Nem szívesen fizet a medvetámadások áldozatainak az állam

A medvetámadásokért kifizetendő kártérítések lehetőségét igyekszik minimalizálni a román állam, a vadászati törvény módosításával – ami nem az áldozatoknak kedvez – levédte a költségvetését az egyre növekvő kártérítési igényekkel szemben – mondta Szász Ferenc ügyvéd a csíkszeredai megyeházán szerdán megtartott sajtótájékoztatón.

Létai Tibor
Becsült olvasási idő: 3 perc
Nem szívesen fizet a medvetámadások áldozatainak az állam
Medveügyek terítéken. Szász Ferenc és Borboly Csaba sajtótájékoztatója Fotó: László F. Csaba

Az ügyvéd, aki huszonnégy éve tagja a Hargita Megyei Ügyvédi Kamarának, 2022 májusában kötött megállapodást Hargita Megye Tanácsa Vidékfejlesztési Egyesületével, és azóta huszonegy pert indított a román állammal szemben. Céljuk, hogy a medvetámadás áldozatainak a jogi helyzetét olyan útra tereljék, amelyben remélhetőleg megkapják a méltó kártérítést az elszenvedett erkölcsi kárért.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

Elhangzott: 2020-ban a Legfelsőbb Törvényszék egyik ítéletét azzal indokolta, hogy a medve, mint vadállat, az állam tulajdona, és hogyha kárt okoz valakinek, akkor egyértelműen a román állam köteles ezt a kártérítést kifizetni, amivel az okozott kárt fedezi. A törvények viszont nem az áldozatok szempontja szerint módosultak, így minimalizálták a kártérítések lehetőségét,

a fizetendő összeget az áldozat kieső jövedelme alapján számolják ki, de a károsultak közül nagyon sokan egyáltalán nem rendelkeznek jövedelemmel,

ebben az esetben pedig a romániai minimálbért veszik alapul. Szász megjegyezte, a régi törvény előírásait alkalmazó öt ügy esetében a károsultak számára kedvező ítélet született. Az érintetteknek összesen 99 ezer euró kártérítést ítéltek meg, amelyből 77 ezret már ki is fizetett a környezetvédelmi minisztérium.

Borboly Csaba, a megyei tanács elnöke bejelentette: 

a jelenleg hatályban lévő, az erkölcsi kártérítést ellehetetlenítő törvény miatt az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz fordulnak. 

– Nem tudjuk elfogadni, hogy Románia visszatér a középkorba, hiszen akkoriban volt az, hogy a cenzus, jövedelem vagy tisztség alapján számított valakinek az élete. Ma mindenki élete egyformán fontos, függetlenül attól, hány diplomája van, hány öltönye, hány munkahelye, vagy egyáltalán van-e, hiszen az áldozatok többsége napszámos, tehát egyik napról a másikra tartja el magát és a családját. Igazságtalan és diszkriminatív a jelenlegi kártérítésialap-számítás – jelentette ki a megyeelnök. – A medvehelyzet kapcsán több törvényi előírás is javításra szorul, ezért a diszkriminációellenes tanácshoz benyújtott petícióban szeretnénk felhívni a döntéshozók figyelmét arra a különösen súlyos problémára, hogy Hargita megyében egy emberi élet értéke ma 1700 lej, azaz mindössze 340 euró. Ezzel szemben, ha valaki akár véletlenül kárt tesz egy medvében, és nem tudja bizonyítani ártatlanságát, akkor minimum 40 000 eurós bírságot kell fizetnie az államnak, ráadásul bűnügyi eljárás is indul ellene. Ez az óriási aránytalanság elfogadhatatlan, ezért szükséges a rendszer átgondolása és igazságosabbá tétele – hangoztatta az elöljáró.





Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!