Rönkházépítés lépésről lépésre (második rész)

Miután kiválasztották a megfelelő fákat, a rönkök a Ferenczi Rönk­ház telephelyére kerülnek, ahol megmunkálják a faanyagot, kifa­­ragják, összeillesztik és felépítik. A megszámozott rönköket lebontják és teherautón oda szállítják, ahová a megrendelő kívánja. Száradáskor azonban a rönkök mozognak, és ezt a mozgást, zsugorodást az építőknek figyelembe kell venniük. Ferenczi Attila rönkházépítő szerint ez nem egzakt tudomány, hanem tapasztalaton alapuló gyakorlati tudás.

Péter Ágnes
Becsült olvasási idő: 5 perc
Rönkházépítés lépésről lépésre (második rész)
Fotó: Péter Ágnes

Sorozatunk második részében a Ferenczi Rönkházak telephelyén folytatódik a rönkházépítés: miután kiválasztották a megfelelő faanyagot – amely lehetőleg téli vágású, így nagyobb a gyantatartalma és kevesebb benne a víz, tehát száradáskor kisebb lesz a vízvesztesége –, a telephelyen magasnyomású mosóval lemossák a fáról a kérget. Ezután pihenni hagyják a fát, és amikor eljön az építés ideje, legyalulják a teljes rönkfelületet. Mivel minden fa egyedi magasságú és formájú, ezért az építők arra törekednek, hogy egymáshoz illő rönköket válasszanak, hogy a szerkezet statikai, szigetelési és formai szempontból megfelelő legyen. A rönköket kézzel faragják ki és illesztik egyiket a másikhoz.

Rönkházépítés lépésről lépésre (második rész)


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés


– A rönköknek nem gyártáskor kell pontosan illeszkedniük egymáshoz, hiszen figyelembe kell venni a száradás közben történő roskadást, a fa zsugorodását, és ezt bele kell kalkulálni a gyártásba. Ez nem egzakt tudomány, hanem tapasztalaton alapuló gyakorlati tudás. Minél több ilyen házat építünk, annál jobban tudjuk, hogyan viselkednek a rönkök, és ez a rönkházépítés legfontosabb része, mert ettől lehet jó vagy kevésbé jó egy ház – mondta Ferenczi Attila.

Rönkházépítés lépésről lépésre (második rész)
A fa térfogata akár tíz százalékkal is csökkenhet: egy harminc centiméteres átmérőjű fa akár két-három centimétert is veszíthet a térfogatából, így építéskor – előre látva a térfogatvesztést – úgy dolgoznak vele, mintha már száradt állapotában lenne a fa. Ferenczi Attila szerint így tud megtörténni az, hogy a rönkök teljesen összezáródjanak. A rönkök közé speciális szigetelést helyeznek be, illetve egy réteg moly ellen kezelt gyapjút is tesznek. A rönkök roskadása éghajlattól függően három–öt év is lehet, így egy frissen felépített rönkház falmagassága az első három évében akár húsz-harminc centimétert is csökkenhet. Ferenczi Attila szerint már az építkezés ideje alatt roskad annyit a fa, hogy mire beköltöznének a lakók, szigetel annyira a ház, hogy lakható legyen. A rönkszerkezetet a telephelyen teljesen felépítik, ezt követően a rönköket megszámozzák, teherautóra rakják, elszállítják, és a kívánt helyszínen újra összerakják.

Rönkházépítés lépésről lépésre (második rész)
Az elmúlt húsz évben rönkházak építése kapcsán Ferenczi Attila azt tapasztalta, hogy az építtet ilyen házat, akit a rönkök textúrája, formája, illata magával ragadott. Családi otthonként kevésbé népszerű, többnyire külterületeken, zöldövezetben építik fel ezeket a házakat.
Minden ház magáért beszél, vallja Ferenczi Attila, és úgy véli, hogy aki rönkházat szeretne építtetni, annak az építők munkáját, annak eredményét kell alaposan megvizsgálnia, mielőtt döntene. Mint mondta, nem a ház ára határozza meg a minőséget, hanem az, hogy a valóságban milyenek az építő által készített házak.

Rönkházépítés lépésről lépésre (második rész)
– Az öt-tíz éve megépített ház őszintén elmondja magáról, hogy jól építették meg, vagy sem. Ha valaki egy gyártónak több jó házát is látta, akkor az eloszlathat minden kételyt – szögezte le Ferenczi Attila.
 

Rönkházépítés lépésről lépésre

Lehet meghitt erdei házikó vagy tágas családi ház, a rönkházaknak utánozhatatlanul sajátos hangulatuk van. Sorozatunkban a gyergyóújfalvi Ferenczi Attila segítségével mutatjuk be a rönkházépítés lépéseit, amelyek közül a legelsőt az erdőben tesszük meg.





Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!