Hirdetés

Bede Kincső képei az Új Kriterion Galériában

A kovásznai Bede Kincső egyéni fotókiállítását nyitja meg a csíkszeredai Új Kriterion Galériában ma este 6 órakor Győrfi Kata költő, dramaturg. A tárlat július 20-ig látogatható.

Péter Ágnes
Becsült olvasási idő: 5 perc
Bede Kincső képei  az Új Kriterion Galériában
Fotó: Bede Kincső

Ami körülvesz most bennünket, az, ami a legjobban meghatározza, hogy kik vagyunk mi, és ugyanaz, amit talán a legjobban szégyellünk: egyénileg és közösségileg egyaránt. Olyan, mint a nagyszüleink házában az a villanykapcsoló, amelyhez legalább három generáció nyúlt, amely kapcsoló élete gazdagabb, mint az egyes embereké, akik hozzáértek, mert talán senki nem pucolta meg elég alaposan, hogy új életet kezdjen. A kiállított világ maga kéri, hogy vegyük a fáradságot, és közeledjünk hozzá, ahogy Bede Kincső maga is közeledik és távolodik saját magától, szeretteitől és a világtól, amelyben mi így együtt éljük életeinket. 


A kiállítás olyan élet díszletének részletei, amelybe a fotográfus generációja beleszületett. Egy olyan díszlet ez, amelyben egy országot – de igazából egy fél kontinenst – ringattak álomba, és amelyben mindenki azt álmodta, hogy egyenlő és szabad. Ebben a díszletben az emberek hallgatni tanultak, megalkudni, félrenézni, és azt kérdezni maguktól, hogy mit mondanak majd más emberek. És amikor már kialudták magukat, felébredtek, meggyilkolták a vezetőiket, és egy új előadáson kezdtek el dolgozni, új szereposztással, de senkinek nem volt kedve elhordani a hátteret, tehát ugyanabban a díszletben. Bede Kincső ezt a díszletet fotózza, benne új és régi szereplőket – a nájlonzacskók tele náj­lon­zacs­kókkal életet. A báránybőr kucsma, a körömcipő, a halott állatok kitömött trófeái, a dohszagú hozományból a népviselet, amit már senki nem fog hordani, a baba feje, a hímzett párnacsúpok, és a nippek, a végtelenszámú nippek.

Bede Kincső

A művész ebbe a világba született bele, az ő generációjának ebben a régióban ez jelenti az otthont, ezek közé illesztik a saját tárgyaikat, ezekhez öltöznek. És tudják, hogy nem díszlet, mert ez a legismerősebb szag, hang és szín. Ezt ismertük meg először ezen a világon.
És kik lehetünk mi ebben a kiállításban? Mi vagyunk az intenzív odapillantás valamire, amit nem akarunk látni, de a bennünk lévő szeretet nem hagyja, hogy elmenjünk mellette. Bede Kincső itt néz szembe, és nézet szembe azzal, amivel kényelmetlen egy szobában lenni.

Bede Kincső

Azzal, amiből turisztikai identitást kreáltunk, de amit elrejtünk a vendégek elől, azzal, ami iránt nosztalgiával vagyunk, de ami nem tűnt el soha, azzal amit elnevetünk, amit humorosan mímelünk, de ami miatt összeszorult szívvel sírunk, ha egyedül maradunk. 
A munkái megfogják a kezünk és végigvezetnek a halmozás káoszától, a látszólagos rendetlenségtől a legmélyebb igazság érzetéig. Mint amikor a mindenes fiókban keresünk egy biztostűt, hogy összefogjuk ügyetlenül azt, akik igazából vagyunk. És most a kovásznai nagyszüleink unokái vagyunk. A nagyszüleinké, akik jobban szeretnek, mint a saját gyerekeiket. Azok az unokák vagyunk, akik eltemetik a nagyszüleiket: távolság és feldolgozhatatlan közelség. A szembesülés, a féltés és a megbocsátás unokái vagyunk. Egy valamikori szerelem, az illúzióvesztés, a halálfélelem és az alkoholizmus unokái vagyunk.

Bede Kincső
Bámészkodjunk tehát ebben a kiállításban úgy, mintha egy villanykapcsolót néznénk, amelyet legalább három generáció tagjai, a család, vendégek és ismeretlenek kapcsolgatnak fel-le a múlt század eleje óta, mintha egy villanykapcsolót néznénk elég közelről ahhoz, hogy meglássuk rajta az ujjlenyomatokat. Mert ezek a munkák a nyomok, amelyek Jean-Luc Nancy szavaival „a leginkább rezisztens, ellenálló rész”, és amelyek talán örökre itt maradnak már. 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!