Mérföldkőhöz érkezett a Székelyföldi Gazdaságfejlesztési Program: Elkezdődött a szerződések aláírása a gazdákkal
Elsőként a gyergyóditrói gazdák írhatták alá tegnap délelőtt a Pro Economica Alapítványnál megpályázott mezőgazdasági támogatásokról szóló szerződéseket. A Székelyföldi Gazdaságfejlesztési Program keretében közel ötezer gazda részesül a magyar kormány támogatásában Maros, Hargita és Kovászna megyében, ezáltal 20 milliárd forintnyi fejlesztés segíti az elkövetkezőkben az itt élő gazdákat és családjaikat.
Több száz támogatásra írnak alá szerződést Fotó: Pro Economica Alapítvány / Facebook
Hétfőn délelőtt a gyergyóditrói művelődési házban a helyi gazdák voltak az elsők, akik aláírhatták a Pro Economica Alapítványnál megpályázott kis összegű mezőgazdasági támogatásokra szóló szerződéseket.
A program keretében Maros, Hargita és Kovászna megyéből közel ötezer gazda pályázott sikeresen, hogy mezőgazdasági gépeket, berendezéseket, valamint állatokat vásárolhasson, de ültetvények telepítésére és korszerűsítésére is lehetett pályázati összeget igényelni, amelyhez 25 százalékos önrészt kellett biztosítani.
Puskás Elemér, Gyergyóditró polgármestere elmondta: büszkeséggel tölti el, hogy kihasználva a gazdáknak nyújtott pályázati lehetőséget, a helyi önkormányzat úgy döntött, a ditrói gazdák pályázatait ingyenesen összeállítja. Az elöljáró hozzátette: minden letett pályázatuk sikeres lett, így a jövő évben 800 ezer euró értékben érkeznek mezőgazdasági gépek és eszközök a nagyközségbe, ezáltal a következő években a gazdák korszerű technológiával tudnak majd dolgozni.
A ditrói eseményen jelen volt Kozma Mónika, a Pro Economica Alapítvány ügyvezető igazgatója, aki a gazdákhoz szólva elmondta: a gyergyószéki emberek aktívan pályáztak, és a gyergyóditrói önkormányzat pozitív hozzáállása miatt döntöttek úgy, hogy itt kezdik el a szerződéskötést, amelyet majd további harminc helyszín követ Székelyföld-szerte. A legtöbb pályázatot beküldő települések rangsorában Gyergyóremete a második, Gyergyóditró pedig a hatodik helyen van, ami azt bizonyítja, hogy összefogás és tenni akarás jellemzi az itteni közösségeket – tette hozzá.
Gyergyószéken közel ötszáz gazda tud támogatásban részesülni a magyar kormánynak köszönhetően, aminek nagy jelentősége van, hiszen a háztáji gazdaságok, családok megélhetése fog ezen múlni, és örvendek, hogy ehhez mi is hozzájárulhatunk – mondta el Barti Tihamér, Hargita Megye Tanácsának alelnöke a szerződéskötések kapcsán. Hozzátette, ugyancsak az alapítvány közbenjárásával, helyi vállalkozó vásárolta meg a gyergyóremetei tejporgyárat, amelynek átalakításával van remény arra, hogy Gyergyószéken is elkezdődhessen majd a tejfeldolgozás. Szintén Gyergyóremetén épül egy gyümölcs- és zöldségfeldolgozó üzem is, ami az itt termett mezőgazdasági javak feldolgozását és értékesítését jelenti majd.
Az elkövetkező hetekben folytatódik a gazdákkal való szerződéskötés a székelyföldi településeken: a tervek szerint minden gazdával megkötik a támogatási szerződéseket december 10-ig. Ezután a gazdáknak be kell nyújtaniuk a kifizetési kérelmeiket, melynek határideje január 31-e. Előreláthatóan tavasszal már minden gazda megkapja azokat az eszközöket, illetve haszonállatokat, amelyekre pályázott.
– Az alapítvány tervei közé tartozik egy olyan online felület létrehozása is, ahol a székelyföldi gazdák igényeiket megfogalmazva a megtermelt javak eladásában, illetve a feldolgozókkal való kapcsolat létrehozásában kapnának segítséget – mondta el az ügyvezető igazgató.
Boncina-Székely Szidónia