Szöcskevágás
Fogd meg jól a nyakát, mert elugrik! Mindkét lábát szorítsd, mert másként eldobja a „sonkáját”! Üss a fejére, ne ciripeljen annyit! – hangzik majd szöcskevágás idején az udvarokról. Változnak az idők, az étkezési szokások. Az élelmiszeripar és az emberek fogyasztási szokásai folyamatosan alakulnak, és a jövőben számos új és meglepő étel nyerhet teret a köztudatban. A borjút, disznót, bárányt lecserélhetik a rovarok? Bár egyelőre viccesnek tűnhet a szöcskevágás gondolata, soha nem lehet tudni, mi vár ránk. Láttam én már karón varjút vagy szöcskét, esetleg lisztkukacot. Minden változik.
Erőltetik is különböző rendeletekkel az irányváltást, hisz védeni kell a klímát, mert a disznópurc kipurcantja azt, csak a klímakonferenciákra – a rendkívül szennyező magángépekkel – repkedő elit nem jelent gondot az éghajlatra. Ezért a kisembereknek az EU-s direktíva kijelölte a követendő utat, az idejétmúlt hagyományokon változtatni kell! Eljött az ideje, hogy disznóhús helyett házi tücsköt, lisztkukacot és egyéb ízeltlábú finomságokat fogyasszunk! Éhes disznó makkal álmodik. Aki korpa közé keveredik, megeszik a disznók. Gyöngyöt nem szokás a disznó elé dobni – Brüsszelből nézve ezek már elavult bölcsességek. Ma már úgy tartja a mondás, hogy éhes tücsök hegedűt rág, aki fű közé keveredik, megtapossák a szöcskék, lisztkukacot tücsöklyukba nem tömünk.
Érdemes elgondolkodnunk a hagyományok változásán. Mennyit engedünk, hisz rajtunk is múlik, milyen hagyományok lesznek a jövőben, ha elengedjük eddigi szokásainkat, mások lépnek a helyükbe. Mert a közösségnek szüksége van tradíciókra, ha nincs, kreál magának. Ha nem lesz disznó, lesz házi tücsök, hisz – hogy is mondjam – valamit vágni kell karácsonyra, szilveszterre. Képzeljük csak el, hogy a disznóságok helyett szöcskepörkölt és lisztkukackolbász kerülne az ünnepi asztalra! Az egész ünnepi menü átalakul, megváltozik. A konyhában tüsténkedő háziasszony így köszönti majd kedvesét: sínen az ebéd, a tűzhelyen rotyog a fél kiló lisztkukac! A recepteskönyvek így kezdődnek majd: végy egy szelet tücsökkarajt. Talán ott rejtőzik a nagy ínyencség? A lisztkukac lesz majd a következő gourmet-élmény forrása?
Ez lesz a szép új világ tálcán kínált menüsora? Hogy a közmondásoknál maradjunk: disznót ebért nem adok. Úgy gondolom, ezzel még sokan vannak így. Vagyis stílszerűen fogalmazva: sertést tücsökért nem adok. Ha változnak is dolgok, a disznó, az örök. Kutyából nem lesz szalonna, szöcskéből kocsonya. Rajtunk is múlik.