Segítség a kisebb településeknek
Farkaslaki cég biztosítja ezentúl a víz- és szennyvízszolgáltatást Homoródalmáson. A megállapodás mindkét közösség javát szolgálja, céljuk minőségi szolgáltatást nyújtani megfizethető áron.
A farkaslaki Goscom vállalat pályázott sikeresen és nyerte el a homoródalmási víz- és szennyvízhálózat működtetésére kiírt közbeszerzési eljárást. A szerződést a múlt héten írták alá a vállalat képviselői és Homoródalmás vezetője a farkaslaki polgármesteri hivatalban.
Esély és lehetőség a terjeszkedés
Kovács Lehel, Farkaslaka község polgármestere elmondta, a tervek szerint április 1-től veszi át a szolgáltatás biztosítását a Goscom a homoródmenti településen, de idén további községek kiírásaira is pályáznak, hogy terjeszkedni tudjanak.
– Ahhoz, hogy a helyi szolgáltató megmaradjon, terjeszkednie kell, hogy a nagy vállalatok ne kebelezzék be, és stabilizálódjon a cégünk – hangsúlyozta az elöljáró.
Hozzátette, nagyon sok olyan önkormányzat van, amely kis rendszereket tart fenn, ilyen esetekben a nagy szolgáltatók nem érdekeltek, mivel nem éri meg nekik, viszont a törvény az önkormányzatokat arra kötelezi, hogy szolgáltatót keressenek, hiszen mint önkormányzatok önmaguknak nem szolgáltathatnak.
– Az, hogy vállaljuk ezeknek a rendszereknek a működtetését, nagy segítség az önkormányzatoknak, a cégünknek pedig jó lehetőség – fogalmazott a polgármester.
Csak szakcégek biztosíthatják a szolgáltatásokat
A Közösségi Közművek Országos Szabályozó Hatósága (ANRSC) – amely szabályozza a közszolgáltatásokat, mint például a víz, szennyvíz, gáz, tömegközlekedés vagy közvilágítás – előírja, hogy az önkormányzatok nem működtethetik ezeket,viszont felhatalmazza a polgármesteri hivatalokat, hogy céget hozzanak létre, amely meg tudja szerezni a szükséges engedélyeket a szolgáltatás működtetéséhez, fenntartásához.
– Ez a hatóság folyamatosan nyomást gyakorol azokra az önkormányzatokra, amelyeknek még nincsenek szolgáltatóik. Mi 2013-ban indítottuk el a szolgáltatásunkat, létrehoztuk a céget, úgy gondoltuk, mégiscsak jobb, ha saját kézben marad a szolgáltatás, és nem kötöttünk szerződést a Harvízzel. A lakosok szempontjából mindenképp jó döntésnek bizonyult, elég csak megnézni a számlákat. Célunk az volt, hogy a pénz ne kimenjen a községből, hanem itt maradjon, ha már fizetni kell érte – fogalmazott az elöljáró.
Elmondta, a törvények őket is kötik, a díjak összeállítását a szakhatóság is jóvá kell hagyja, amelyek minimálisan kell fedezzék a fenntartási költségeket. A polgármester szerint nem kizárt, hogy idén díjemelés is lesz, figyelembe véve, hogy minden megdrágult.
– Nem tartom kizártnak, hogy idén valamennyit emelkednek az árak, de igyekszünk a legminimálisabbat emelni, hiszen éppen elég más kiadása van mindenkinek – tette hozzá.
Elmondta, ha veszteségesen dolgozik a cég, bevonhatják az engedélyét, akkor másik szolgáltatónak kellene kiadni, ez pedig semmiképp nem lenne gazdaságos. A homoródamási közbeszerzés elnyerése mindenképp jó lehetőség a farkaslaki Goscom vállalatnak, hogy bővítse piacát.
Kovács Lehel polgármester ugyanakkor azt is hangsúlyozta, céljuk, hogy minőségi szolgáltatást nyújtsanak a homoródalmásiaknak megfizethető díjszabás mellett, ugyanis a Goscom pozitívan tudja tartani mérlegét.
– Ha megfelelő szolgáltatást tudunk biztosítani, tudunk terjeszkedni, akkor volt értelme 2013-ban olyan sokat dolgozni – zárta gondolatait az elöljáró.
Hadnagy Éva