Világbajnoki bronzérmes Novák Károly Eduárd

Noha két érem is összejöhetett volna az országúti para-kerékpáros világbajnokságon Novák Károly Eduárdnak, a csíkszeredai sportoló elégedett elért eredményével. Hat év után állt újra dobogóra világbajnokságon. [caption id="attachment_94798" align="aligncenter" width="924"] Az egyéni időfutamban harmadik lett a csíkszeredai sportoló a parakerékpáros vébén[/caption] Bronzéremmel tért haza a hollandiai Emmenben tartott országúti para­ke­rék­páros világbajnokságról Novák Károly Eduárd. A csíkszeredai kerékpáros hat év szünet után állt újra dobogón egy vébén. Noha az időfutamon elért harmadik helyezés után esélye volt a mezőnyversenyben a győzelemre, egy versenytárs megakadályozta ebben a végső sprint előtt, ennek ellenére elégedett Novák az elért eredménnyel. A Rio de Janeiro-i Paralimpiai Játékok után sokáig úgy tűnt, Novák Károly Eduárd számára a brazíliai volt az utolsó ötkarikás viadal, amelyen indult, két évvel később viszont ugyanott rajtolt a pályakerékpáros vébén. Azt követően döntött, hogy megpróbál részt venni a 2020-as tokiói paralimpián, az idei évet pedig teljesen a felkészülésnek szentelte, ennek egyik eredménye a hollandiai remek szereplés. – A tavaly másfél-két perces hátrányban voltam az egyéni időfutamon az élmenőkhöz képest. Most a győztes Jozef Metelka 48., a második orosz Szergej Pudov 30 másodperccel ment jobb időt mint én, ám azt is tudni kell, hogy mindketten tíz évvel fiatalabbak nálam. Az időeredmények alapján bátran kijelenthetem, jó úton haladok és remélem, hogy Tokió­ból újabb olimpiai éremmel térhetek majd haza – mondta Novák Károly Eduárd a világbajnokságot követően. Hozzátette, az elmúlt években is nagyon sokat edzett, ám az elmúlt hat évben nem jött össze számára a dobogós helyezés a világbajnokságon. – Nagyon nehéz volt ezekben az években, de ez az érem visszaadta az önbizalmamat. Hittem magamban és és sokat dolgoztam, edzettem az idén azért, hogy érmet szerezzek a vébén. Mostantól pedig minden időmet arra fogom fordítani, hogy a tokiói Paralimpiai Játékokon is sikerüljön az éremszerzés – nyilatkozta a csíkszeredai sportoló. Habár az egyéni időfutam az a versenyszám, amelyre leginkább készül a csíkszeredai sportoló, a hollandiai világbajnokságon közel állt ahhoz, hogy a mezőnyversenyben is érmes legyen. Csak a versenytársak nem úgy akarták… – Remek erőben voltam és jól is haladtam. A parakerékpáros versenyeken az én kategóriámmal, az MC4-gyel egyszerre indulnak az MC5-ös versenyzők is, így nagyobb a mezőny és mindenki harcol a saját kategóriagyőzelméért. Az utolsó kanyar előtt már elkezdődött a helyezkedés a végső sprintre, nekem viszont erre nem lett esélyem, mivel egy brazil MC5-ös versenyző kiszorított a kanyarban – mondta Novák Károly Eduárd. Hozzátette, ez benne van a sportban, mindenki gyúrakodik, hogy a lehető legjobb helyet szerezze meg a sprintelés előtt, a baj az, hogy tőle egy olyan versenyző vette el az éremszerzési lehetőséget, aki egy másik kategóriában harcolt, de nem volt esélye sem a sikerre. Novák Ká­roly Eduárd a mezőnyversenyen végül a tizedik lett, az egyéni időfutamon elért harmadik helye pedig egyben tizenhatodik világbajnoki érmét jelentette. Kopacz Gyula