Nagyító alatt az új középkor
Jövő év március 20. – április 20. között tartják a második Transylvanian Design Week-et (TDW) Csíkszeredában, a rendezvény központi eseménye a Csíki Székely Múzeumban megszervezett tárlat lesz. Gondolatszervező téma az új középkor – a legjobb benevezett kreációkat a kiállításon láthatja majd a nagyközönség.

A Transylvanian Design Week (TDW) első kiadását tavaly tartották Csíkszeredában, a rendezvény célja az, hogy összefogja és bemutassa a székelyföldi közönség számára az Erdélyben alkotó dizájnereket. Az esemény kurátora Oláh Gyárfás divattervező és szobrászművész, aktív szervezők és kuratóriumi tagok Esztány István formatervező, Hátszegi Zsolt mozgóképművész, Szigeti G. Csongor media artist és Zsigmond Adél divattervező.
Kortárs nyitás
Érdeklődésünkre Mihályfalvi Boróka, a TDW projektmenedzsere elmondta: a rendezvény főszervezői – a Csíki Székely Múzeum és Csíkszereda Városháza – 2022-ben fogalmazták meg, hogy valamilyen módon szeretnének nyitni a kortárs munkák, alkotók és a dizájn irányába. A projektmenedzser a szervezői csapat segítségére van azáltal, hogy összehozza őket szakemberekkel, illetve szerepe van a hosszú távú stratégia és a marketingterv összeállításában is.
– A dizájn lényege, hogy integráljon kortárs elemeket, illetve előbb-utóbb legyen gazdasági és társadalmi hozadéka, reflektáljon gazdasági helyzetekre, társadalmi problémákra. Előbbit úgy érhetjük el, hogy megpróbáljuk Csíkszeredában összekapcsolni, közös munkára, gondolkodásra biztatni az erdélyi dizájnereket, és tulajdonképpen az lenne a középtávú cél, hogy gazdasági szempontból próbáljuk meg értelmezni ezt a rendezvényt. A társadalmi problémákra való reflektálás hangsúlyos volt az idei témaválasztás során is. Ismerjük az ipart, mellyel rendelkezünk, a hiányosságokat, melyekkel szembekerülünk, de sokféle – regionális – gazdasági problémára lehet „dizájn-választ” adni – vélekedett.
A TDW deklarált szándéka az, hogy néhány év múlva létrejöjjön egy gazdasági vagy regionális kérdésekben is gondolkodni tudó közösség, így kiemelten fontos, hogy az erdélyi tapasztalatokat egy helyre gyűjtsék, például Csíkszeredába.
– A TDW ötlete helyi, nagyvárosokat már megjárt és ottani szakmai és élettapasztalataikat itthon kamatoztató dizájnerekkel és kézművesekkel való eszmecserék mentén alakult ki. Szükségét éreztük egy olyan szakmai fórum létrehozásának, amely egyrészt be- és megmutatja a csíkszeredaiakat – hiszen a helyi dizájnerek a város jelentőségéhez képest sokkal nagyobbat alkotnak –, ugyanakkor idehozza a szakma erdélyi javát – mutatott rá Korodi Attila polgármester. Érdeklődésünkre kiemelte: a második kiadás az első alkalom sikerén felbuzdulva készül, melyet sem újragondolni, sem újraindítani nem lehetett volna, ha a dizájnerek nem éreznék magukénak, nem tudnának ennek részei lenni.
Miért épp Csík?
Kérdésünkre, hogy miért épp Csíkszeredát választották az esemény központi, kiállítási helyszínévé, a projektmenedzser elmondta: elsősorban azért, mert a kezdeményező intézmény a városháza, illetve a TDW kurátorát – Oláh Gyárfást – szoros szálak fűzik a megyeközponthoz. Emellett az is fontos szempont volt, hogy a Csíki Székely Múzeum Erdély-szinten ismert és elismert kulturális intézmény, melynek fő területe ugyan nem a dizájn, de több kortárs kiállítást láthatunk falain belül, így joga lehet fellépni olyan helyzetben, amikor újra akarják pozícionálni a dizájnereket – vagy bármilyen kulturális területet. Ez is a TDW célja: egyfajta dizájner-kategorizálás, őket összefogó adatbázis létrehozása, ami kedvezőbb, ha egy magánegyesület vagy gazdasági tömörülés helyett egy kulturális intézmény kezében van, ugyanis így hitelesebb, és nekik van joguk beszélni arról, hogy mi történik Erdélyben a kulturális területen.
