Tágra nyílt kiskapu...
Amint már arról hírt adtunk, a Szervezett Bűnözés és Terrorizmusellenes Igazgatóság (DIICOT) kolozsvári területi struktúrájának „jóvoltából” sikerült leleplezni egy állítólagos bűnszervezetet, amely több mint 450 használt luxusautót hozott be uniós tagállamokból és értékesített országunkban, s ez utóbbit olyan „leleményesen” eszközölték, hogy annak nyomán az állami költségvetésnek 4,5 millió euróra becsült kárt okoztak. Ez a kár az állítólagos áfacsalásokból származik. Az ügyben „érintett” megyénk is, mármint olyan értelemben, hogy Hargita megyében is október 14-én 17 házkutatásra került sor, s állítólag az előállított személyek között megyénkbeliek is vannak.
Kétségtelen, hogy az ilyen és az ehhez hasonló esetek arra engednek következtetni, hogy a használtautó-kereskedés terén nincs minden a legnagyobb rendben, s továbbra is „érvényesülnek” olyan kiskapuzási lehetőségek, amelyek súrolják a törvényesség határait, s amelyeknek az illetékes hatóságok, beleértve a pénzügyminisztériumot is, a jelek szerint nem tulajdonítanak kellő figyelmet. Így például vállalkozások égisze alatt magánszemélyként értékesítenek használt gépkocsikat, s ez esetben jogi szempontból, illetve számviteli és adózási szempontból másabb a jogállás, mintha maga a cég, azaz a kereskedelmi társaság lenne az eladó. Erre a visszás gyakorlatra újólag felhívták a figyelmet számviteli szakértők, akik szerint a használtautó-piacon „négy keréken gördül” az adócsalás is. Ugyanakkor egyes használtautó-kereskedők illetékesei, például a Welt Auto vagy a Țiriac Auto Rulate egy tisztességtelen konkurenciát lát a használautó-piacon megmutatkozó visszás gyakorlatban. Cristea Milea, az Opel romániai műveleti igazgatója szerint a használautó-piacon is érvényt kell szerezni a törvényességnek. A maguk részéről útjára bocsátottak egy programot, az Opel Certified Used Vehicles (hitelesített használt autók programját). A hivatalos Opel márkakereskedők vesznek abban részt, az autókat előzetesen átvizsgálják, elvégzik az összes szükséges javítást és az értékesítésre jótállással kerül sor, s a program keretében eladott gépkocsikra TUV bizonylatot is nyújtanak. Kétségtelen, hogy az ilyen törvényes és szakszerű értékesítés esetében a használt gépkocsi ára rendszerint magasabb, mint a „magánszemély eladók” esetében, egyrészt a garanciabiztosítás, másrészt pedig annak okán, hogy nem lehet „eltekinteni” az áfakulcs alkalmazásától. Másképpen fogalmazva, ha drágábban is jut hozzá a vevő a használt autóhoz, kevésbé kockázatos számára a vásárlás, mert nem kell tartani például attól, hogy „visszatekerték” a kilométerórát, vagy választ keresnie arra, hogy miért is nincs meg annak az általa megvásárolni kívánt járgánynak a szervizkönyve.
Ellenőrzési eszköz
Apropó szervizkönyv, illetve a használt autó „előélete”: egy hazai szakember, Mihai Cune nemrégiben egy olyan online ellenőrzési eszközzel rukkolt ki, amely révén lehetségessé válik bizonyos „részletek” megismerése. Az InspectorAuto.ro révén a potenciális vevő értesülhet arról, hogy annak a használt autónak voltak-e „közlekedési eseményei”, azaz az részese, illetve károsultja volt-e közúti balesetnek, esetleg olyan javításoknak, amelyeket eltagadhat az eladó. Hogy mennyire hasznos és indokolt egy ilyen jellegű „ellenőrzés”, az kiderült az eddig elvégzett vizsgálatokból. Tételesen arról van szó, hogy véletlenszerűen kiválasztottak száz olyan személygépkocsit, amelyeket annak idején újként vásároltak meg Romániában és utólag, évek múltán azokat eladták. Nos, ebből a száz gépkocsiból 66 esetében derült az ki, hogy legalább egy esetben az károsult, azaz közúti balesetben kárt szenvedett. Továbbá megvizsgáltak száz importból származó és Romániában eladott használt autót is, amelyek közül négy esetében kiderült, hogy a származási országban annak idején súlyos károkat szenvedtek, s azokat utólag kijavították, de volt 12 olyan is, amelyek károsodást szenvedtek a romániai importálásukat követően. Azt talán mondanunk sem kell, hogy mind a száz járgány esetében az eladási hirdetésben az is szerepelt, hogy azok sérülésmentesek.
Hecser Zoltán