Hirdetés

Mozgásban a változással – 1. rész

Az ötven év körüli nők szervezetében számos testi változás következik be, amely az egészségi állapotot is jelentősen befolyásolja, de szakértők szerint a rendszeres testmozgás segíthet megőrizni a vitalitást. Búzás Dorottya személyi edzőt, a csíkszeredai Cross Training csoportos trénerét háromrészes minisorozatunkban arról kérdeztük, hogy melyek azok az alapelvek, amelyeket szem előtt kell tartania annak, akinek ebben a korban is fontos a rendszeres testmozgás.

Péter Ágnes
Mozgásban a változással – 1. rész
Fotó: freepik.com

Az idő előrehaladtával csökkenhet az olyan alapvető funkciók működése, mint a stabilitás és ízületi mobilitás, koordináció, egyensúlyérzék, hajlékonyság, sorolta Búzás Dorottya személyi edző, ezért hangsúlyozza a fokozatosság és mértékletesség fontosságát, főként kezdők vagy újrakezdők esetében.
– Mindenképp alacsony intenzitású mozgással kell kezdeni, majd hosszabb és folyamatos ciklus után lehet emelni az intenzitást és a terhelést, de csak fokozatosan. Ez azért fontos, hogy a szervezet megfelelően tudjon adaptálódni a változásokhoz, a rendszeres testmozgáshoz – magyarázza a személyi edző. 


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

Bemelegítés, nyújtás
Elengedhetetlen az alapos és célirányos bemelegítés az edzés előtt, továbbá a végén a levezetés, teszi hozzá. Bemelegítésként mobilizáló gyakorlatokat ajánl: leginkább a boka-, csípő- és vállízületre kell odafigyelni, mondja az edző, mert leggyakrabban ezek vesztik el az alapmozgás-tartományukat. Ezt követheti néhány dinamikus nyújtómozdulat, és akár az edzésben megjelenő gyakorlatokból lehet néhány bemelegítő ismétlésszámot végezni, terhelés nélkül. Dorottya szerint, ha például láberősítő gyakorlatokat kívánunk végezni, akkor a csípő nyitására, illetve a boka mobilizálására fókuszáljunk, majd lehet végezni néhány saját testsúlyos guggolást, kitöréseket. Elaszt­ikus ellenállással kifejtett mozdulatokat is lehet végezni bemelegítésként, amellyel hatékonyabban aktiválhatók a mélyebb izomcsoportok. 
– Mindez azért fontos, hogy az izmokon és ízületeken túl az idegrendszerünket is felkészítsük a terhelésre, így megelőzve a sérülések kialakulásának kockázatát. A levezetés és nyújtás pedig azért szükséges, hogy kijöjjünk abból a munkafolyamatból, elcsendesítsük a testünket és az idegrendszert. Ráadásul nyújtással elősegítjük a regenerációt, továbbá szinten tartjuk a hajlékonyságunkat, és megőrizzük a kötőszövetek rugalmasságát – részletezi a szakember.

Mozgásban a változással – 1. rész
Fotó: freepik.com

Regeneráció, koordináció
Az edzések közötti pihenőidőre is érdemes odafigyelni, hiszen a szervezetnek ebben a korban több időre van szüksége a regenerálódáshoz. A pihenés Búzás Dorottya szerint lehet aktív: egy könnyed séta, hengerezés, mobilizálás, nyújtás, de akár ezek kombinációja is hasznos.
Érdemes a koordinációval és egyensúlyérzékkel is foglalkozni, hiszen így nagyobb összhangba kerül a test és az elme működése, és nagyobb precizitással végezhetők a feladatok, mondja az edző. A koordináció a különböző érzékszervek bevonásával fejleszthető: lehet a szem és a kezek egymásra hangolása, a végtagoké vagy akár a teljes testé, amire jó testmozdulatok lehetnek a négykézláb történő, állati mozgást utánzó mászások. Az egyensúly pedig statikus és dinamikus feladatokkal is fejleszthető, mint például egy lábon végzett gyakorlatokkal, fél oldalon vagy instabil eszközön való támaszkodással.
Erősítés, jó állóképesség
– Fontos foglalkozni az erősítéssel és az állóképesség fejlesztésével is. Jó, ha a testmozgás rendszeres és változó, hogy minél több képesség fejlődjön, de figyelembe kell venni az élettani körülményeket, és fontos, hogy az edzésnek legyen használhatósága a mindennapokban. Nem kell minden ötven év feletti nőnek lefutnia tíz kilométert, főleg, ha nem készül versenyre, de legyen jó állóképessége, hogy tudjon a családdal, unokákkal egy hosszabb sétát vagy akár túrát teljesíteni, és még élvezze is azt – hívja fel a figyelmet Dorottya.
Célszerű nagyobb hangsúlyt helyezni az alapmozgásmintákra – ilyen a guggolás, csípőhajlítás, kitörés, húzás és tolás, cipelés, mászás, illetve a rotáló mozgások, mert ezek azok, amelyek a mindennapi tevékenységekben is jelen vannak. Ráadásul az izmok – köztük a szívizom – erősítésének és a tüdőkapacitás növelésének számos pozitív hatása van, magyarázza Dorottya.
– A mozgás mellett a megfelelő táplálkozás és hidratálás is kulcsfontosságú az izmok fejlődésében és regenerálódásában, valamint a csontok egészségének megőrzésében. Emellett mindig figyelni kell a test jelzéseire: mi az, ami jólesik, hol van az a határ, ameddig elmehetünk a terhelésben – teszi hozzá.
Úgy véli, ebben a folyamatban érdemes szakember segítségét kérni addig, amíg eljutunk arra a szintre, hogy tudjuk, mit és hogyan végezzünk biztonságos körülmények között.
 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!