Hirdetés

Új tantárgy a tájékozatlanság ellen

A jövő tanévtől minden végzős középiskolai osztály heti órarendje egy újabb tantárggyal bővül, és ez nem más, mint a Romániai kommunizmus története. A cél a tényszerű tájékoztatás és a kritikus gondolkodás fejlesztése a nagykorúság küszöbén álló fiatalok körében.

Asztalos Ágnes
Új tantárgy a tájékozatlanság ellen
Ceaușescu munkalátogatáson, az 1970-es években. Tényismeret Fotó: Azopan

A korábbi tanügyminiszter, Ligia Deca már 2023 tavaszán bejelentette egy újabb kötelező tantárgy bevezetésének tervét, a múlt év utolsó hónapjában a döntés is megszületett: ősztől, a 2025–2026-os tanévtől kezdődően a Romániai kommunizmus története bekerül a középiskolák végzős évfolyamainak órarendjébe, azaz a nappali tagozatos diákok esetében 12., esti tagozat esetében 13. osztályban egészül ki egy újabb kötelező tárggyal a kerettanterv. A kommunizmus történetét heti egy órában oktatják majd, megvan már a tanterv, megjelent a módszertan is – tudtuk meg Sipos Istvántól, a társadalomtudományokért felelős tanfelügyelőtől.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

Tények és emlékek

A társadalomban jól látható annak a hiánya, hogy nem volt megfelelő oktatás a kommunizmus történetéről, a fiatalok jelentős része tájékozatlan a múlt rendszer kapcsán, elég csak az elnökválasztás körüli jelenségekre utalni, ezért történelemtanárként jónak tartja az újdonságot Sipos István.

– Most kezdünk odakerülni, hogy mi, pedagógusok is megértsük, hogyha meg is éltük ennek az időszaknak egy részét, de az ma már történelem, amivel a diákság gyakorlatilag nem találkozott, legfeljebb oral historyn, felnőttek elmesélt történetein keresztül. Azt is tudjuk, hogy ezek a családi emlékek sokszor megszépülnek, inkább pozitív dolgokat elevenítenek fel egy totalitárius rendszerről, amely az emberi gondolkodás teljes mértékű háttérbe szorítására törekedett. Ilyen szempontból nagyon fontos a fiatalokat jó irányba állítani, tájékoztatni és reális képet kialakítani bennük a történelmi valóságról

– hívta fel a figyelmet a szaktanfelügyelő.

Új tantárgy a tájékozatlanság ellen
Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy mennyire fontos a diákokat megtanítani a különböző források kritikus gondolkodással való megközelítésére.

– A családban hallott történetek, az egyszerű ember mindennapi megélései kapcsán szükséges lenne annak a megértése is, hogy miért szépülnek meg az idő múlásával az emlékek, miközben a diákok megkapják azok történelmi hátterét is

– tette hozzá. 

Nem mindegy a hogyan

Nem véletlen az sem, hogy a végzős osztályok tantervébe került be az új tantárgy, mert a már 18–19 éves diákok addigra megkapták a szükséges elméleti alapokat, illetve a kritikus gondolkodásra is képesek kell legyenek. Egyébként a kommunizmusról eddig is tanultak az iskolában, Románia történelme és az egyetemes történelem tantárgyak keretében, néhány órában. 

Új tantárgy a tájékozatlanság ellen
Várhatóan az év során továbbképzőket is szerveznek a történelemtanároknak, mert nem mindegy, hogy milyen módszertani megközelítésben kezdik tanítani a tantárgyat – tudtuk meg.

– Egy teljes tanéven át a 36 órát jól kell felépíteni. Akárcsak a tavalyi tanévben a 11. osztályban bevezetett Holokauszt története, ez a tárgy is kétélű fegyver. Vigyázni kell, hogy ok-okozati szempontból, módszertanilag szakszerűen tálaljuk a diákoknak, ellenkező esetben fordítva is elsülhet

– mondta a Hargita megyei tanfelügyelőség munkatársa, aki magánemberként megjegyezte, hogy az új tantárgy plusz egy tanórát jelent olyan körülmények között, hogy eléggé leterheltek a diákok. A végzősöknek átlagosan heti 30 tanórájuk van, szakközépiskolákban például általában heti 32.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!