Csíkszeredában már fellobbant az olimpiai láng
A 33. nyári olimpiai játékok tiszteletére számos sportoló és sportkedvelő jelenlétében gyújtották meg az olimpiai lángot Csíkszeredában az Olimpikum emlékműnél péntek délután a Hargita Megyei Olimpiai Akadémia szerevezésében.
Az olimpiai himnusz meghallgatása, a láng meggyújtása és az ötkarikás játékok zászlójának felvonása után Ábrahám Előd Lajos, az olimpiai akadémia képviselője köszöntötte a jelenlévőket, mint mondta, az emlékművön szerepel minden olyan edző és sportoló neve, aki képviselte a Csíki-medencét az ötkarikás játékokon, és akire méltán büszke a közösség.
Korodi Attila polgármester elmondta, az emlékmű mutatja, hogy közel száz éve csíki emberek jegyzik jelenlétükkel, részvételükkel is az olimpiai szellemiséget, ami ma is aktuális.
– Örüljünk a sportnak, örüljünk ezeknek a csodálatos napoknak, amelyek előttünk vannak
– biztatott mindenkit Korodi. Hozzátette, reméli, hogy a labdarúgó-Európa-bajnoksághoz hasonlóan, az olimpia alatt is sokan fogják közösen követni a legjobb mérkőzéseket és versenyszámokat a Petőfi utcai kivetítő előtt.
Miklós Edit olimpikon alpesi síző arra biztatta a jelen lévő fiatal sportolókat, hogy tűzzék ki maguknak hosszú távú célként az olimpiát, és ennek tudatában mindent adjanak bele, és minden reggel, minden edzésen úgy küzdjenek, hogy elérjék a kitűzött célt.
Trandafir Norbert olimpikon úszó a megnyitóünnepségek hangulatából kiindulva kifejtette,
jó motiváció lehet, ha valaki a világ legjobb tízezer sportolója között szeretne lenni, és aki részt vesz a világ legjobbjai számára megrendezett versenyszámokban,
felejthetetlen élményekkel gazdagodik.
Az emlékmű ötletgazdája, Borbáth István Ágoston testnevelő tanár az ókori olimpiai játékokat elevenítette fel, és kiemelte, hogy akkor, ha
a görög városállamok épp háborúban álltak is, az olimpia kezdetekor letették a fegyvert és részt vettek a versenyeken.
– Jó volna, ha legalább az olimpia idejére ma is megállnának a háborúk, mert nem szolgálják az emberiség javát – mondta. Ő is a részvétel fontosságát hangsúlyozta, és az olimpia hármas jelszavát ajánlotta a fiatal sportolók figyelmébe: Citius Altius Fortius (Gyorsabban Magasabbra Erősebben).