Hirdetés

Mozgásban a változással – 3. rész

Kilenc mozgásformát ajánl Búzás Dorottya személyi edző, a csíkszeredai Cross Training csoportos trénere sorozatunk utolsó részében, és egy jótanácsot is ad azoknak, akik a lehető leghosszabb ideig a lehető legaktívabbak akarnak maradni, anélkül, hogy túlságosan leterhelnék szervezetüket.

Péter Ágnes
Mozgásban a változással – 3. rész
Fotó: László F. Csaba

A túlterhelés kockázata nélkül a lehető leghosszabb ideig a lehető legaktívabbnak maradni – orvosok és kutatók szerint ez a legfontosabb ahhoz, hogy az idő előrehaladtával is fittek maradjunk. Búzás Dorottya személyi edző segítségével olyan gyakorlatokat, mozgásformákat ajánlunk, amelyekkel túlterhelés nélkül őrizhető meg a fittség.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

Gyors séta
Könnyített és ízületkímélő verziója a futásnak, mely javítja a szív- és érrendszer működését, csökkenti a vérnyomást, támogatja a zsírégetést, ezáltal a testsúlykontrollt is. A gyors séta mérsékelt terheléssel jár, ezért javítja a csontsűrűséget is, ráadásul csökkenti a stresszt, és javítja a mentális állapotot is.

Túrázás
Szuper állóképességi mozgásforma, véli Dorottya, mely erősíti a szív- és érrendszert, csökkenti a vérnyomást és a koleszterinszintet, fokozza a vérkeringést, javítja a tüdőkapacitást. A túrázás ízületkímélő – bár ez tereptől függ – és -erősítő mozgás, amiben az egyensúly és a koordináció is fontos szerepet játszik. Javítja az anyagcserét és segít a stresszcsökkentésben.

Mozgásban a változással – 3. rész
Fotó: László F. Csaba

Erőnléti edzés
Történjen saját testsúllyal, súlyzókkal vagy elasztikus ellenállással, az erőnléti edzés használatban tartja és erősíti az izmokat, terheléstől függően növeli is azokat, és ez javíthatja az anyagcserét. Ugyanakkor javítja a testtartást, ezáltal késlelteti a mozgáshiányból fakadó fájdalmakat, csökkenti a csontritkulás kialakulásának kockázatát, és nem mellesleg fokozza az önbizalmat.

Kerékpározás
Legyen az kül- vagy beltéri kerékpározás, ez a mozgásforma ízületkímélő, növeli a tüdőkapacitást, erősíti a szívet és javítja a keringést. Javítja az állóképességet, ráadásul erősíti is az alsótest izmait – kicsit a törzsizmokat is –, és jó mentális közérzetet biztosít.

Vízitorna
A vízben végzett gyakorlatok ízület- és gerinckímélők, ezért a vízitorna különösen ajánlott azoknak, akiknek mozgásszervi problémájuk van, illetve azoknak is, akik ízületi vagy csontproblémákkal, például ízületi gyulladással, ízületi merevséggel vagy sérülésekkel küzdenek. A vízitorna javítja a vérkeringést, az egyensúlyt és a koordinációt, mindamellett, hogy erőt (főként a mélyizmokban) és állóképességet is biztosít.

Funkcionális edzés
Ez egyfajta erő- és állóképességet fejlesztő mozgásminta, amely a mindennapi mozgásunkra alapul, magyarázza Dorottya. Egészség szempontjából az előnyei közé tartozik, hogy a teljes testet erősíti: a vázizmok mellett a törzs izmait is jelentősen aktiválja, erősíti, ezáltal fejleszti a testtudatot, stabilitást és egyensúlyérzéket biztosít. Mindez pedig csökkenti a mindennapi tevékenységek során előforduló sérülések kockázatát.

Jóga
Több formája létezik a jógának, de általánosan kijelenthető, hogy a hajlékonyság és mobilitás fejlesztését segíti, amelyek mellett az egyensúly és stabilitás is helyet kap. Javítja a fókuszt, segít relaxálni, ami csökkentheti a stresszt, ráadásul a tudatos légzésgyakorlásnak köszönhetően javul a tüdőkapacitás, és még az anyagcsere működésére is pozitívan hathat.

Pilátesz 
A jógával ellentétben a pilátesz főként a törzs-, a gerinc menti és a mélyebb izmokra fókuszál, ezáltal javítva a testtudatot és testtartást, ami csökkentheti a hátfájást. Ízületkímélő mozgás, amely szintén segít az egyensúly és koordináció javításában, mobilitást ad és segít a mentális koncentrációban.

Tajcsi
Relaxáció, meditáció és harcművészet egyben: a tajcsi a precíz, de folyékony mozdulatsorainak köszönhetően fejleszti az egyensúlyt és a koordinációt, az ízületi mobilitást, és egyesíti a testmozgást a tudatossággal, javítva mind a fizikai, mind a szellemi jólétet. A lassú, megfontolt mozdulatok javítják az egyensúlyt, a rugalmasságot és az izomerősséget, emellett a tajcsi elősegíti a jobb testtartást és az ízületek egészségét, segít enyhíteni az ízületi gyulladás tüneteit, javítja az általános mobilitást. A tajcsi meditatív jellege miatt csökkenti a stresszt, a szorongást és a depressziót is.

Az edző jótanácsa
A választék tág, így bárki megtalálhatja – minden szempontot figyelembe véve – a számára megfelelő mozgásformát. A felsoroltakat érdemes kombinálni is, mondja Dorottya.
– Az idő előrehaladtával is ugyanolyan nagy jelentősége van annak, hogy sportolunk-e, és ha igen, azt milyen körülmények között és milyen gyakorisággal tesszük, mint fiatalabb korban. A testi és lelki egészségünk érdekében is sportolni kell, csak meg kell találni az egyéni sajátosságoknak megfelelő mozgásformát – emlékeztet a személyi edző.
 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!