Véradás kockázatok nélkül
A Hargita Megyei Vérközpontban az elmúlt időszakban csökkent a véradók száma, így jelenleg is hiány van RH negatív vércsoportból. Emiatt a központ listáján szereplő véradókat kénytelenek értesíteni és behívni. Dr. Kopacz Ildikó intézményvezető lapunk érdeklődésére közölte: sokan a fertőződéstől félnek, azért maradnak távol a véradástól, holott minden a járványügyi óvintézkedések betartásával történik. Kiemelte: nem tesztelik a véradókat Covid-19-fertőzésre, sőt, várják a beoltott személyeket is.
A járványhelyzet súlyosbodása miatt nem járhatnak terepre a Hargita Megyei Vérközpont munkatársai, így kizárólag a központ székhelyén fogadják a véradókat. A kialakult helyzet miatt hiány keletkezett RH negatív vércsoportból, így kénytelenek a központ listáján szereplő véradókat értesíteni és behívni.
Minden perc számít
Dr. Kopacz Ildikó, a Hargita Megyei Vérközpont igazgatója, a Hargita Népe megkeresésére rámutatott: a véradók körében jellemző a távolmaradás, sokan attól tartanak, megfertőződnek az új típusú koronavírussal. Mint mondta, betartják az előírt járványügyi óvintézkedéseket, és egyszerre csak öt személyt engednek be vért adni.
– Szeretném kiemelni, hogy a kórházi igénylések mértéke is csökkent valamennyivel, hiszen országszerte elhalasztották a nem életmentő műtéteket. Viszont a rákos betegek nem várhatnak, ahogy a sürgősségi esetek sem. Nekik minden perc számít – ecsetelte dr. Kopacz Ildikó.
Hozzátette: a vérnek is van lejárati időpontja, mindig szükség van frissítésre.
Mint megtudtuk, a vérplazma egy évig érvényes, míg a vér negyvenkét napig. A Hargita Megyei Vérközpont vezetője elmondta, az eddigi tapasztalatok alapján nincs nagy igény a Covid-19-fertőzésen átesett, gyógyult betegek vérplazmájára. Kiemelte: van tartalékjuk e téren, sőt, amennyiben szükséges, az említett vérplazma pótlását is meg tudják szervezni.
A beoltottak is adhatnak vért
Lapunk kérdésére dr. Kopacz Ildikó elmondta: mindazok, akik a Pfizer-BioNTech, illetve a Moderna vakcinájával oltatták be magukat koronavírus ellen, egy hét után adhatnak vért. Azok számára pedig, akik AstraZenecát és Johnson&Johnsont kaptak, egy hónap a várakozási idő.
– Számos megalapozatlan tévhit terjeng azzal kapcsolatban, hogy aki be van oltva, nem adhat vért. Ez nem igaz. Minden 18 és 52 év közötti egészséges ember adhat vért, ha van legalább hatvan kilogrammos. Ha valaki műtéti beavatkozáson esett át, akkor hat hónapig, egyes fogászati kezelések után három hónapig, szülés után egy évig nem ajánlott a véradás. Ugyanakkor kizáró ok az akut vagy krónikus betegség – részletezte dr. Kopacz Ildikó a véradás feltételeit.
Hozzáfűzte: minden egyes véradás előtt kivizsgálják a véradókat, akiknél a májfunkciókat is ellenőrzik, sőt elvégzik az általános laboratóriumi analíziseket. Ennek oka, hogy kiderítsék, van-e bármilyen betegsége az illetőnek. Ugyanakkor, a Hargita Megyei Vérközpont igazgatója cáfolta azt a tévhitet is, miszerint PCR-vizsgálatra köteleznék a véradókat.
– Senkit nem tesztelünk Covid-19-fertőzésre, ez nem egy kórház. Ráadásul ez a betegség nem terjed vérrel. Minden vizsgálat, amit elvégzünk, a véradók egészségét szolgálja. Sőt, én arra kérek mindenkit, hogy csak azok jöjjenek vért adni, akik úgy gondolják, teljesen egészségesek – fejtette ki dr. Kopacz Ildikó.
Az orvosnő arra buzdít mindenkit, aki az említett kategóriákba tartozik, próbálják ki ezt a karitatív tevékenységet.
– A véradás, amellett, hogy életeket ment, a véradókra is pozitív hatással van, hiszen így cserélődhet a vér a szervezetükben. Ne feledjük, hogy jobb adni, mint kapni – összegezte az intézményvezető.
A jelentkezés nem kötött előjegyzéshez, spontán is be lehet térni a Hargita Megyei Vérközpont csíkszeredai székhelyére (Lendület sétány 1. szám) vért adni.
Fazakas Bea