Csak bevizsgált disznóhúst fogyasszunk
A hagyományos disznóvágások időszaka november végétől – Szent András napjától – februárig tart. A modern hűtési technológiák miatt manapság a fagyos időszak már nem nélkülözhetetlen szempont a hús tárolásához, viszont a fertőzések elkerülése érdekében a hús alapos bevizsgálása továbbra is kiemelten fontos, elsősorban a trichinellózis elkerülése végett.
A trichinellózis a Trichinella parazita által okozott fertőzés, amely súlyos egészségügyi problémákat, bénulást, szélsőséges esetben akár halált is okozhat. Az élősködő lárvája fertőzött hús elfogyasztásával kerülhet az emberi vagy állati szervezetbe, majd a vékonybélben élősködve a nyálkahártyán keresztül a nyirokrendszerre és véráramba kerülve az izmokban gyulladásos tüneteket okoz – vázolta érdeklődésünkre Fodor Levente. A Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) járványtani osztályvezetője felhívta a figyelmet: az embereknél a fertőzés az első három napban még kezelhető féreghajtóval, ami ha nem történik meg, súlyos következményei lehetnek. Állatoknál a betegség tünetmentes, ezért rajtuk nem észlelhető a betegség.
Megtudtuk: a fertőzés elkerülése érdekében minden levágott sertés húsát ajánlott azonnal bevizsgáltatni erre felhatalmazott magán- vagy hatósági állatorvossal. A vizsgálathoz a legalkalmasabb minta a rekeszizomból vett 100-200 grammos inas rész, ahol a lárvák jelenléte leginkább kimutatható. Kétféle vizsgálati módszer létezik. Az egyik a trichinelloszkópia, amikor mikroszkópos eljárással vizsgálják meg a mintát, ezt saját fogyasztásra szánt hús esetén alkalmazzák. A másik az úgynevezett emésztéses módszer, amit a közfogyasztásra szánt húsok esetében alkalmaznak mágneses keverő használatával, speciális laboratóriumban.
Megtudtuk, amennyiben a gazda törvényesen tartja az állatait – regisztrálva vannak, fülszámuk van –, pozitív vizsgálat esetén kártérítést kapnak. Ellenkező esetben a fertőzött állatot elkobozzák és megsemmisítik a tulajdonos költségén.
A szakember rámutatott: a sertések tartása és értékesítése csak a megfelelő engedély birtokában lehetséges. Magánszemélyek legfeljebb öt sertést tarthatnak, csakis saját fogyasztásra, de a szaporítás és az értékesítés nem megengedett. Ugyanakkor a kereskedelmi egységek mellett magánszemélyek is megszerezhetik a megfelelő minősítést, aminek birtokában szaporíthatnak és kereskedelmi forgalomba is hozhatják állataikat. Hargita megyében egyre több gazda igényli ezt a minősítést.