehhez hasonló esetekre, amikor a Kis-Küküllőből nem oldható meg a vízellátás.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!


Bogdan Ivan gazdasági miniszter is ismét a helyszínen tájékozódott az elárasztott pa­rajdi sóbánya környékén zaj­ló munkálatok menetéről, ezt követően arról számolt be, hogy a süllyedések továbbra is veszélyeztetik a parajdi sóbánya struktúráját, de az eddigi beavatkozásokkal sikerült csökkenteni a hirtelen beomlás kockázatát.

A Hargita Megyei Prefektusi Hivatal tegnapi közleménye szerint a június 14-i operatív értekezleten döntöttek a nagy teljesítményű szivattyúk üzembe helyezéséről, és hogy a szakértők kérésére fennmarad a vízhozamot csökkentő két küszöb, magasságukat viszont 40-ről 25 centiméterre csökkentik. A közleményből az is kiderül, hogy a Salrom és a kivitelező cég eddig 405,54 tonna zúzott követ szállított a helyszínre, folyamatban van a szuffóziók által keletkezett üregek feltöltése nagy méretű kővel (500–1500 mm), továbbá a patak felső szakaszán mederkotrás zajlik a talaj előkészítése és megerősítése céljából, körülbelül 300 méteres hosszban készítik elő a bordás csövek lefektetését. 250 méter technológiai út is kiépült.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!