Segítenek a rászorulókon és a templomok felújításában
Több mint félmillió forint értékű adomány nyújtott át a Gyulafehérvári Caritasnak hétfőn délelőtt Soltész Miklós, a magyar Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára. Az 500 darab Béres cseppet és kenyeret a csíksomlyói Jakab Antal Tanulmányi Ház parkolójában sajtótájékoztatón adták át. Az adományt a Gyulafehérvári Caritas rászoruló családokhoz és a csíksomlyói Szent István Kollégiumba juttatja el. Az EMMI államtitkára az egyházi támogatásokról is beszámolt.
A Magyar Katolikus Karitász és a Béres Gyógyszertár Zrt. jóvoltából 500 darab Béres Csepp Extra gyógyszerkészítményt, illetve a Lipóti Pékség felajánlásával több mint félmillió forint értékű adomány érkezett hétfőn délelőtt Csíksomlyóra. A segélyszállítmányt Soltész Miklós, a magyar Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára adta át a Gyulafehérvári Caritasnak, főegyházmegye jótékonysági szervezetének képviselői: Sajgó Balázs lelki igazgatója, és Péter György a Szocio-medikális ágazat igazgatója, illetve Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere jelenlétében. A Gyulafehérvári Caritas a következő napokban a rászoruló családoknak, illetve a Dévai Szent Ferenc Alapítvány csíksomlyói Szent István Kollégium lakóinak osztja ki az adományba kapott gyógyszerkészítményeket és kenyereket. Soltész Miklós államtitkár megköszönte a székelyföldi lakosoknak, hogy a járvány idején fegyelmezetten viselkedtek, és ennek eredményeképpen az ország más régióihoz viszonyítva itt alacsonyabb a fertőzöttségi szint.
– Ez a támogatás segít abban, hogy rászoruló és elesett családoknak egy kicsit az élelmezését szolgálja, másrészt pedig nagyon kis mértékben, de fontos mértékben segít az egészség megőrzésében – mondta az államtitkár, ugyanakkor hangsúlyozta nem helyettesíti a koronavírus elleni fizikai védekezést és az oltást.
Soltész Miklós azt is elmondta, tavaly elmaradtak mindazok az események és rendezvények, amelyek erőt adtak mind az összmagyarságnak, mind a fiataloknak. Ilyen volt többek között a visszafogottabb körülmények között szervezett csíksomlyói pünkösdi búcsú, illetve a Csíksomlyói Ifjúsági Találkozó, amelyet online szerveztek. Az államtitkár szerint az utóbbi hosszú távon szükséges a megmaradáshoz, hiszen azok a fiatalok, akiket segítenek, ők az erdélyi magyar jövő záloga.
Fontos támogatások
Soltész Miklós több szót ejtett azokról a támogatásokról is, amelyeket a közelmúltban vagy a jövőben biztosít a magyar kormány különböző templomok és iskolák felújítására. Mint mondta, a csíkrákosi Kisboldogasszony-templom számára 34 millió, a csíkszentmihályi templom felújítására 32 millió, a kászonújfalusi templom restaurálására 15 millió forintot és a székelyudvarhelyi Jézus Szíve-kápolna
felújítására 40 millió forintot biztosítottak. A gyergyószentmiklósi Fogarassy Mihály Szakközépiskola eddig 81 millió forintot kapott, ebben az évben 30 millió forintos támogatásban részesül.
A gyimesközéploki sportcsarnok felépítésére 250 millió forintot biztosította, a templom tetőszerkezetének felújítását 20 millió forinttal segítik. A székelyudvarhelyi Kis Szent Teréz Plébánia és a Gyulafehérvári Főegyházmegye által Szelterszfürdőn létesítendő ifjúsági tábor építését eddig 150 millió forinttal támogatták, idén 30 millió forintot biztosítanak az építkezéshez. Idén 7 millió forintos támogatást nyújtanak a Főegyházmegyei Ifjúsági Főlelkészségnek a Csíksomlyói Ifjúsági Találkozó megszervezésére. A nyárádköszvényesi iskola felújítását 65 millió forinttal segítette a magyar kormány. Soltész Miklós kiemelte, a külhoni magyarok továbbra is számíthatnak a magyar állam támogatására. Hozzátette, olyan időket élünk itt Erdélyben, amely remélhetőleg elindít egy új korszakot, és rendeződnek a román-magyar kapcsolatok. Példaként említette a magyar-szerb és a magyar-szlovák kapcsolatokat.
– Én hiszem azt és bízok is benne, és biztatom is a román kormányt, azon belül akár a miniszterelnök-helyettest urat, akár a minisztereket és államtitkárokat, hogy legyenek ebben is nagykövetei a két nemzet közötti kapcsolatnak az erősítésében, hiszen csak egymásra támaszkodhatunk. Azt itt élő magyarok mindig is itt fognak élni és nekik szükséges, hogy a többségi nemzet, ez az ország, Románia segítse őket, de a másik oldalról az is szükséges, hogy az anyaországgal is jó legyen a kapcsolat – modnta Soltész Miklós. Hozzátette: bízik abban, hogy az elmúlt évek román-magyar kapcsolatok fagyos és nem túl erős viszonyát meg lehet változtatni. Mind mondta erre szükség is van, hiszen láthatjuk, hogy mennyire értékét veszíti Európa nyugati fele, mennyire rombolják a kereszténységet, mennyire meg akarják tagadni a múltat.
– Mi gyökereink közösek a román nemzettel, ez pedig nem másban van, mint a kereszténységben, ortodoxia, katolicizmus és a protestáns felekezetek. Mi békében és együtt szeretnénk itt élni a következő évszázadokban is – mondta az államtitkár, aki arra kér mindenkit, hogy a vírus elleni védekezésben továbbra is olyan fegyelmezettek maradjanak, mint eddig
Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere azt mondta, az a bizalom, amely a magyar kormány részééről Csíkszereda irányába van, az nagyon fontos és lekötelező, hiszen Csíkszereda az erdélyi magyar közösség egyik sarkalatos pontja.
– Mi a következő évekre számos közösségi programot képzelünk el, a történelmi egyházakkal közösen szoros együttműködésben, és ennek vannak közösségi és lelkiségi vonzatai. Van egy nagyon komoly vonzat, ami Csíksomlyót illeti, van egy másik része – amit éreztünk és a mostani krízishelyzet is napirendre tűzött –, egy szociális vonzata, ahol azt gondoljuk, azt látjuk és tudatosan az irányba megyünk el, hogy a történelmi egyházak körül kibontakozó szociális és szolgáltatószervezetek a legjobb partnerek abban, hogy krízishelyzetben együtt gondolkodva hosszútávon lépni tudjunk, hogy a felzárkóztatással a nehéz helyzetben lévőkön segíteni tudjunk és ebben eltökéltek vagyunk – mondta város elöljárója, aki történelmi egyházakkal való további együttműködésről biztosította az államtitkárt.
Biró István