Fenséges barokk koncertre készülnek
Ünnepi királyi zenét hallhat pénteken a közönség a Barokk Fesztiválzenekar esti hangversenyén a Szent Ágoston-templomban. A zenekar a drezdai hegedűművész, Ulrike Titze vezetésével készült fel az előadásra, és a fesztivál ideje alatt zajló próbákra mi is benéztünk.
A Barokk Fesztiválzenekart a régizene-fesztivál hívja életre évről évre, hiszen a szakmai körökben elismert zenészek csak a fesztivál idejére állnak össze, így fogják össze a különböző kamarazenekarokban játszó hangszereseket. Először 2010-ben léptek fel a fesztiválon, és rendszerint a drezdai hegedűművész, Ulrike Titze a koncertmester, aki – elmondása szerint – mindig nagyon szívesen fogadja a felkérést. A zenekar tagjai többnyire hazai zenészek, ugyanis Csíkszeredából, Brassóból, Nagyszebenből, Marosvásárhelyről, Kolozsvárról, Bukarestből, Gyimesközéplokról érkeztek, de vannak budapesti és drezdai zenészek is.
A zene a közös nyelv
A mai hangverseny előtt ellátogattunk néhány próbára. Idén a zenekar tagjai a Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium kollégiumában készültek fel, a hét minden napján a díszteremben gyakoroltak. Ottjártunkkor a koncertmester, Ulrike Titze nagy figyelemmel követte a hangszereseket, a zenélést olykor-olykor rövid utasítások, magyarázatok szakították félbe. A zenekarban román és magyar anyanyelvű hangszeresek is vannak, a koncertmester viszont német anyanyelvű, ezért a lingua franca, vagyis a közvetítőnyelv az angol volt. Úgy tűnt, hogy a nyelvi sokféleség nem okoz akadályt senkinek, akár félszavakból is megértik egymást, de elég lehet egy pillantás, bólintás, egy gyors kézmozdulat is. A külső szemlélőnek érthetetlen, de a zenészek nyilván leginkább a zene nyelvén kommunikálnak, és mindenki tudja, hogy mi a feladata. Ennek ellenére magától értetődő a kérdés, hogy mégis hogyan tud felkészülni több mint harminc zenész egy hangversenyre ilyen rövid idő alatt úgy, hogy közben a fellépő hangszeresek közül többen is oktatnak a Nyári Egyetemen, vagy a saját együttesükkel koncerteznek, vagy éppen gyermekfoglalkozást vezetnek.
– Kezdetben sokat beszéltünk az apró dolgokról, részletekről. Néha most is részletes magyarázatra van szükség, de többnyire elég, ha egy gondolatot közvetítek, és mindenki tudja, hogy mi a feladata – tette hozzá.
Visszatérő vendég a német koncertmester
Ulrike Titzét már jól ismerik azok a zenészek, akik állandó tagjai a fesztiválzenekarnak, hiszen már több mint tíz éve, hogy együtt dolgoznak. A koncertmester szülővárosában, Drezdában tanult hegedű szakon. Érdeklődésünkre elmondta, hogy mivel diákkorában Drezda a Német Demokratikus Köztársaság része volt, ezért nem utazhatott külföldre régizenét, barokk hegedűt tanulni. Voltak viszont olyan régizene-együttesek, amelyektől tanulhatott, emellett sok szakmai szöveget olvasott, és 1986 óta kizárólag barokk hegedűn játszik. A 90-es években már lehetősége volt utazni is. Ulrike Titze a Dresdner Barockorchester alapító tagja és koncertmestere, illetve a Nemzetközi Bach Akadémia keretében többször dolgozott együtt romániai és ukrajnai zeneakadémistákkal. Mint közölte, egyik ilyen alkalommal találkozott a mai Csíki Kamarazenekar néhány tagjával. Később Kovács László, a Csíki Kamarazenekar egyik alapító tagja kérte fel, hogy dolgozzon velük, ő pedig szívesen vállalta az együttműködést.