– Dizájn szempontból Erdély kicsit „leszakad” a fővárosi mainstreamtől, a hasonló román rendezvények erősen fővároscentrikusak, ezért azon igyekeztünk, hogy a TDW úgy fedje le Erdélyt, hogy közben a csíki közönség azt érezze, ez nekik is szól, és a múzeum látogatói bázisát is növeljük – mondta Mihályfalvi Boróka.
– A tavalyi TDW nagyon jó tapasztalat volt számunkra, mivel egy nem hagyományos múzeumi kiállításnak adtunk otthont, mely érdekes színfolt volt tárlataink között. Egyre több magyarországi és más külföldi múzeumban van arra vonatkozóan gyakorlat, hogy a kortárs dizájn mint kiállítási tematika is megjelenjen valamilyen módon, ilyen szempontból trendinek mondhatjuk a Csíki Székely Múzeumot is. A TDW révén ezt az új irányvonalat sikerült ide becsatornáznunk – fogalmazott Karda-Markaly Aranka, a Csíki Székely Múzeum igazgatója. Kifejtette: azt tapasztalták, hogy a TDW kiállítása sok látogatót vonzott, megszólította a dizájn iránt érdeklődő közeget, volt és van ez iránt kereslet, illetve olyanokat is megmozgatott, akiket korábban, a hagyományos múzeumi kiállításaikkal nem feltétlenül sikerül elérniük.
A kuratórium tagjait a második TDW megszervezésére a folyamatos tanulás és az első kiadás tapasztalata motiválta. A tavalyi visszajelzések pozitívak voltak, a dizájnközösség tagjai több ízben is hangsúlyozták az esemény szükségességét, emellett erdélyi egyetemek és oktatók is támogatták a kezdeményezést, kiemelve a kiállítás színvonalát és a városvezetés nyitottságát. A szervezők szerint a dizájnereknek szükségük van ipari háttérre és megfelelő technológiára a termeléshez, hogy versenyképes termékeket tudjanak előállítani, ezen gazdasági kapcsolatok kiépítéséhez viszont nagyobb volumenű eseményekre lenne szükség. A piaci szereplők és a döntéshozók együttműködése kulcsfontosságú a helyi termékek sikeréhez, több más országban állami támogatással segítik a kis cégek piacra jutását, jegyezte meg a projektmenedzser.
Új középkor
A 2025-ös TDW-re dizájnerek vagy alkotói csoportok nevezhetik be olyan alkotásaikat, melyek összefüggésbe hozhatók az új középkor témával és beillenek a fő kategóriák – divattervezés, terméktervezés, tervezőgrafika, motion design – valamelyikébe, de olyan projekteket is várnak, amelyek nem könnyen besorolhatók egy kategóriába. A beküldött munkák magas esztétikai és funkcionális minőséget kell képviseljenek. A jelentkezés január 10-ig nyitott. A tavalyi, első kiadásra 220 alkotást küldtek be, a múzeum termeiben több mint hetvenet állítottak ki, amelyek között volt például arculati téma, csomagolásterv, plakát. Nevezők Erdély minden területéről voltak, köztük kezdő és ismert dizájnerek egyarán.
– A koncepcióhoz mindenképp hozzátartozik, hogy nagyon erős szakmai rendezvényt szeretnénk létrehozni, mely nem csupán csíkszeredai dizájnerek munkásságát mutatja be. A kiállítás és a hosszú távú együttműködés, tanulás szempontjából is az a fontos, hogy Erdély legjobbjait kapcsoljuk össze – mondta Mihályfalvi Boróka.
A TDW lehetőséget kínál a dizájnerek számára a potenciális vásárlók, megrendelők előtti bemutatkozásra, más dizájnerekkel és piaci szereplőkkel való kapcsolatépítésre. Amellett, hogy a TDW-n kiállítási felületet biztosítanak, a szervezők mellékrendezvényeket, kísérőprogramokat, szakmai találkozókat is terveznek a nevezők számára.