Tudatos hulladékgyűjtés: A lakosság segítségét kérik a projekt vezetői
Korábbi lapszámunkban beszámoltunk a múlt pénteki sajtótájékoztatón elhangzott Hargita megyei integrált hulladékgazdálkodási rendszer megvalósításairól. Tegnap a témához kapcsolódóan Zólya László projektvezető és Isán Magdolna, a Hargita Megyei Integrált Hulladékgazdálkodási Társulat igazgatója a hulladékgyűjtési lehetőségekről és a komposztálás gyakorlatba ültetéséről tájékoztattak.
Számítanak a lakosság együttműködésére Fotó: Barabás Emőke
Az integrált hulladékgazdálkodási rendszer a lakosság együttműködésével tud működni.
− Az a polgár, aki az újrahasznosítható anyagokat szelektíven gyűjti, segíti a rendszert és azt, hogy minél kisebb mennyiségű hulladék kerüljön a remetei végleges lerakóba − hangsúlyozta Zólya László, a Hargita megyei integrált hulladékgazdálkodási rendszer projektvezetője. Hozzátette: szelektív hulladékgyűjtéssel a nyersanyag kitermelésének csökkenéséhez is hozzá tudunk járulni. A komposztálható hulladékot csak városokban fogják gyűjteni, faluhelyen a komposzt termelése csökkentheti vagy helyettesítheti a műtrágya használatát.
Mint elhangzott: a Hargita megyében épített nyolc önkéntes szelektív hulladékgyűjtő udvarba a lakosság díjmentesen lerakhatja a háztartásban képződő nagyobb mennyiségű hulladékot. Tizenegy típusú hulladékot gyűjtenek majd különböző konténerekbe: papírt, műanyagot, textíliát, építkezési törmeléket, fémhulladékot, üveget, zöld hulladékot, nagy volumenű hulladékot (például bútorokat), autógumikat, elektromos és elektronikai tárgyakat és veszélyes hulladékokat. Fontos megemlíteni, hogy a síküveg nem kerülhet be az újrahasznosítható üvegek közé, mert az reziduális hulladék.
A projektvezető megjegyezte, hogy büntetés vár mindazon polgárokra, akik nem lesznek hajlandók szelektíven gyűjteni.
Az újrahasznosítható anyagok 50 százaléka felhasználható csomagoló és szigetelési anyagok gyártására. Egy köztes intézmény pluszjuttatást biztosít a gyűjtő cégeknek minden tonna újrahasznosítható csomagolóanyagért. Évente újraszámolják a hulladékgyűjtés díját ezen bevételek alapján, vagyis a cégek díjszabásai gyűjtésarányosan csökkenek majd, amiből a lakosság is profitálhat.
Isán Magdolna rámutatott, a hulladéktermelésünket a tudatos vásárlással tudjuk csökkenteni.
– Fontoljuk meg, hogy mire van szükségünk s csak azt vásároljuk meg, ne költsünk fölöslegesen, fölösleges hulladékot termelve. Falun ugyanolyan jó minőségű virágföldet tudunk termelni, mint amit az üzletben megvásárolunk – fűzte hozzá az igazgató.
Barabás Emőke