Mozgásban a változással – 2. rész

A menopauza okozta változások kihívást jelenthetnek a nők számára, de a megfelelő mozgásformák segíthetnek ezek kezelésében. Búzás Dorottya személyi edzőt, a csíkszeredai Cross Training csoportos trénerét háromrészes minisorozatunkban ezúttal arról kérdeztük, hogy melyek azok a mozgásformák, amelyekkel számos betegség megelőzhető.

Péter Ágnes
Mozgásban a változással – 2. rész
Fotó: freepik.com

A csontok egészsége, az izmok erőssége és a kardiovaszkuláris egészség megőrzése azért különösen fontos a változókorban levő nők esetében, mert a menopauza során a női szervezetben csökken az ösztrogénszint, ami szakértők szerint számos élettani változást idéz elő: ezek közé tartozik a csontsűrűség csökkenése, amely növeli a csontritkulás és a törések kockázatát; az anyagcsere lassulása, amely miatt a test hajlamosabbá válik a súlygyarapodásra, miközben az izomtömeg természetes módon csökken; valamint a hormonális ingadozások hatással lehetnek a hangulatra, az energiaszintre és az alvásminőségre is.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

Miért fontos az erős csont és izom?
A túrázás vagy az erősítő, súlyzós edzés, továbbá az egyensúlyt és rugalmasságot fejlesztő gyakorlatok mind szerepet játszanak a csontok egészségének megőrzésében, mondja Búzás Dorottya edző, ugyanis amellett, hogy serkentik a csontképződést, segítenek megelőzni a csontritkulást is. 

– Erősítő mozgásra azért van szükség, hogy szinten tudjuk tartani a meglévő izomzatot, vagy épphogy újra aktívvá tudjuk tenni azokat. Az erős izomzatnak egyébként számos pozitív élettani hatása van. Mivel az erősítéssel növekedik a csontsűrűség, ezért csökken a csonttörések kockázata. Az izmok stabilizálják az ízületeket, ezáltal csökken az ízületi sérülések kockázata is. Fokozzák az anyagcsere működését, javítják a szív- és érrendszer működését, pozitívan hatnak a hormonháztartásra is, amelynek a kor előrehaladtával még fontosabb a szerepe, mint korábban. Az erős izmok támogatják az immunrendszer működését, javítják a mentális egészségi állapotot, nem mellesleg erővel ruháznak fel, aminek köszönhetően könnyebben legyőzhetjük a hétköznapok kihívásait

– sorolja az edző.

Erő és állóképesség
Erősítő mozgásformát mindenképp kell végezni, szögezi le Dorottya. Ez történhet saját testsúllyal végzett gyakorlatokkal, elasztikus vagy súlyzós ellenállással, de minden esetben az aktuális egyéni képességeknek és terhelhetőségnek megfelelően, hiszen az erősítés célja elsősorban az egészségfejlesztés kell legyen, mondja.
A kardiovaszkuláris egészség fejlesztése, illetve megőrzése érdekében elsősorban állóképességet javító mozgásformákat javasol, azt is inkább alacsony és közepes intenzitással végezve, tehát aerob edzés formájában, időtartamát tekintve 40 és 120 perc közötti időkeretben. Ilyen lehet a gyaloglás, túrázás, kocogás, biciklizés, beltéri evezés, úszás, tánc és sífutás, mivel ezek elsősorban erősítik a szívizom munkáját, javítják a szervezet oxigénellátását, és mindez jobb kondit, közérzetet biztosít.

Mozgásban a változással – 2. rész
Fotó: freepik.com

Betegségek, melyek kialakulása megelőzhető 
A rendszeres mozgás számos betegség megelőzésében segíthet, amelyek – bár fiatalabb korban is jelentkezhetnek – idősebb korban nagyobb kockázattal járnak. Búzás Dorottya elsőként a szív- és érrendszeri betegségeket említi, amelyek közül talán az egyik leggyakoribb a magas vérnyomás. Mivel a mozgás javítja a vérkeringést, ezért csökkentheti a vérnyomást, erősíti a szívizmot, de idesorolható a cukorbetegség is, hiszen mozgás által javul az inzulinérzékenység. Az edző továbbá a csontritkulást és ízületi problémákat, emésztőrendszeri problémákat – irritábilisbél-szindrómát, refluxot –, emellett a légzőszervi betegségeket, az anyagcsere lelassulását – ami elhízáshoz vezethet – és a daganatos megbetegedéseket, az immunrendszert gyengítő gyulladást és a mentális betegségeteket – depresszió, demencia vagy Alzheimer-kór – említi még.

– Ebből is látható, hogy a mozgásnak nem csupán esztétikai jelentősége van, sőt, az csak ráadás, pozitív hozadék a sok egyéb és fontosabb hatás mellett. Azért érdemes sportolni, hogy minél később érjenek utol az időskori megbetegedések, hogy minél hosszabb ideig élhessünk fájdalommentesen, jó és energikus közérzettel. Így a környezetünk számára is sokkal inkább elérhetőek lehetünk

– összegez. 
A rendszeres testmozgásnak tehát revitalizáló szerepe van, mondja Dorottya. Hozzáteszi, hogy ha ennek mentén viszonyulunk hozzá, más értelmet nyer a mozgás, és talán több személyben megszületik a felismerés és az igény arra, hogy sportoljon és aktív életet éljen.
 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!