Hirdetés

Tanóra tárogatóval

Gyergyószék mintegy húsz iskolájában tart rendhagyó tanórát a napokban Nagy Csaba tárogatóművész. A Hej Rákóczi, Bercsényi magyar vitézek nemes vezéri című interaktív előadáson tegnap délelőtt a Salamon Ernő Gimnázium tanulói vettek részt.

Hegyi Zsuzsánna
Becsült olvasási idő: 2 perc
Tanóra tárogatóval
Bemutató körúton a hungarikum hangszer. Ismerkedés a múlttal Fotó: Hegyi Zsuzsánna

Egy kuruc nóta kezdősorát viseli a Nagy Csaba, Liszt- és Bartók-díjas tárogatóművész, a Rákóczi Tárogató Egyesület alapító elnöke gyergyószéki előadássorozata. A Salamon Ernő Gimnázium díszterme háromszor is megtelt az egyszerre három – történelem, irodalom és zene – tantárgyat ötvöző 50 perces előadáson.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

– A központi személyisége ennek a történelmi utazásnak II. Rákóczi Ferenc fejedelem és az általa vezetett szabadságharc. Rákóczi Erdélynek utolsó választott fejedelme volt – így emlékezünk meg róla. Ugyanakkor a tárogatót is bemutatjuk, e hangszer történelmi szálakkal kapcsolódik a Rákóczi-szabadságharchoz. Kiemelkedő nemzeti érték, hungarikum, ebben a formában az egész világon magyar hangszerként tartják számon – vázolta előadását Nagy Csaba tárogatóművész.
A hangszer korabeli és modern változatának ismertetése mellett interaktív fegyver- és ruházatbemutatót is tartott az előadó. Közben pedig beszélt a történelmi eseményekről, kivetítőn illusztrálva az elhangzottakat és mindegyik megszólalást tárogatódarab is követett.
– Az a cél, hogy érintsen meg minden Gyergyóban tanuló gyermeket ez a történelmi hangszer. Tavaly a Csíki-medence iskoláit jártam végig, és mindenütt szeretettel fogadtak, ezért remélem, hogy Erdély és Partium minden iskolájába eljut majd ez az előadás – tette hozzá a művész.
A Bethlen Gábor Alapkezelő támogatásával létrejött előadássorozat keretében Gyergyószék tizenöt településének mintegy húsz tanintézetébe viszi el a rendhagyó tanórákat a tárogatóművész. A következő napokban Maroshévízen, Sa­la­máson, Borszéken, Gyer­gyó­tölgyesen, majd újra Gyer­gyó­szent­miklóson, illetve Csomafalván, Remetén, Csu­tak­falván, Újfaluban, Ki­lyén­falván, Tekerőpatakon és Szár­he­gyen is részesei lehetnek az elemi és középiskolások az előadásnak.
 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!