Hirdetés

Részlegesen újjáépítik, visszaállítják a Mikó-vár körüli várárkot

A csíkszeredai önkormányzat egyik jövőbeli projektje a Mikó-vár körüli várárok részleges újjáépítése, visszaállítása lesz. Jelenleg a művelet megalapozó régészeti ásatásai zajlanak a vár környezetében, a várárokrendszer feltárásáról kedd délelőtt számoltak be sajtótájékoztatón.

Kovács Andrea
Becsült olvasási idő: 3 perc
Részlegesen újjáépítik, visszaállítják a Mikó-vár körüli várárkot
Fotó: Veres Nándor

Csíkszereda város vezetősége és a Mikó-várban működő Csíki Székely Múzeum munkaközössége, elsősorban vezetősége és régészei, már több éve fontolgatják, hogy részlegesen újjáépítenék, visszaállítanák a vár körül húzódó egykori külső védműveket, amivel a vár visszakapná eredeti arculatát. A kezdeti lelkesedésből alapos kutatás indult el, majd abból szerződéskötés lett. A Mikó-vár régi vársáncainak rehabilitációs projektjére megvalósíthatósági tanulmány készült, ezt Máthé Zoltán építész és tervező végezte el, ismertette a sajtótájékoztatón Korodi Attila polgármester.

Veres Nándor

Ez a projekt kiemelten fontos az intézmény számára. Egyik legmeghatározóbb része a védművek visszaépítése lesz, ha ezt sikerül a tervek alapján megvalósítani, egy olyan építmény lesz, ami egyrészt a városlakók számára közterületté válhat, illetve az építmény belső terei raktáraknak, valamint restaurátori és más szakműhelyeknek adnak majd otthont. Mivel a múzeum gyűjteménye folyamatosan bővül, főként régészeti anyagokkal, ez a fajta hasznosítás lényeges számukra, emelte ki Karda-Markaly Aranka, a Csíki Székely Múzeum igazgatója.

Botár István
A Mikó-vár egykori külső védműrendszere mai térképre vetítve

Ugyanakkor hozzátette: a projektnek további két része is lesz, a vár hátsó udvarán levő, a falon kívül eső részt két módon szeretnék rendezni. A kis házakból látogatható skanzent, illetve a székely építészetet bemutató teret alakítanak ki, a terület másik része pedig koncerteknek, kulturális rendezvényeknek biztosít helyszínt.

Veres Nándor

Darvas Lóránt régész-történész, az ásatás vezetője elmondta: a régészek elsődleges feladata az volt, hogy azonosítsák a 18–19. századi alaprajzokon, tervrajzokon szereplő külső védműrendszer elemeit. Egy nagy, hosszú szelvénnyel teljesen átvágták a belső és külső árkot, illetve a hozzá tartozó rendszereket, a tervezett helyreállítás során azt is felderítik, hogy milyen széles és mély volt a 17. századi belső árok. Az oldalsó védműrendszerek külső árkainak egy-egy részét és egyes bástyák széleit is sikerült azonosítaniuk, így nagy pontossággal meg tudják határozni a külső védműrendszer kiterjedését és szerkezetét. Szintén fontos, hogy a kutatások által előkerülnek a védműrendszer olyan elemei, mint szennyvízelvezető csatornák, építmények a belső árokból, melyeket később nagy odafigyeléssel kell kezelni és kutatni. Az ásatásokat a tervek szerint áprilisban fejezik be, a jelentést is ekkor kell elkészítsék a szakemberek.

Veres Nándor



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!