Kortárs párbeszéd a művészet nyelvén
Nemzetközi művésztábort tartottak Gyergyószárhegyen az elmúlt két hétben: a budapesti székhelyű MAMŰ Társaság és a szárhegyi művésztelep közös eseményét idén európai képzőművészek bevonásával szervezték. A táborzáró kiállításon a művészeti műfajok széles skáláját láthatta az érdeklődő közönség csütörtökön este.
Hat éve létezik intézményes kapcsolat a budapesti székhelyű MAMŰ Társaság és a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ között, amely főként művésztáborok szervezésében nyilvánul meg. A korábban MAMŰVÉSZTELEP nevet viselő alkotótábort idén európai képzőművészek bevonásával szervezték, átkeresztelve azt SZÁRHEGY-MAMŰ INTERNATIONAL névre. Így az idén erdélyi és magyarországi MAMŰ-tagok mellett Lengyelországból és Mongóliából is érkeztek alkotók Gyergyószárhegyre.
– Kihívás volt az idei nemzetközi művésztelepet megszervezni, de sikerült tovább bővíteni Szárhegy nemzetközi művészeti kapcsolatait, köszönhetően Zakariás István és Erős István szervezőtársaimnak. Hét művész vett részt idén az alkotótáborban, ami a korábbi évekhez képest kisebb létszám, de nincs hiányérzetem, hiszen a Cika-terem megtelt színvonalas alkotásokkal, a tábor ideje alatt intenzív munka folyt és barátságok szövődtek – fogalmazott a kiállítás megnyitóján Ferencz Zoltán szervező. Érdeklődésünkre elmondta:
idén is olyan kiállításanyagot tudtak összeállítani, amelyben a hagyományos, falra akasztható képzőművészeti műfajoktól kezdődően a printeken át a konceptuális, természetművészeti és szobrászati munkákon át eljutottak egészen a performanszig,
amelyet Enkhtaivan Ochirbat mongol művész mutatott be a megnyitó keretében.
A művésztábor további résztvevői Ferencz S. Apor és Ferencz Zoltán erdélyi, Lucza Zsigmond és Pokorny Attila magyarországi, valamint Gajewski Filip és Ignaszak Arkadiusz lengyel képzőművészek voltak.
Hétfőn újabb művésztábor kezdi el tevékenységeit a községben, amelyet MAMŰ-tagoknak szerveznek, emellett folytatódik a művészeti központ rezidensprogramja, ebben az évben Horváth Tibor és Takáts Fruzsina magyarországi művészpáros vesz részt benne. A kortárs művészeti csoportok találkozója augusztusban folytatódik: ekkor Romániában élő fiatal képzőművészek érkeznek Gyergyószárhegyre.
A MAMŰ (Maszülető Művek) Társaság Magyarországon elsők között alakult és bejegyzett kulturális egyesület. Nevét a korábban Marosvásárhelyen működő, hasonló elnevezésű művészeti csoportosulástól kölcsönözte. Az 1991-ben Budaörsön Maszülető Művek – MAMŰ néven alakult művészeti egyesület, a névazonosságon túl, úgy kapcsolódik az előbb említett csoportosuláshoz, hogy az alapító tagok között ott találunk jó néhány, időközben Marosvásárhelyről Magyarországra áttelepült képzőművészt, akik a 70-es évek végén tevékeny tagjai voltak a Marosvásárhelyi Műhelynek. A társaságnak ma is vannak Erdélyben élő tagjai, emellett jelentős nyugat-európai tagsága is van. Az egyesület 1994 óta folyamatosan működtet Budapesten egy kiállítóhelyiséget, a MAMŰ Galériát, amely a székhelye is egyben. |