Veszettség ellen „etetik” a rókákat
Jövő héten kezdődik a rókák idei első veszettség elleni „orális oltási” kampánya. Hargita megyében a hatósági állatorvosok és a vadásztársulatok alkotta csapatok a napokban kapott 2 ezer fagyasztott étcsalit a rókalyukak bejárataihoz kézzel helyezik el. A kiterjedtebb, nehezen megközelíthető területeken a főhatóság repülőgépes szórással teríti a vörös bundásoknak az egy évig veszettséggel szembeni immunitást biztosító készítményeket.
Megérkeztek a megyei szakhatósághoz a mélyfagyasztott csalik, így a rókákat veszettséggel szemben immunizáló speciális készítmények szétosztását és kihelyezését az akcióban részt vevő vadásztársulatok között jövő héten kezdik el – mondta el tegnap lapunk érdeklődésére dr. Püsök László, a Hargita megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság szóvivője.
A szakember megjegyezte, Hargita megye számára a főhatóság – a repülőgépes szórás kiegészítéseként – ezúttal is 2 ezer darab, csokoládé-kockára hasonlító pasztillát küldött: a készítmények a csalit elfogyasztó vörös bundások szervezetében legkevesebb egy évig nyújtanak védelmet a veszettséget okozó kór kialakulásával szemben. A fagyasztott pasztillákat a jövő hét folyamán az állategészségügy szakembereivel együttműködve a Hargita megyei vadásztársulatok képviselői a vízpartok, természetes ivóvízforrások, rókalyukak, kotorékok közelébe, illetve a települések rókák által leggyakrabban látogatott határrészeibe egyenként, kézzel helyezik el.
– A rókalyukakat bemértük, pontosan tudjuk, hol vannak, így a csalikat ezeken a helyszíneken a tisztiorvos jelenlétében a vadőrök helyezik el – tette hozzá.
A kiterjedtebb havasi legelőkön, kaszálókon, hegyvidéki, erdős, nehezen megközelíthető övezetekben az étkezési csalikat – a korábbi évek gyakorlatát folytatva – a főhatóság továbbra is repülőgépes szórással teríti. De hogy erre közelebbről mikor kerül sor, Püsök László tegnap még nem tudta megmondani.
– A repülőgépes szórást nem mi (a megyei igazgatóság – szerk. megj.) irányítjuk, hanem teljes mértékben a főhatóság hatáskörébe tartozik. Minket esetleg csak arról értesítenek, hogy a csalik repülőgépes szórása mikor kezdődik. Jelenleg viszont ilyen jellegű tájékoztatást még nem kaptunk – mondta el tegnap Püsök doktor.
A veszettség elleni oltási kampány eredményességét felmérő próbakilövések a csalik elhelyezése után másfél hónnappal kezdődnek: az ellenőrzést, az immunitás kialakulásának laborvizsgálatát a vadásztársulatok által beszolgáltatott rókatetemeken végzik. A csali elfogyasztását amúgy az állat állkapcsából kivont markeranyag jelzi. Az évente két alkalommal – tavasszal és ősszel – végrehajtott csalielhelyezési kampány eredménye azonban egyre nyilvánvalóbb: a szakember örvendetes tényként kezeli, hogy Hargita megyében tavaly, illetve az idei első öt hónap alatt a gazdák és az állatorvosok egyetlen veszettségi esetet sem jelentettek.
– Ez azt jelenti, hatásos az oltás – fűzte hozzá Püsök László.
Domján Levente