Új jogszabály
Az Európai Bizottságnak ama 2014/C204/01-es iránymutatásai értelmében, miszerint a 2014–2020-as időszakban állami támogatás nyújtható az agrár- és erdészeti ágazatban, nemrégiben országunkban is megszületett egy ilyen jellegű jogszabály. A 2017/447-es kormányhatározatról van szó, amely a Hivatalos Közlöny július 6-i számában jelent meg és azóta hatályba is lépett.
A minap írtunk arról, hogy jelentős átváltozásokon ment át az erdészeti törvénykönyv, a 2008/46-os törvény annak okán, hogy hatályba lépett az azt módosító és kiegészítő 2017/175-ös törvény. (Ugyanebben az időszakban jelent meg a védő erdősávokra vonatkozó 2002/289-es törvényt újólag módosító 2017/150-es törvény.) E törvény egyik előírása értelmében módosult ama 97-es szakasz, amely arról rendelkezik, hogy a magánszemélyek tulajdonában lévő erdős területek tartós vagyonkezelése céljából az állam évente a költségvetésből bizonyos összegeket juttat azoknak, mármint a tulajdonosoknak. Nos, ez a szakasz egy újabb bekezdéssel bővült ki, amely értelmében az állami költségvetésből teljes egészében fedezik a 30 hektárt meg nem haladó erdőterületeket birtokló magán- és jogi személyeknek az erdei szolgáltatások biztosítása szükségeltette költségeket. Ennek a közbeiktatott bekezdésnek a révén egy régi gond látszik megoldódni. Ugyanakkor utalnunk kell arra is, hogy ugyanezen szakasz egyik-másik bekezdése értelmében az állami költségvetésből kompenzációkat kell nyújtani mindazon esetben, amikor is a tulajdonosok adott termékeket nem tudnak begyűjteni, betakarítani azon okból kifolyólag, hogy az erdőrendezési üzemtervek értelmében azoknak védő funkciójuk van. Tételesen arról van szó, hogy tiltott a faanyag kitermelése, s ennek okán veszteség érheti, azaz károsult lehet az az erdőtulajdonos. A kompenzációra a lehetőséget az Európai Bizottságnak a szóban forgó iránymutatása teremti meg, s annak előírásaival összhangban született meg a már említett kormányhatározat. Tulajdonképpen egy támogatási sémát vezettek be, s azon erdőtulajdonosokra vonatkozóan (legyen szó magánszemélyekről, jogi személyekről, illetve az azok közti társulásokról), akiknek olyan erdős területen van erdejük, ahol a kitermelési tevékenység tekintetében környezetvédelmi tiltások léteznek. Megemlítendő, hogy erre eddig is lett volna lehetőség az erdészeti törvénykönyv vonatkozó szakasza értelmében, de nem létezett az a jogi eszköz, amely révén a szóban forgó lehetőség valós ténnyé érlelődjön. Nevezetesen egy kormányhatározat.
Felső értékhatárok
Akár úgy is fogalmazhatnánk, hogy ennek a kormányhatározatnak a révén megszületett az állami támogatás módszertani normája. A kormány közleménye szerint a 2017–2020-as időszakban a támogatási séma teljes értéke mintegy 285 millió lej lehet, ebből az összegből a 2017-es esztendő vonatkozásában legfeljebb 19 millió lejjel számolnak. Továbbá, a becslések szerint a kompenzációt körülbelül 216 ezer hektárra fogják nyújtani, ebből a T1 funkcionális típus esetében 31 ezer hektár, s a számítási módszertan szerint 493 lej/év/hektárról van szó, a T2 funkcionális típus esetében 85 ezer hektárnyi területet tartanak számon az illetékes szakhatóságok, s azokra vonatkozóan a tulajdonosok 226 lej/év/hektár lesznek jogosultak. (A T1 típus a teljes védelmet jelenti, amikor is a fakivágás tiltott, a T2 pedig azon erdős területeket, ahol a kivágás igen alacsony arányban lehetséges, úgynevezett konzerválási vágások.) Az érintetteknek a támogatási kérést együtt a jogszabály által előírt dokumentációval a területileg illetékes erdészeti gárdához kell benyújtani, ez az idei esztendőben legkésőbb október 10-ig lesz esedékes. Amúgy a támogatás kiszámításának a módszertanát a kormányhatározat 1-es számú melléklete tartalmazza, a támogatásnyújtásra vonatkozó kérés formanyomtatványát pedig a 2-es számú melléklet.
Hecser Zoltán