Szünetel az óvodaépítés Gyergyócsomafalván
Idén folytatódhat a gyergyócsomafalvi központi óvoda felújítása: az európai uniós alapokból elkezdett munkálatok tavaly óta szünetelnek, mert korábban az önkormányzat szerződést bontott a kivitelezővel. Márton László Szilárd polgármester lapunknak úgy nyilatkozott: bízik benne, hogy hamarosan sikerül új terveket készíttetniük, illetve egy másik vállalkozással szerződést kötve be tudják fejezni az épület tatarozását a pályázat határidejének lejárta előtt.
Kétezerhuszonegy júliusában bontott szerződést a gyergyócsomafalvi önkormányzat azzal a céggel, amelyik a központi Csalóka óvoda épületének felújítását elvállalta.
– A terv hiányosságai miatt kénytelenek voltunk szerződést bontani a kivitelezővel: a közbeszerzési törvény előírásai szerint nem lehetett hozzátenni újabb tételt a tervekhez, ezért leálltak a munkálatok. Bár sokan azt hangoztatják, hogy az épület állapota folyamatosan romlik, ezt a megállapítást szakértői vélemények cáfolják. A munkálatok leállásakor, nyáron készíttettünk egy törvényszéki szakértői felmérést, amely megállapította, hogy romlott az épület állapota. A tél közeledtével egy statikai szakvéleményt is kértünk, hogy a hideg évszakot átvészeli-e az épület ebben az állapotban. A szakértő megállapítása szerint az elkészült betonfödém megvédi a falakat, a kisebb beázások orvosolhatóak később – mondta érdeklődésünkre Márton László Szilárd. Hozzátette: a munkálatok tervezője vállalta, hogy ingyenesen aktualizálja a dokumentumokat, hogy mihamarabb ki tudja írni az önkormányzat az újabb közbeszerzést. Mivel ez nem történt meg a határidő lejártáig, az önkormányzat jogi úton fogja visszakérni a tervezésre kifizetett összegeket és annak kamatjait. A helyi tanács a héten fogadja el a 2022-es költségvetését, majd egy másik tervezőirodát bíznak meg azzal, hogy az épület jelenlegi állapotából kiindulva folytassa a tervezést. Az egykor községházaként működő, 1907-ben épült ingatlan tatarozási munkálatainak határideje 2023 vége.
– Egyeztettem a gyulafehérvári finanszírozó ügynökséggel, ahol közölték, hogy a pályázaton nyert támogatást el kell költeni a határidőig, ugyanakkor a vállalt önrészből az elmaradt munkálatokat be lehet fejezni, anélkül, hogy elveszítenénk a megnyert összeget. Nagyon bizakodó vagyok, és kollégáimmal közösen mindent megteszünk, hogy minél hamarabb kezünkben legyen az új kivitelezési terv, és ki tudjuk írni a közbeszerzést – részletezte a jelenlegi állapotokat a község elöljárója.
Az épületet 2020-ban kezdték el felújítani, azt követően, hogy 2019-ben aláírták a finanszírozásról szóló szerződést. A Regionális Operatív Programtól több mint 3,5 millió lejes összértékű támogatást nyert a község önkormányzata, és közel 800 ezer lejes önrészt vállalt.
Boncina-Székely Szidónia