Paralimpiai ezüstérmes Novák Károly Eduárd

Péntek hajnalban tartották a tokiói paralimpián a pályakerékpárosok C4-es kategóriájának négyezer méteres üldözőversenyét, amelyen indult Novák Károly Eduárd is. A csíkszeredai kerékpáros az előfutamban az orosz Szergej Pudov ellen küzdött, a párharcot Novák Károly Eduárd nyerte 4 perc 31,212 másodperccel. A négy kilométeres távon a csíkszeredai sportolóé volt a második legjobb időeredmény, így már az előfutamokat követően biztossá vált, hogy Novák Károly Eduárd legalább ezüstérmet szerez a távon. Az előfutamokban a legjobb időt a szlovák Jozef Metelka érte el, aki megdöntötte a világ- és paralimpiai rekordot (4:22,722 perc). Délelőtt a négyezer méteres üldözőszám kisdöntőjében a kolumbiai Diego German Duenas győzött az ír Ronan Grimes ellen, futamukat követően állt rajthoz a paralimpiai címért Metelka és Novák. Az aranyéremért folyó harc első körében Novák Károly Eduárd még vezetett szlovák ellenfelével szemben, ám Metelka gyorsított, ezer méternél másfél másodperc volt az előnye, amelyet tovább tudott növelni, így kétezer méternél már hat másodperc volt a különbség a két sportoló között a világrekorder javára. Metelka irama továbbra is remek volt, így utolérte Novák Károly Eduárdot, ebben a pillanatban pedig véget ért a verseny, így a sportolók nem teljesítették a teljes négyezer méteres távot. Novák Károly Eduárd negyedik paralimpiai érmét szerezte Tokióban: 2008-ban Pekingben és 2012-ben Londonban az országúti szakágban az egyéni időfutamon lett ezüstérmes, míg Londonban a pályakerékpárosok négyezer méteres üldözőszámában paralimpiai bajnok lett. Aranyérme után kilenc évvel, szintén a négyezer méteres üldözőszámban, újabb ezüstérmet nyert a csíkszeredai sportoló. Itthonról bátorították A péntek délelőtti döntőt mintegy félszáz személy szurkolta végig a Novák Cukrászdában. Novák Károly Eduárd családtagjain kívül barátok, volt és jelenlegi kerékpárosok szurkoltak a csíkszeredai sportolónak a döntőben, amelyet a tévében követtek. – Nagyon boldogok vagyunk, Ede újabb éremmel gazdagodott. Mostantól már az országúti szakágra összpontosít, mi reménykedünk abban, hogy abban a számban is sikerül majd egy érmet szereznie Edének – mondta a sportoló felesége, Novák Laura.   Kopacz Gyula