Szokatlan vagy kissé különlegesnek tűnő barangolás Székelyföldön
Egy kissé szokatlan módon a szentegyházai Szakközépiskola estis diákjai indultak barangolni Székelyföldön: Aranyosszék településeit indultak megtekinteni 2017. október 22–23-án, hétvégén. Aranyosszék egyike volt a székely székeknek, vagyis a történelmi Székelyföld közigazgatási egységeinek, de exklávé volt, azaz a többi székkel területileg nem függött össze, attól nyugatabbra feküdt. Nevét a rajta átfolyó Aranyos folyóról kapta, székhelye Felvinc volt. Aranyosszék az 1876-os megyerendezés során szűnt meg, amikor beolvasztották Torda-Aranyos vármegyébe. Jelenleg a szék területei Fehér és Kolozs megyéhez tartoznak.
Útközben megálltunk Fehéregyházán és Segesváron, majd a látogatást a tordai sóbányánál kezdtük. Az európai uniós pénzekből korszerűsített sóbányában gyógykezelő központot, kisebb templomot, golf- és tekepályát, amfiteátrumot hoztak létre. Ugyanakkor a Rudolf-aknában felvonót szereltek fel. A látogatást gyalogosan, illetve panorámalift segítségével lehetett megejteni, attól függően, hogy volt vagy nem türelme valakinek várni a liftre.
Második állomásunk Torockó, itt volt a szállás is. A helység a Torockó-patak völgyében fekszik, és akár a mi helységünkben, valamikor vashámorok működtek és vasszerszámok készültek benne. Sorsuk, akár a miénknek, az lett, hogy enyészetnek indult. A helység mellett emelkedik a három hegycsúcsú Székelykő hatalmas sziklabérce. Torockó ősi bányavároska, hajdan híres vaskohászata és vasfeldolgozása már régen megszűnt és a második világháború óta híres viselet is a múzeumba került. Az viszont jóérzés, hogy házai megmaradtak eredeti állapotukban és az erdélyi magyar népi építészet egyik legértékesebb gyöngyszemeivé váltak.
Utána utunk Torockószentgyörgyre, Brassai Sámuel, Erdély híres polihisztorának szülőfalujába vezetett, ahol a XIII. századi vár romjait tekintettük meg. Hazafelé utunk Tövisen keresztül Nagyenyed felé vezetett, ahol a vár és a várban lévő református templom után a felújított Bethlen Gábor Kollégiumba vezetett, a kollégium felújított iskolaépület-együttesének megtekintése, innen pedig Gyulafehérvárra érkeztünk, a Márton Áron egykori erdélyi római katolikus püspök földi maradványait tartalmazó szarkofág előtt róttuk le kegyeletünket a gyulafehérvári székesegyházban.
A barangolást Hargita Megye Tanácsa támogatta a Hargita Megyei Nevelési Tanácsadó és Erőforrásközponton keresztül az Oktatási intézményeket támogató, Barangoljunk Székelyföldön program keretében.
Máthé István projektfelelős, Szentegyháza
[box type="shadow" ]Levélbontás oldalunkon az írásokat, leveleket szerzőik előzetes hozzájárulása nélkül, mondanivalójuk tiszteletben tartásával, esetenként rövidítve jelentetjük meg. Az itt megjelent vélemények nem feltétlenül azonosak a szerkesztőségével.[/box]