Hozzátette, hogy Németországban ma már a zenészeknek lehetőségük van arra, hogy csak barokk hangszereken játsszanak, míg a romániai hangszeresek többsége leginkább modern hangszeren játszik. Úgy véli, hogy ez nem jelent hátrányt a hazai zenészek számára, sőt, ez a tapasztalatbeli különbség nyitottá teszi őket.
– Németországban mindenki jobban tudja, hogyan kell játszani, de az itteni zenészek figyelnek arra, hogy mi történhet ezzel a zenével. Többféle ötletet próbálhatunk ki, kísérletezhetünk, és nekem ez nagyon érdekes, mert nem ezt szoktam meg – vélekedett.
Dobpergés és trombitaszó
A hangversenyen historikus hangszereken fognak zenélni, amelyek érzékenyebbek, mint a modernek. A bélhúros vonósokon a húrok könnyebben elszakadhatnak, a barokk trombitát nehezebb megszólaltatni, mint a modernt, és még sorolhatnánk. Vadászkürt és fagott, oboa, csembaló, trombita, brácsa, hegedű, cselló, nagybőgő, bőrdobok és más ütőhangszerek is szólni fognak a hangversenyen.
A koncertmester elmondása szerint a fesztivál előtt sok időt tölt a felkészüléssel, a legnagyobb kihívást a megfelelő, alkalomhoz illő zeneművek kiválasztása jelentette. Ulrike Titze választása szerint a nyitómű Johann Heinrich Schmelzernek, a bécsi Hofkapelle ünnepelt hegedűvirtuózának az alkotása lesz, amelyet azért választott, mert Schmelzer abban az évben született, amikor a Mikó-várat kezdték építeni. A koncert nyitóműve így kapcsolódik a fesztivál tematikájához és a Mikó-vár fennállásának 400 éves évfordulójához. Ezt követően a svéd udvari zenekar karmesterének – akit a „svéd Händelnek” is neveznek –, Johan Helmich Romannak egy concertója csendül fel. A továbbiakban Jean-Baptiste Lully művét hallhatja a közönség, amely XIV. Lajosnak, a Napkirálynak udvarában játszó oboazenekar, a Grand Écurie hangulatát fogja idézni. Ezután Carl Philipp Emanuel Bach alkotása hangzik el, amelyet a szerző Nagy Frigyes udvarában alkotott, végül pedig egy Händel-művet ad elő a zenekar, amelyet a szerző II. György angol király felkérésére készített.
A tegnapi próbán már hangoltak a zenészek, mire befejeztük a beszélgetést Ulrike Titzével. Mielőtt elkezdtek volna zenélni, azelőtt még Lázár Zsombort, a Csíki Kamarazenekar csellósát kérdeztük arról, hogy milyen kihívásokkal jár fellépni a Barokk Fesztiválzenekarban.
– Igaz, hogy ez csak egy hét, de mindenki sok időt fordít az egyéni készülésre, ráadásul bélhúron játszunk barokk vonóval, és másfajta stílust képviselünk. Nem feltétlenül a műveken van a hangsúly, hanem a megfelelő stíluson. Technikailag bárki eljátssza a műveket, nem ez a nehézség, hanem a stilisztikai megoldások – vélekedett.
Ekkorra a többiek már végeztek a hangolással, kezdődött a próba, és már nem tudtunk többet kérdezősködni. A Barokk Fesztiválzenekar hangversenye pénteken 19.30-kor kezdődik a Szent Ágoston-templomban, és a hétvégén is tart még a régizene-fesztivál. Szombaton reneszánsz gyermeknap lesz a várban, fellép a Musica Historica és a Trei Parale, illetve este táncházat is rendeznek. Vasárnap zenés helytörténeti túrán vehetnek részt az érdeklődők Szépvízen és a Kicsi Pogányhavason, este pedig a delnei Szent János-templomban a Duo Vargfot koncertezik, majd a Csíki Moziban a Dador Project lép fel.